Sony Xperia 3 ‘den heber var.

Merhabalar,

Beni takip edenler ve tanıyanlar bir SONY markası hayranı olduğumu çok eskiden beri bilir. Taki 1990 ‘lı yıllardaki Sony Walkman li günlerde başlamıştı bu hayranlık. Hatta ilk Android telefonumda Ericsson Xperia Arc modeli olmuştu ve sonra SONY Ericcsson satın almıştı. Ama daha sonraki telefon satınalmalarımda Sony almamıştım ve eleştirmiştim hatta sony türkiye eurosa da 3 saat süren bir röportajım da oldu. Bizim gibi uzmanları çok dinlemediler ve Türkiye gibi birçok ülkede, satış kaybı yaşayarak finansal krizden dolayı, çoğu satış operasyonunu durdurma kararı almak zorunda kaldılar. Türkiye Eurosa da mobil Türkiye pazarından çekildi. Evet sonymobile olarak Türkiyede resmi bir sony xperia satıcısı maalesef şuan itibari ile yok.

Şimdi gelelim bu yazıyı yazmama sebep olan bir habere. Sony Xperia modelindeki yapılan hataları daha önceki bir çok yazımda yazmıştım.

Evet hızlıca gelen habere bir bakalım sony xperia adındaki modellerin isimleri ile çok oynadı Z serisi ile iyi bir model sıralaması yaşarken X idye birşey ve sonra XZ dedi yetmedi şimdi bir değişiklik daha ve Xperia 1 diye başladı bu serinin güncel modeli olacak olan Xperia 3 hakkında bir sızıntı haber geldi. Resimde de görüldüğü gibi Xperia 3 de sony daha önceleri benimde hep eleştirp eksik bulmamdan kaynaklı sony model cep telefonlarını tercih etmememdeki nedneler donanımdaki ram belleğinin ve ana depolama alanının rakiplere göre az kalması ve fiyatının bu eksikliklere rağmen üstte kalmasıydı . Yani fiyat performans paritesinde çok kötüydü. Sony seviyoruz tasarımlarını beğeniyoruz diye çok paralar verip işe yaramaz bir cihaz da alacak kadar aptal deyiliz diyebilirim. Kimse kusura bakmasın 🙂

Şimdi xperia 3 olarak çıkacak olan son modeldeki bu haber doğru ise, sony akıllanmış, aklını çok geçte olsa başına almaya başlıyor gibi. 12 GB RAM ile ram eksiğini ciddi artırmış gibi duruyor. enson teknoloji işlemci Snapdragon 865-powered ile 5G yide destekeleyecek . Yerel depolama için bir bilgi yok ama çokta az olmayacaktır kanaatindeyim. En çarpıcı özellik ise rakipler ikinci kamerayı , üçüncü kamerayı koyarken sony de bu modelde 6 kamera ile donanımsal açığı ciddi kapayacağa benziyor.

Xperia 3 den önce 6 kameralı bir telefon satışa çıkmaz ise arka kamerası 6 adet kameralı ilk telefon ünvanını alabilir. Rakipleri Huawei , Oppo ve Xiaomi ‘nin 4 veya 5 kameralı modelleri şuanda satışta ve 1088 Mega pixel çözünürlük ile ilklere imzalarını attılar bile. Sony megapixel olarak iddalı olmasada 6 kamerasıda kalitedir ve sony ‘nin kendi ürettiği kameradır. Dolayısı işe gerçeklik sunacağına eminin bir diğer yıllardır Sony eleştirdiğimiz özellikte Tüm cep telefonu kamera lenslerini rakiplerine kendisi vermesine rağmen yazılımda rakiplerin gerisinde kalmasıydı umarım kamera ugulamasında da ciddi yeniliklere ve iyileştirmelere gitmişlerdir. Aklıma gelmişken ön selfie kamerası hakkında bilgi yok ama onuda orta megapixel kalitesinde koyacaktır. Dolayısı ile arka ön kamera toplamı 7 kameralı bir telefon diyebiliriz. 7 kocalı hürmüz gibi oldu 🙂

Xperia 3 modelinde 5G internet bağlantı hızını desteklemeside de ciddi avantaj olacaktır. Bakalım gerçek özellikleri nasıl olacak. Yerel depolamada da en az 128 gb bekliyorum bunuda 64 çıkartıp maliyeti düşürmek için eski hatalarını umarım yapmazlar. Tabiki bu özellik ile birde sony markası olunca ucuz olmayacağına garanti verebilirim. Rakipleri ile fiyat da rekabet edemesede performans da kafa tutacağa benziyor. Türkiye de Sony olmadığından bizim gbi sony fun severlerin de garnati süreci dejavantaj 🙂 Birazdaha bekleyelim be lansmandan sonra yeni bir yazı ile son durumu değerlendirme ve görüşmek üzere , teknolojisiz kalmayın esen kalın.

Kaynak :

https://dl-desktop-xcapps.sonymobile.com/stage/xc/data/xc-supported-devices.xml

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Sony Xperia 3 'den heber var., 10.0 out of 10 based on 1 rating