Huawei artık bağımsız mı ?Merhabalar,

Huawei ‘nin A.B.D. Google yaptırımı hakkında uzun bir yazı yazmıştım bugün sizlere son gelişmeler hakkında bilgi vereceğim.

Öncelik ile belirtmek isterim ki, Huawei telefonların Google servislerinden faydalanması için konulan ambargo hala kalkmadı. Burada sadece servisler yasaklanmadı. Aslında A.B.D. menşeyli hiç bir donanımsal parçayada lisans verilmiyor.

Yaptırım uygulandıktan sonra geçen zaman zarfında Huawei’nin amiral modelleri olan P30 Mate ise tamamen çinli firmanın kendi lisanları ve parçaları ile üretildi. Yani hiçbir A.B.D. lisansı gerektirmeden tamamen Çinin yerli bir ürünü diyebiliriz.

Play Store, Gmail ve Maps gibi uygulamaları kullanamayan Huawei, Mate 30 Pro Hangoyi denilen android sürümünde kendi servislerini kullanarak Google engelini aşmaya çalışıyor.

Teorik ve teknik olarak kendi servisleri çözüm gibi görünsede dünya pazarındaki google servislerinin kullanım oranı ve piyasadaki benimsenmesi yönünden çin servislerinin pek şansı yok gibi .

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi donanımsal olarak işlemcileri ve tüm donanımsal elektronik bileşenleri ile bağımsız bir telefon üretebilirsiniz ki çin bunu başarmış durumda. Burada her zaman söylediğim ve felsefe olarakta teknolojinin aslında temel iki unsurdan oluştuğunu savunan biri olarak bu fikrimi yenilemek istiyorum.

Teknoloji = Donanım / Hardware (elektronik devre ve bileşenlerin bulunduğu kısım) + Yazılım / Software (yazılımsal programsal olan kısım )

Bu temel üzerine çinin yazılım kısmını da çözmesi gerekiyor. Yani aslında demek istediğim dünyaki tüm A.B.D. Avrupa, Asya kullanıcılarına yaptığı yazılımların kullanımını benimsettirmesinden bahsediyorum.

Huawei bu yaptırım kararından sonra donanımsal ve yazılımsal lisans sorunları için, kendine münhasır teknolojisini üretme konusunda bayağı yol aldı. B planı veya yedek kurşunu var da diyebiliriz. Huawei bu yaptırımdan dersler çıkardı ve ödevini yapmaya devam ediyor. Yaptırımdan buyana üç ay gibi bir süre geçmesine rağmen Huawei’nin satışlarında, yaptırımdan kaynaklı bir düşüş olduğunu belirtmek isterim. Çünkü Google servislerine erişimi hala muallakta akıbeti belli olmayan bir telefonu teknoloji bilinci yerinde olan kullanıcılar, satın alma kararındaki en önemli değerlendirme kriterlerinden biri. Bu durum dolayısı ile en yakın rakipleri fiyat performans başarısı olan, Xiaomi veya Oppoya yaramış görünüyor. Xiaomi telefon satışlarında son üç ayda ciddi bir satış artışı olduğuda ayrı bir gerçek.

Bu gelişmeler ile de benim fikrimde hala bir değişim söz konusu değil 🙂 Yaptırım devam ederse Avrupa, Asya ve A.B.D. piyasında Huawei’nin satışı zor görünüyor. Çinlilerin kendi markası olarak kendi ülkelerinde milli pazarlama ile lokal satışlarda destek amaçlı satışlar artsada bir Avrupalının elinde artık Huawei zor görürüz gibi geliyor bana 🙂 Bu yorumum da sadece kamerası iyi olduğu için Huawei tercih edecekler hariç demek isterim.

Bu gelişmeler aslında devletler arası askeri savaşın artık soğuk savaşın ikinci sürümü olan teknoloji savaşları adlı gerçek bir hikaye …

Şimdi bu savaşı da A.B.D. kazanacak gibi görünüyor. Huawei ‘nin Google ile arayı düzeltip, anlaşmaktan başka bir yolu yok … Tabiki dediğim gibi dünya pazarında telefon satmak gibi bir hedefi var ise bu yorumu yaptığımı yine ayrıca belirtmek isterim.

Evet içinizden peki biz Türki’ye olarak bu teknoloji savaşlarının neresindeyiz?

Üzülerek söylemek gerekirse biz bu yarışta yokuz bile !

ilk önce yarışa girip koşmaya ve rakiplerler ile aynı seviyeye gelip sonra geçmeyi hedeflemeliyiz. Üzücü ama gerçek bu !..

Biz çok iyi bir teknoloji kullanıcısıyız.

Evet biz çok iyi bir izleyicizyiz…

Pazartesi sabahı enerji dolu bir haftaya başlamanız dileği ile esen kalın….

Diğer teknoloji savaşları yazılarımı aşağıda bulabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Huawei artık bağımsız mı ?, 10.0 out of 10 based on 1 rating