SAP ‘nin ilk müşterisi

Merhabalar,

Alman menşeyli ERP teknoloji çözümleri liderlerinden SAP ‘nin ilginç bilgileri ile tekrar karşınızdayım. Hiç bir yerde bulamayacağınız fakrlı bir bilgiyi sizler ile paylaşıyorum. Camiada olmayanların ve olanların anlamsı için biraz konuyu anlatarak yazacağım.

SAP bildiğiniz üzere bilgisayar teknolojileri üreten bir yazılım firması ve büyük kurumsal holding yapılarındaki şirketlerin tüm iş süreçlerine çözüm sağlayan ERP adı verilen sistemsel modüler içeren yazılımlar üretiyor. Kısaca şirketin beyin ana temel kullandığı yazılım ürünüdür diyebiliriz. Fatura kesme, cari hareketler, raporlama, personel yönetimi, stok yönetimi işlemlerinin takip edildiği vs. bilgisayar yazılımıdır..

SAP camiasın da müşteri kavramı çok önemlidir. SAP çalışanları ve müşterileri arasında bazı jargonlar proje yönetiminde kendi ile özleşdeşmiştir. Bir şirket SAP yazlımı kullanırken veya başka bir ERP yazılımından SAP ERP yazılımına geçerkenki süreçteki projede bu jargonlar ile başbaşa kalır ve çok hızlı bir şekilde proje yürütülme evresinde öğrenir. Ülkemizde de hiç bir, SAP kültürü olmayanların SAP terminolojisi ile yüklenerek bilgi sahibi olduğu bir çok SAP geçiş projesi hayata geçirilmiştir. Başlıca SAP kavramlarını anlatmaya çalışayım ;

PY : Proje yöneticisi – Project Manager . Tüm SAP projelerini yöneten kişidir.

Abapçı : SAP de program yazan programcı. SAP nin kendine özgü abap programlama dilini kullanırlar.

Modülcü : SAP ERP çözümlerinde herhangi bir modülde uzman sorumlusu. Örnek MM, FI, HR modül uzmanı sorumlusu.

Müşteri : SAP iş süreçlerini kullanan niha kişidir. İstekleri hiç bitmez sistem standartında (modüllerinde) olmayan ihtiyaçları talep eder.

İlk SAP müşterisi :

Ve karşınızda SAP’nin 1978 de doğrudğu ilk sürümü (verisyonu) R1 ERP çözümünün ilk müşterisi Freudenberg firmasından Günther Fichtner resimdeki abi SAP nin bugünlere yani dünya da ERP çözümünde bir lider olmasındaki ilk katkıyı yapan alman vatandajı abimiz. Hali ile almanyadan bahsediyor isek otomotiv sektörü başta gelir Bu seötördeki filtre üreticisi Freudenberg  firmaısnın ilk müşterisi Günther Fichtner olmasaydı kimse SAP camiasından iş bulup ekmekte yiyemiyecekti diyebiliriz. Bugün SAP ile tüm dünyada ne kadar çalışan var ise kazançlarını Günther Fichtner abiye borçludur diyebilirim 🙂

Günther Fichtner Abi Olmsaydı ne olurdu ? 🙂

  • SAP ERP de dünya devleri arasına giremezdi .
  • Sap danışmanları aç kalırdı 🙂
  • Müşterilerin anahtar kulalnıcılarıve bilgi sistem birimindeki çalışanları, SAP ERP yazılımı kullandıklarının havasın atamazlardı .
  • Her yıl bir kaç kez düzenlenen SAP formları olmazdı . Müşteri kullanıcıları işten forum event ‘ine gidiyoruz bahanesi ile işten kaytaramazdı.
  • İş zekası olmadı 🙂
  • HANA kelimesini duymazdık 🙂
  • Inovastion yapılamazdı 🙂
  • Dijitalleşme keşfedilemez di 🙂
  • Bulut gibi kavramlar hayalden öteye gidemezdi 🙂

Sonuç bir teknolojinin doğuşun da ilk tester müşterisinin yani kullanıcının ne kadar önemli olduğunu anladık.

Yorumlarda sizlerinde olmasaydı olmazdılarınızı bekliyorum …

Yeni bir girişimin 5 kişilik bir mühendislik ekibi ile dünyanın yazılım lideri olmasına sebep olmuştur diyebilirim. Burada başarı girişim mi ? Girişimciler mi ? Yoksa onu destekleyen mi ? sorularını düşünmeniz için açık bırakıyorum

Günther Fichtner gibi yeni bir teknolojik ürünün ilk müşterisi olmasındaki rol ‘ün anlam ve önemini anladğınızı umuyorum.

Bir sonraki farklı bir yazıda görüşmek dileğiyle….

Saygılar…

https://www.freudenberg.com/

https://turkey.fst.com/tr-tr

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
SAP 'nin ilk müşterisi, 10.0 out of 10 based on 1 rating