2019 yılında hangi akıllı cep telefonları alınır ?

Merhablar,

Teknoloji severlerin sürekli internet blog ve teknoloji blog formlarına en çok sorduğu soru hanki marka hangi model ile başlayan öneri talep soruları ? Daha önce buna benzer 2018 de bir yazı yamıştım .

Benim her zaman yaklaşımım şu oldu hiç bir markayı önermiyorum çünkü o markanın ne sahibiyim nede bir ortağı ve nasıl bir üretim yaptıklarınıda bilmiyorum. Dolayısı ile sadece teknik analiz ve bazı kullandığım deneyimlediğim çıktıya göre yorumlayabilirim. Ve değerlendirmelerimde hiç bir zaman hep şu marka iyidir tutuculuğu ve fanatikliliği olmadı. (her aslanın gölünde biri yatar bizde sony yatar ama son 5 yıldır sony telefon almıyprum ve önermiyorum da 🙁 ) Zaman ve ürünün özelliklerine en önemli diğer unsurda fiyatına göre yorumlamalar yapmaya çalışıyorum. Teknoloj işinde sorunsuz bir cihaz kullanmak biraz da şans işi diyebilirim.

Şimdi yine akıllarda 2019 yılında nasıl bir android telefon almalıyım sorusuna cevap vermeye çalışayım dikkat ediniz ki hangi marka ve model demiyorum ama yorumda bazı çıkış yapan model ver markaların ismini fikir vermesi açısından söylmeyeceğim anlamıda çıkmasın lütfen 🙂

Soru şudur aslında bir cep telefonundan beklentiniz nedir sizin ?

Ve bu beklentiyi karşılayacak alım gücünü nedir sorularının cevabı çok önemli ? Kişisel karar vermede en değerli sorular bunlar bence bu soruları siz kendinize sorun benim yorumlarım ile zaten cevabı bulursunuz.

Bir teknoloji de en önemli iki önemli noktaya inanırım biraz felsefi gelebilir size

Teknoloji = Donanım + Yazılım

Technology = Hardware + Software

Bu genel kabulüm tüm elektronik cihazlar için geçerli benim için evrensel bir tanım diyebilirim.

Akıllı Telefon Teknolojisi = RAM + Storage + Camera + Android + Üretici Arayüzü (Google android sürümünün üzerinde çalışan arayüz)

Not : Değerlendirmelerim oyun odaklı bir değerlendirme olmadığındna işlemciye çok önem vermiyorum. Şuanda piyasadaki bir çok işlemci ciddi hızlara erişmiş durumda . Yeni teknoloji beklentileri olanlar üst seviye işlemcileri kriterlerine koyabilirler 5G olmalı diyenlerin belli başlı işlemciden fazla seçeneği yok şuanda.

Telefonda da durum aynı donanım kısmına bakalım hemen hızlıca 2019 son günlerine girdiğimiz ay içerisinde RAM ve Yerel depoloma alanı çok önem arzetmekte. Birde bunun yanında hayatımızın her anını ölümsüzleştirme ve millete hava atma egoizm popilizm ile kamera olmaz ise olmazımız hatta selfie kamerası da diyebiliriz. Telefondaki diğer özellikleri kişilerin özel istek hobi zevkine göre değişiklik arz etmesinden biraz pas geçeceğim.

2019 yılı mobile cep telefonu teknolojisinde ciddi donanımsal artışların olduğu bir yıl oldu. Hatta yazılımın önüne geçti diyebilirim. Alacağınız telefonun RAM minumum 4 GB altında kesinlik ile olmamalıdır önerim 6 GB ve üstüdür kararı bütçeye göre verebilirsiniz.

Dahili hafızası ise 64 GB mnumum önerim 128 GB veya üstü bir hafızaya sahip bir model olmalıdır. Kamera içinde yorumum dual kameralar ilk çıktığında 2018 tek kameraya göre portre çekimlerde sual kameranın farkını ciddi görmüştük 2019 da da kamera sayısı derinlik portre ve geniş açı çekimlerinde destekleyici olarak artarak devam etti şaunda 3 kameralı 4 kameralı 5 kameralı modeller mevcut kamerada da 3 kamera altına düşmeyin derim 4 ve üstü tabiiki daha iyi olacaktır. Selfi yani ön kamerada en az 13Mpixel veya üstü olmalıdır. Yeni bir ürün alırken bunun altında kalmak aldığınız telefonu en az iki yıl kullanacağınız ön görerek iki yıllık ilerleyen zaman diliminde kameraların ciddi gelşeceği kesin gözüküyor sizin telefonunuzun performansı çok düşük kameralarda geri kalacaktır şuanda tek kameralı telefonlar nerdeyse çöp olmuş durumda hatta iki kamerali telefonlar için bile bu yorumu çok ne tyapabilirim . Benim şaunki telefonum 2 yıl önce ilk dual kamera modellerindendi şaunda ise geri kalmaya başladı bile 🙂 İşlemci konusunda ise bir çok modelin android sürümünü çok rahat çalıştırdığı işlemci kulandığını görüyorum artık çok yavaş işlemci kalmadı diyebilirim bahsettiğim ram ve dahili hafıza olan modellerin işlemcilerde paralel olarak işinizi görecek işlemcilere sahip olacaktır. Burada daha öncede dediğim gibi oyun veya artırılabilir gerçeklik sanal yazılımsal uygulama kullanım beklentilerinizin olmadığını var sayıyorum be yorumlarımı buna göre değerlendirmenize dikkat etmenizi istirham ederim.

Efendim şimdi gelelim birazda yıla damga vuran gelişime yorum yapmaya bu yıla kameraların donanımsal ve sayısal artışlarındaki teknolojik gelişmeler damga vurdu diyebilirim. Burada 4 kameralı model ile 5 kamera arasında tabiiki 5 kamera ama fiyat bu tercih sırasında ciddi artmıyorsa diyebilirim.

Bu yılın dip fiyat performans modelleri

Xiaomi Redmi Note 8

Xiaomi Redmi Note 8 pro modelleri oldu diyebilirim .

Xiaomin de en üst seviyede Xiaomi mi 9 veya Xiaomi mi 9T ama benim tercihim fiyat sorununuz yok ise

Xiaomi Mi Note 10 veya Xiaomi Mi Note 10 pro olurdu diyorum 108 ve 5 arka kamerası ve diğer özellikleri ile yine rakiplerinin önünde bir fiyat performans gibi duruyor.

Huawei cephesinde ise Mate 20 , Mate 30 , Mate pro Mate Max modellerini kamera performansından dolayı Xiaomi modellerine göre tercih edebilirken tercih etmior ve öneremiyorum çünkü A.B.D. yaptırımlar geliyor aklıma bu konu ile ilgili daha önce bir kaç kes makale yazmıştım .

Şöyle aşağıya ekleyelim eski yazılarımızı detaylı anlamanız için okumanız için 🙂

Diğer çıkışta olan modeller arasında ise Opponun 4 kameralı ve üstü kameraya sahip ram ve depolamadaki kriterlere uygun bir modeli alabilirsiniz. Bu ürünlerin modele özgü kronik sorunları çok yeni olduklarından duyulmadı ama ilk dediğim gibi biraz şansda var sorunsuz teknik problemler yaşamanız için kısmına çok yorum yapamıyacağım.

Evet son kriterde yazılıma değinmek istiyorum her üreticinin yazılım arayüzünün hangisinin kullanımı size uygun ise onuda değerlendirmenizde fayda var tabiiki 🙂

Şimdilik bukadar yorum yeter diye düşünüyorum diğer kriterleri sorulardan devam edelim derim 🙂

Meraklısına bu makaleyide öneriyorum 🙂

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
2019 yılında hangi akıllı cep telefonları alınır ?, 9.0 out of 10 based on 1 rating