Niçin Blog Yazmaya Başladım ?

Niçin Blog Yazmaya Başladım ? 

Merhabalar,

Blog sayfamda neden yazdığımı sizlere anlatmaya çalışacağım. İlk önce blog nedir?  den başlamak gerekli.

Blog nedir ? 

Blog türkçe manası ile ağ günlüğü anlamına gelen internet terminolojisin de bir teknik terimdir. İlk okul yılların da yazdığımız ve hala devam ettiren kişilerin günlük tuttuğunu biliriz, belli periyotlarda yada ciddi her gün hayatını yazan insanlar, illaki olmuştur. İşte blog da bunun internette (web) olan teknolojik websitesi hali gibi başladı sonra farklı amaçlar için kullanılmaya başlandı. İnternet sitelerinin birden fazla kurulma ve içerik bakımından farklılıkları vardır. Bir haber sitesinin yapısını düşünün, bir şirket tanıtım veya ünlü bir kişinin resmi web sitesi gibi bir çok örnek mümkün blog daki mantık ise bir yazıyı arşivlemesi yazıldıkça tarih tarih, geçmişe doğru gidilmesi. günlüğün sayfalarının geriye çevirmek gibi düşüne bilirsiniz. Blog yazmak için hazır bedava blog servisi veren sosyal hizmet amaçlı sitelerde var. Blogger, WordPress en popüler olanları oldu. Bir kaç örnek vermek gerekir ise ev hanımının evde , yaptığı pasta tariflerini paylaştığı bir blog ‘nun olmaı. Çok gezen seyahat eden bir kişinin gezdiği yerleri paylaşması ve kendi tecrübelerini kaleme alarak aktarması, benim gibi teknoloji ve tecrübelerini not almak için başlayanlar, Haber blog ları, siyaset gibi konuları ele alan bloglar vs. bir çok örnek mümkün. Sanırım blog nedir ‘i anladık.

Burhan KARADERE Neden  Yazıyor ? Nasıl Başladı ?

Blog işi 2005 yıllarında popüler oldu, bizim milletin abi blog ‘un yok mu gazı ile başlamadım açıkçası. İşim gereği bir çok konuda teknolojik araştırmalar yapıp makaleler okumak zorunda kaldığımda daha önceki, zaman dilimlerinde (aylar, yıllar önce olabilir) fark ettim ki daha önce çözümünü bulduğum bir konu yine karşıma çıkınca, yine aynı zamanı (eforu) harcıyorum ve gereksiz zaman kaybı çünkü bu kadar bir kerelik veya birden fazla kez kullanılacak bilgili akılda tutmak çöp işi, bazen konu prosedürsel ve çok teknik detayda olabiliyor adım adım yapılan işlemler vs. Dedim ki bir Blog kurayım, o işi yapar iken blog da notunu alayım sonra yine aynı şeye ihtiyacım olursa kendi blog ‘um da nokta atışı, bir önceki çözmümü mü veya bilgime erişeyim. İşte böyle başladık, ilk blog ‘um bana özel internet’ e yani herkese açık değildi dedim ki aynı sorun ile karşılaşanlar benim çözümlerim den faydalansın paylaşımcı olalım ve genele açtım (yani internete herkese açtım) işte böyle başladı birde tecrübelerimi aktarmak için teknolojik incelemelerimi ve kullanım deneyimlerimi de paylaşmayı ekledim.

Şimdi popüler olan bir terimde VBlog yani Video Blog genelde youtube da bir kanal açıp günlük yaşam yada bir ürün incelemesi gibi videolar ile trend topik olmaya çalışan bu işten reklam getirileri ile para kazanmayı amaçlayan iş haline getiren kişiler mevcut. Neden abi trend VBlog sen blog da kaldın diyenlere cevabım bir blog yönetmek ile VBlog yönetmek arasında ciddi iş yükü var video çekimi ve düzenlemesi  hazırlaması ve en önemlisi yüklemesi ciddi zaman alıyor günler alıyor insanın ciddi manada bütün işi bu olmalı yani hayatını idame ettirecek maddi durumu sağlayanların zaten işi olmuş durumda.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Niçin Blog Yazmaya Başladım ?, 10.0 out of 10 based on 1 rating