sapui5 nedir ?

sapui5 ile ilgili görsel sonucu

sapui5 nedir ?

Adından da anlaşılacağı gibi SAP SE firmasının bir ürünüdür. Açık kaynak kodlu olan openui5  herkesin gelişmesine destek verdiği web 3.0 teknolojilerini destekleyen frameworkün SAP için uyarlanmış halidir.  Bir internet web site geliştirme component kütüphane frameworküdür diyebiliriz. Tabiiki SAP münhasır süreçsel fonksiyonların ön plana çıkacağı ihtiyaçları karşılamayı hedeflemektedir. SAP nedir için daha önceki yazılarımı okuyabilir siniz.  SAP Nedir ?

Database – veritabanı programlama dili bağımlığı bulunmayan bir mimaride geliştirilmiş olan openui5 göre Sapui5 ‘ın  netweaver bağımlılığı vardır.

netweaver hakkında daha fazla için netweaver nedir ? adlı yazımı okuyabilir siniz.

En azında front end tarafında – önyüzdeki katmanda. bu bağımlıktadır. Veri işlemleri için kullanılan tarafta ise bağımlığı yok tur diyebiliriz web service veya Odata modeli destekleyen tüm sistem veya servisler ile konuşabilir veri işleyebilirsiniz.  SAP Se sapui5 ile geliştirdiği tüm uygulamaları bir store da tutuyor bunda Fiori diyor. yada bir başka değiş ile fiori ürün adıdır da diyebiliriz.  Mobil uyumluluk da diyor. Fiori hakkında daha detaylı bilgi için Fiori Nedir ? isimli yazımı okuyabilir siniz.

yeni internet dünyasındaki web 3.0 teknolojilerinden olan , Anguler Js, Node Js, Ajax, HTML5 , CSS3 ve Javascript gibi en son web teknolojilerinin tümünün kullanıldığı bir hybrid yapıya sahiptir diyebiliriz.

SAP SE nin ERP ‘ çözümleirnde kendine münhasır web çözüm yeni teknolojisinde kullandığı  nesneye dayalı MVC (Model View Controller) modelleme mimarisine inşa edilmiş, bir web geliştirme bileşenleri dizisidir yani bir frameworktür de diyebiliriz.

Ne den SAP böyle bir işe girdi ? 

Web.30 kadar internet dünyasının en büyük sorunu olan browser yani tarayıcı uyumsuzukluklarının çıkardığı memnuniyetsizliklerdi . 1998 yıllardna ügnümüze gelişen web 1.0 ve web 2.0 ve web 3.0 olarak şuanda üç evreden bahsediliyor. İlk evre emekleme bu işin temelleri sadece metinsel verileri formatlama yani dijital bir kütüphane amacından başka birşey sunmayan web dünyasıydı sonra veri kaydetme form işlemleri sorgulamalar arama motorları ve sosyal media nın son 20 yıldaki gelişimi web 2.0 ve web 3.0 ile daha akıllı kullanıcı dostu ve daha şık daha mobil bir halde internet kullanım ihtiyacı gelişti ve gelişmeye devam ediyor. web 3.0 kadar tüm internet teknoloji geliştiricilerinin en büyük sorunu browser – tarayıcı uyumsuluklarıydı. chrome da çalışan bir web uygulaması explorer da çalışmıyordu yada operada çalışıyordu. tüm sitenin uyumluluğu için hepsi için ortak destekli bileşenler kullanılmalıydı bu işe çok zahmetli ve sorun çıkaran garntiside çok olmayan bir süreçti. Web 3.0 ile beraber web kit ortak enginee tarayıcı motorunun kullanılması bu işi çözdü ve yeni dünyada sitelerin mobil uyumsuzlukları için responsive felsefesinin ihtiyaçlardan doğmasıda ciddi destek oldu. işte SAP web dünyasındaki bu sebeplerden veya yatırım yapmamasından kaynaklı eski teknolojileri BSP  HTMLB veya webdynpro for abap ve webdynpro for java müşterilerini hep mutsuz bir tablo ile karşı karşıya bıraktı. Yeni web dünyasına karşılıksız kalmayan SAP SE openui5 lisans geliştirme haklarını alarak sapui5 kendi bünyesine dahil ederek hala geliştirmelere devam ediyor .

An itibari ile Fiori standart uygulama sayısı 7542 olmuştur. Tüm GUI işlem kodları, Fiori Launchpad ‘de  çalışabilir duruma getirilmiş. (klasik ekranlar)

Standard uygulama arama işlemini aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.

https://fioriappslibrary.hana.ondemand.com/sap/fix/externalViewer/#/home

sapui5 tüm dokümantasyonu ve örneklerine sapui5 ise  https://sapui5.hana.ondemand.com/ den erişebilirsiniz. .

Buradaki  explorer uygulamaları ciddi öğretici örnek kodları indirmeye imkan veriyor. şuanda 172 tane openui5 bileşeni geliştirilmiştir sapui5 da ise 216 adete ulaşmıştır buda SAP nin daha çok geliştirdiğinin bir göstergesidir. Daha önceki openui5 nedir ?  adlı yazımı okuyabilirsiniz.

alında çekirdeği openui5 dır ve sapui5 ise onun üzeirne inşa edilmiştir diyebiliriz. Fikir vermesi açısından  https://www.sapfioritrial.com/ ayrıca bu adrese de bakabilirsiniz

ERP ekranlarının birebir sapui5 lı yazılmış hallerine Fiori diyebiliriz ve şuanda uygulamaları SAP geliştirmeye devam ediyor bu uygulamaları bir store ve yetki olarak kullanıcıların kullanımına kolay erişim için bir Fiori Launchpad denilen bir arayüzden eriştiriyor.  bu launchpad SAP nin title sapui5 bileşenleri ile oluşturduğu kutucuk erişim mimarisidir.  Bakalım web dünyasına ciddi yatırım yapan SAP SE müşterilerini daha kullanıcı dostu daha erişebilir bir dünyada mutlu edebilecek mi ? Gelecek zaman bize bunu gösterecek bu projenin sonlanması yok gibi olsa da en az koşması çin 3-5 sene daha var. Ama size şunu söyleyebilirim SAP bu içi çok destekliyor ciddi yatırım yapıyor dünyanın gittiği yere gitmemesi kabul edilemez bir gerçek. Sanırım SAP direnmeyi kaybetti.  bunu şundan söyledim sap ekranlarında kullanıcı dostluğuna karşı sürekli eleştirilip hiç bir şey yapmıyor du? tüm şikayetler kullanıcı dostu olmayan ilkel ekranlardan olmasına yönelikti.

https://experience.sap.com/fiori-design-web/whats-new-in-1-40/#general-concepts

sapui5 ‘ın Avantaşları  nedir ?

Sağlam bir mimariye sahiptir, kolay kolay bozulmaz. sapui5 tüm web geliştirmeleirnde kolayca kullanabilirsiniz. SAP nin kendi sapui5 fiori uygulama geliştirme WEB IDE geliştirme aracını kullanabilirsiniz.

cloud versiyonu ile beraber bulut ortamında ciddi projeler ekipler ile beraber geliştirebilirsiniz.

Github desteği ile verisyon yönetimi ve yedekleme yapabilirsiniz.

Kötü olan yönleri var mı dır ? 

Zor programlama mimarisine sahiptir. MVC yapı bunun geliştirmeyi zorlayan yapısıdır. hızlı kod geliştiremezsiniz. SAPUI% lisanslıdır ve bir ücrete tabidir. kullanıcı bazlı lisanslama vardır. SAP ile konuşmak için Odata servislerine ihtiyacınız var . yada özel JSON web servisleri yada rest servisler yazmalısınız

Güvenlik konusu zayıftır. Browser debıgger araçları ile manüpülasyon yapılarak uygulama hacking yapılabilir. Backend tarafında güvenlik alınmalı.

gerekir SAP nin önerdiği güvenlik mimarileri ile kullanılmalıdır.

sapui5 ne değildir ?

Visual bir progrmalama dili değildir.

Game oyun programlama dili değildir.

özgür tasarımsal web siteleri yapabileceğiniz bir programlama frameworkü değildir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
sapui5 nedir ?, 9.5 out of 10 based on 2 ratings