openui5 nedir ?

openui5 nedir ?

Adından da anlaşılacağı gibi, açık kaynak kodlu ve herkesin gelişmesine destek vereceği web 3.0 teknolojilerini destekleyen bir internet web site geliştirme component kütüphane frameworküdür.  Database – veritabanı programlama dili bağımlığı bulunmayan bir mimaride geliştirilmiş olması tüm programlama platformu ve dilleri ile uyumluluğu sağlamaktadır.

web 3.0 teknolojilerinden bahsederken biraz konuyu  açmak istersem, Anguler Js, Node Js, Ajax, HTML5 , CSS3 ve Javascript gibi en son web teknolojilerinin tümünün kullanıldığı bir hybrid kendine münhasır nesneye dayalı MVC (Model View Controller) modelleme mimarisine inşa edilmiştir.

Web.30 kadar internet dünyasının en büyük sorunu olan browser yani tarayıcı uyumsuzukluklarının çıkardığı memnuniyetsizliklerdir. Bunun temel sebebi ise her tarayıcı üreticisi firmanın kendi motorunu yazmasından kaynaklı farklı sonuçların problemlere neden olmasıydı. Bunu daha iyi anlamanız için bir örnek vermek gerekir ise bir web sitesine chrome ile girince farklı bir tasarımsal görsel firefox veya explorer ile girince bazı bölümlerin çalışmadığı tasarımların bozulduğu sorununa rastlamayanımız yoktur.

Bu sorunların giderilmesi için tarayıcı geliştiricileri standart bir , motor üzerine tüm sistemleri inşa edecekleri kararını aldılar. ve HTML dilindeki HTML5 dilinin çıkması ve bazı felsefe ile başlayan responsive (adaptive) ajax gibi open source akımlarında dünyada kabül görmesi ile tüm bilgiyasar , tablet, ve cep telefonları marka model ve işletim sistemi seviyeleri farketmeksizin uyumlu çalışması sağlanmış oldu.

İşte tüm bu teknolojik standartları destekleyen bir web framwork’ü olarak da lisans parası ödemeden geliştiricilerin kullanımına sunulan openui5 projesi hayata geçti ve artık kullanımda.  Openui5 en temelde çalışma mimarisi olarak iki temel üzerine kurulmuştur. Aslında web dünyası doğduğu günden beri bu temel iki yapı üzerinde çalışmaktadır.

Front End ve Back End kavramları, yani client ve Server bir başka değiş ile kullanıcın ekranı yani browser tarayıcı kısmı front edt kısmı olarak literatüre geçmiştir. Back end kısmı ise server tarafında derlenen ve nihayetinde browserın anlayacağı dile yani HTM , CSS ve Javascripte döndüren kısmı veri tabanı işlemlerinin yapıldığı kısmına compiler derleme kısmı diyorduk . (burada dynamic-dinamik bir programlama dili kullanılıyorsa) Yani tüm web sitesi html , css, javascript olup statik bir mimaride olabilir burada interactivite ve veri işleme işlemleri yoktur. klasik web mimarisi böyledir.

Openui5 da ise işler aynı temelin üzerinde birazdaha farklı bir bakış açısı getirilerek mimari kurulmuştur. web 2.0 ile ve web 3.0 da çığ gibi büyüen Jquery javascripin derlenmiş kütüphanesi bütün bu olayların önünü açan gelişmedir. Frontend-Önyüz yine HTML5, CSS3 ve javascript yani jquery çalışıyor . ama backent yani server tarafında ise dynamic bir programlama dili çalışmıyor yani asp, asp .net php, jsp, jfp, bsp gibi db işlemlerini yapmaya kabileti olan server da derlenen program dillerine. openui5 veritbanı işlemlerinde direkt web servisler ile konuşacak bir mimari modelleme kullanıyor buda bize tüm teknolojiler ile uyumlu çalıma olanağı avantajını sunuyor.

Php ile uyumlu bir frontenf frameworkünü asp.nette kullanamazsınız. asp.n 4.5 frameworkünüde php de kullanamazsınız. teknolojiye göre framework kavramını jquery framework veya html5 framework kavramı ile sınırları ortadan kaldırıyoruz. bunu tabiki web 3.0 yaptı diyebiliriz openui5 bunu yapan atılım değil ama anlamanız için openui5 da bu mantıkta çalışıyor ve veri tabanı işlemlerinde Odata web servileri kullanıyor. Json veya XML yapısı ile veri tabanı işlemlerini size dönen servisler ile konuşuyorsunuz. openui5 da tasarım ise belirli bir yapıdadır model mimarisi olması için kendi temalarını size sunmaktadır esnek bir tasarım yapamazsınız, core css dosyalarını manüpüle ederek herşey yapılabilir ama çok zorlar ve yeni verisyonlarda bozulmayacağının garantisi yoktur. Daha çok iş dünyasındaki yazılımlar için bussiness frameworküdür de diyebiliriz. Zaten şuanda SAP SE firması sponsor olmuş vendi ERP sistemlerinde Fiori denilen kendi web teknolojinin yeni web.30 dünyasına adaptasyonu için belli kullanım lisanslarını satın almış ve kendisi için SAPUI5 olarak kullanım ve geliştirme hakkını almıştır. SAPUI5 da SAP nin geliştiricileri openui5 göre kendi ihtiyaçları iş süreçleri için daha fazla bileşen geliştirmiştir. ama SAPUI5 open değildir SAP netweaver platformunda lisans ile kullanılmaktadır.

openui5 tüm dokümantasyonu ve örneklerine https://openui5.hana.ondemand.com adresinde erişebilirsiniz.

sapui5 ise  https://openui5.hana.ondemand.com/ den erişebilirsiniz.  buaradaki explorer uygulamalrı ciddi öretici örnek kodları indirmeye imkan veriyor. şuanda 172 tane openui5 bileşeni geliştirilmiştir sapui5 da ise 216 adete ulaşmıştır buda SAP nin daha çok geliştirdiğinin bir göstergesidir. Ayrıca sapui5 nedir adlı yazımı okuyabilirsiniz.

http://openui5.org/  adresinde tüm framework ‘e erişebilirsiniz.

Avantaşları  nedir ?

Sağlam bir mimariye sahiptir, kolay kolay bozulmaz. openui5 tüm web geliştirme platformunda kolayca kullanabilirsiniz. herhangi bir editor bağımlığı yoktur.

kısaca notepad ile bile başlayabilirsiniz.

frontpage yada notepad plus veya microsoft code, atom, sublimetext, benim favorilerim bir ara web expressionda denedim . herhangi bir visual studio yada apache sunucusunda similasyonları kolayca yapabilirsiniz.

Kötü olan yönleri var mı dır ? 

Zor programlama mimarisine sahiptir. MVC yapı bunun geliştirmeyi zorlayan yapısıdır. hızlı kod geliştiremezsiniz.

Güvenlik konusu zayıftır. Browser debıgger araçları ile manüpülasyon yapılarak uygulama hacking yapılabilir. Backend tarafında güvenlik alınmalı.

 

Openui5 ne değildir ?

Visual bir progrmalama dili değildir.

Game oyun programlama dili değildir.

özgür tasarımsal web siteleri yapabileceğiniz bir programlama frameworkü değildir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
openui5 nedir ?, 1.0 out of 10 based on 1 rating