NetWeaver Nedir ?

NetWeaver Nedir ?

NetWeaver logo ile ilgili görsel sonucu

Merhabalar,

NetWeaver web sistemlerine yazılım geliştirmeye olanak sunan JAVA teknolojisine inşa edilmiş bir geliştirme platformudur yani web geliştirme modüler sistemidir diyebiliriz. İsrail firması tarafından 1990 yıllarda kurulan bu platform da güvenlik üst düzeyde tutulduğundan Java programlama ve runtime mimarisi tercih edilmiştir.

 

 

WebAS denilen bir teknolojik terminolojide denilebilir yani Web Application Server web uygulamalarının geliştirilip ve yayınlandığı platform lu stack bir sistemdir. yada servisdir de diyebiliriz.

İsrail yazılım şirketi sahibi olan Shai Agassi 2001 den beri SAP bünyesine katılmıştır. SAP nin en ciddi alt yapısını aslında Alman firması olması ile bilinse de   Shai Agassi sağlamıştır. Shai Agassi farklı girişimcilik işleri ilede uğraşmaktadır.

Shai Agassi2.jpg  NetWeaver babası  Shai Agassi diyebiliriz.

 

Daha sonra bu platformun adı SAP AG nin 2001 yılında Shai Agassi de bünyesine katan bir satın alma ile sap sistemleri ile uyumlu hale getirmek için NetWeaver platformunun ham haline yani israil sowtware firmasındaki haline dünya devi server donanım üreticileri olan  HP, IBM, Fujitsu, Sun Microsystems, Opracle Corporation ile beraber yaptığı çalışmalar ile sap kendine özgü bilgisayar programlama dili olan ABAP (Advatage Business Program – Database language)  ABAP Workbench (SE80) dahil etmiştir. Java içinde SAP NetWeaver Developer Studio (NWDS) eclipse üzerinde, geliştirilmiş  Klasik javaya ek olarak SAP nin kendine münhasır bir Webdynpro for Java alternatif olmuştur. Raporlama ihtiyaçlarını çözmek içinde SAP NetWeaver Development Infrastructure (NWDI) ile  Visual Composer eklenmiştir.  3 yıllık bu çalışmadan sonra 2004 yılında SAP NetWeaver  7.0 çok iddialı bir versiyon olarak çıkmıştır.  İlk kökü , Java olan ve sadece java deploy edilen programlara BSP (Business Server Page – SAP kendine münhasır web programlama dili ) ve yine SAP nin ABAP uyumlu Webdynpro Object Orianted yeni nesil web programlama dilleri geliştirilmiştir.  2013 yılından itibarende SAP nin yeni web programala dili olan Fioride bu platforma dahil edilmiştir.  NetWeaver SAP NetWeaver olarak web dünyası ve SAP var olduğu müddetçe yaşayacağa benziyor. SAP NetWeaver platformuna Java .  Java programlama dilinde kaynak kod mimarisi olduğundan kodların saklanması için NWDI source server  önermektedir.

SAP firması SAP NetWeaver alt yapısını yeni çıkaracağı veya kendi dünyasında olmayan none sap bir satın aldığı bir ürünü konuşturmada ara katman olarak da kullanmaktadır.

SAP NetWeaver uzun süredir ciddi yatırım yapar ve her 5 yada 10 yıllık periyodda dünyadaki gelişmeleri eklemektedir. Gelişen internet teknolojijisinin mobile platformlar ile iyice yaygınlaşmaıs  SAP NetWeaver platformunun önemini bir kez daha arttırmıştır. SAP SE artık bu sisteme son 3 yıldır ciddi versiyon yatırımları yapmaktadır. Fiori platformuda SAP Gateway olarak adlandırılsa da SAP NetWeaver alt yapısını kullanmaktadır.

Kaynak : https://en.wikipedia.org/wiki/Shai_Agassi

https://training.sap.com/il/en/courses-and-curricula/netweaver

http://www.sap.com/israel/community/topic/netweaver.html 

https://en.wikipedia.org/wiki/SAP_NetWeaver

https://training.sap.com/il/en/courses-and-curricula/netweaver

Bu video tüm netweaver özelliklerini çok güzel gösteriyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
NetWeaver Nedir ?, 10.0 out of 10 based on 1 rating