Huawei Harmony OS Çıktı

Merhaba teknoloji severler,

Huawei’nin ABD devletinden uygulanan ambargo ile Google mobile ve diğer tüm platformlardan çıkartılması ile nerede ise işletim sistemsiz kalmıştı diyebiliriz. Android lisansı alamıyordu. Bu konuyu uzun uzadıya daha önce bir kaç makalemde yazmıştım.

Merak eden arkadaşlar aşağıdaki makalelerime de bakabilirler.

Nokia ve Microsoft Mobile ve diğer markaların neden başarız oldukları

Bugünkü yazımın konusu tam da bununla ilişkili Huawei kendi işletim sistemini yazacağını duyurmuştu ve adına da Harmony OS demişti.

Benim yorumum bu savaşı kaybedeceği ve akıllı telefon cephesinde uygulama storunun çok önemli bir faktör olması dünyada çokta popüler olmayacağı çin cumhuriyeti ve kendi vatandaşlarında başarı elede edebileceği yönündeydi. Çinin yazılım ve adam teknoloji gücünü hiç tartışmaya gerek yok. İşletim sistemi çıkaramazlar asla demedim çok rahat çıkarırlar ama teknolojide popülerlik ve kendini ispat etme dünyada talep görme popüler olma sadece onu yapmak ile sınırlı değil işin birde reklam ve insanlar yani son kullanıcılar tarafından benimsenmesi ve cazip gelen yönleri ile tercih edilmesi gerekiyor. Huawei donanım tarafında kendini dünyaya tamda kabul ettiriyordu ki bu siyasi politik adına her ne denirse yaptırım krizi ile darma duman oldu. Belki de birileri sudan bahaneler ile büyümesini istemedi ve ticari olarak bir kat vurdu da diyebiliriz. Birileri derken o birisi ABD ‘nin ta kendisi dünya teknoloji devi silikon vadisi..

Burada çinli Huawei’ nin 5g mobile internet teknolojisinde ABD ‘nin Ericsson mobile alt yapılarının savaşı olarak da bakmak ve okumak daha doğru olacaktır. Dünyadaki mobile baz istasyonları ve alt yapı teknolojilerinin %70 Ericsson alt yapısı ile çalışıyor. Edge Waps 2g 3g 4G gibi …

İşte karşınızda Harmony OS ;

Tüm tanıtım lansman event videosu için ;

Videolarını izleyebilirsiniz.

Gelelim konumuza Harmony OS aslında Huawei’nin tüm elektronik teknolojik akıllı eko sisteminde kullanacağı yeni yazılımı. Samsung firmasıda buna benzer Tizen işletim sistemini geliştirmekte ve bir çok TV akıllı saat ürünlerinde kullanmaktadır.

Harmony OS ile Huawei akıllı saatten telefon TV ve diğer tablet notebook akıllı ev yönetimi vs. gibi tüm ürünlerin Internet Of Thinks – IOT teknolojisine sahip cihazların birbirleri ile konuşmasındaki yazılım olarak konumlandırıyor ve mimariyi bu minvalde kurdular. Telefon yazılımı için geliştirdikleri Android ve IOS muadili ekran görüntüleri tamamen IOS yazılımını andırıyor gerek kontrol panel ve bildirimler simgeler (iconlar) birebir aynı diyebilirim yine esinlenme veya çalıntı da diyebilirsiniz doğrudur.

Sunumda kendilerinin de dediği gibi şimdi tek eksiğimiz uygulama diyorlar 🙂

Aklın yolu bir. Buradaki en büyük sıkıntı Harmony OS için yazılım geliştiriciler efor sarf edecek mi ? Yani bir örnek vermek gerekir ise tüm anrodi veya IOS store da olan oyunların birde Harmony OS için yazılmasını kim yapacak neden yapsın. Burada tek mantıklı aklıma yatan Huawei para verirse yazarlar gibi geliyor bana. Bakınız dünya devi Microsoft Windows mobile store da yapamadı bunu şimdi belki daha erken diyebiliriz ama uzum zamanda ne olacak biraz daha beklememiz gerekecek. Bir diğer konuda çin yazılımları genelde ilk çıktığında çince menüler yani dil desteği ile çıkıyor bir yazılımda hele ki işletim sistemi gibi devasa karmaşık yazılım projelerinde ingilizce ve diğer dillerin desteğini yönetmek çok zor. Ben şuan da global versiyon için bile ingilzce desteğinin bile sorunsuz stabil olmasına bir yıl veriyorum.

Dediğim gibi bir yıl sonra belki Huawei Harmony OS ‘da son durumu nedir ? konulu yazısı ile görüşmek üzere…

Hani bazen zamana bırakmak gerekir ya, işte öyle bir şey 🙂

Zamanı iyi değerlendirin, bazı şeyleri zamana bırakın ve teknolojisiz kalmayın.

Esen kalın….

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)