Huawei ‘de son durum ?

Yeniden merhabalar,

Uzun bir kurak kış kuluçka döneminden sonra ancak vakit bulup huawei telefonların akıbeti hakkında bu kısa yazıyı yazmaya vakit bulabildim 🙂

Aslında bu yazıyı telefon alma niyetinde olan sevgili dostlarımızın bizim teknolojik itibarımıza ehemmiyet göstermesinden kaynatklı bir sebep hasıl oldu diyebilirim.

Bu sıralar en çok sorulan soru Xiaomi mi ? Huawei mi ? Oppo mu ?

Açık konuşmak gerekir ise bu soruya hiç bir zaman net cevap vermeyeceğim. Teknolojik bir üründe beklentiler kişiye göre değişmekte ve zamana görede fiyat performans kalite marka değişkenliği ayrı bir dinamik parametre olarakta yaşayan bir süreç. Lafı çok uzatmadan Huawei ‘nin A.B.D. tarafının kanuni,ticari, politik kararlarından Google ‘un artık kendi işlem sistemi olan Android lisansını huawei’nin yeni çıkan veya çıkacak olan, cep telefonu modellerinde kullanmasına izin vermemesi konusundan bahsedeceğim.

Bu konu hakkındaki daha önceki yazılarım aşağıdaki gibidir.

Yaklaşık 9 ay önceki yazımda çokta bir değişiklik yok aslında A.B.D. ile huawei yani çin çokta anlaşamadı görünüyor. Bu sıralar Çin devleti corona virüsü ile ciddi teknolojik satış kaybı yaşıyor ve akabinde, ticaeri ekonmik kayıplar söz konusu. Bu konuda yine bu salgının arkasında A.B.D. var komplo teorilerine hiç girmeden pas geçiyorum.

Konumuzun özünü kaçırmamak adına toplarlamak gerekir ise, Huawei telefonlar’ın yen p30 ve p30 Pro mate serileri hakkında fikrim google desteği olmadığından, alınmayacak modeller arasında yerini almıştır diyebilirim. Huawei kamerası ile rakiplerine Google yaptırımına mağruz kalmadan önce revaçtaydı fakat, Samsung ve Xiaomi’nin ortak teknoloji iş birliği ile geliştirdiği 108Mpixel lik kamera teknolojilerini yeni modellerinde kullanmaları Huawei’de ki kamera avantaj cazibesinide yenmiş görünüyor. Hal böyle iken huawei’nin hiç bir avantaj, teknolojiside şuan için yok görünüyor.

Gooogle’a giremeyen bir telefona onca parar verilir mi ?

Ben şahsen vermem. Hemen aklımda iken Google store apk sını illegal manuel yöntemlerle kurarız diye düşünenlere kötü haber ilk google senkranizasyonunda uygulama kendini siliyor mesele sadece uygulama meselesi değil arka planda google servilerine huawei’nin lisansı olmayan tüm modellerinin erişimini kısıtlamış durumda olma meselesidir. Burada huawei’nin Avrupa, Asya A.B.D. Ortadoğu kısaca Çin hariç diğer pazarlarda şansı sıfır diyebilirim. Bir tek alınma sebebi olabilir oda fiyat diyorum. Şöyleki, Huawei bu yüksek teknolojisini ciddi ucuz bir fiyata sunar ise alsak mı ?acaba düşüncesi biz teknoloji severlerin alma ihtimaline olanak sağlar. Orta bir kamera ama yarı yarıya fiyat avantajı için düşünülebilir çok acımasız bir mecaz bir eleştiri gibi gelebilir ama fiyatı yarı yarıya olursa belki kamera niyetine bu şartlarda bi huawei almayı düşünebilir yinede kesin alırım demiyorum düşüne bilirim 🙂

Huawe’i android telefonlarda son durum maalesef bu…

Diğer marka ve modellerde 2020 kriterlerimde ram ve hafıza minumum beklentilerimi yükselterek ne marka akıllı bir android telefon alırsanız alın 2020 için minumum 128GB depoloma ve minumum 6GB ‘ın altında bir yeni bir cihaz almayın der, diğer özellikler tarzınıza uygun bir tasarım,renk,diğer donanım özellikleri vs. seçeneğini seçmeniz dileği ile…..

Bir sonraki yazı da görüşmek üzere…

Esenlikler….

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Huawei 'de son durum ?, 10.0 out of 10 based on 1 rating