SAP EP Enterprise Portal Nedir ?

Technolux SAP OnlineMerhabalar, SAP EP Enterprise Portal Nedir ?  Sorusunu uzun zamandır bana soruyorlar bende bu yazıyı yazarak sizlere SAP SE’nin sistemlerinden olan portal web çözüm ürünü olan SAP Portal’i anlatmaya çalışacağım.

SAP EP (Enterprise Portal)  diyede adlandırılan SAP almanya ERP (Enterprise Resource Planning – Kurumsal Kaynak Planlaması ) yazılımı üreten firmasının geliştirdiği bir web teknolojisi mimarisinde (SAP NetWeaver)  çalışan portal sistemidir.  SAP NetWeaver platformu teknolojik olarak,  Java EE  ve Abap stack olamak üzere iki bilgisayar yazılım mimarisinde kurulabilir veya ikisi de aynı anda kurulabilen opiyonel, bir hybrid sap dual stack mimarisi de vardı fakat SAP bu sap dual stack mimarisini ayrı ayrı çalışacak şekilde değiştirmiştir. Ayrı kurulumlar da olsada Java EE  ve Abap stack birbirleri ile entegre çelışacak şekilde kullanabilirsiniz.

İlgili resim

 SAP NetWeaver platformu aslın da  İsrail yazılım firmasının geliştirdiği NetWeaver  java ile geliştirilen bir webAS yani web application server platformunu 2001 yılında SAP AG  (şimdiki adı SAP SE) satın almıştır ve SAP ‘nin web ile ilgili stratejik alt yapısını sağlayacaktı vede öğle oldu. SAP NetWeaver  bugün 16 yaşında NetWeaver  ilk iddialı sürümü 3 yıllık bir geliştirmeden sonra 2004 SAP NetWeaver  olarak duyuruldu ardında NetWeaver 7.0 en ciddi sürümü oldu, arkasından 7.2, 7.3 ,7.4 sürümler ve şuanda en güncel 7.5 ve SP 5 duyuruldu. (2016 itibari ile)

sap enterprise portal theme ile ilgili görsel sonucu

Kurumsal şirketlerin intranet (iç networkünde  ) çalışmak ve şirket işi dijital iletişimi kurmak ve SAP sistemleri ile sunulan tüm süreçleri rahatlıkla suna bileceğiniz, yani SAP ERP, HR,CRM,BW, BI gibi bir çok farklı modüllerdeki ekranları, süreçler, raporları, ortak bir paydada suanan web sitesi portali sistemi SAP EP yani SAP portal yada SAP Enterprise Portal olarak adlandırılır. Aslında SAP ERP nin modüllerini, kahve, sürlü hakve, filitre kahve,siyah çay, beyaz çay, ada çayı gibi düşünürsek Portal ise burada bunların hepsini erişime tek platformda sunan bir tepisidir 🙂 diyebiliriz.

sap Netweaver portal ile ilgili görsel sonucu

Daha iyi anlaşılması için bir kaç örnek ile örneklendirmek istiyorum Bir şirketin insan kaynakları süreçlerinden izin talep veya performans yönetim, seyahat  gibi süreçleri şirket SAP ERP kullanıyor ise HR (Human Resources – İnsan Kaynakları modülü) modülünde bu süreçler sistem veri kaynağı olarak kullanılan mühasebe yazılımı gibi düşünebilirsiniz. muhasebe programının daha kapsamlısı yani büyük şirketlerde olan haline ERP diyoruz zaten işin içinde üretim, ürün yönetimi gibi şeylerde olduğu için şirketin bütün kaynaklarının yönetilmesi ERP muahsebede sadece parasal işlemler genelde yürütülür ya 🙂  ERP ne olduğunu anlatmada bu örneği vermem deki sebep bu , işte insan kaynakları modülünde yürütülen bu süreçlerden izin talep ve onay sürecini ele alalım bir işçinin izin talep formu SAP Portal sisteminden şirketin tüm kullanıcılarına açık web intranetinden erişildiği varsayılırsa iznini talep ediyor kullanıcı sonra Hr daki ilgiili organizasyon yapısına göre amiri memuru müdür neyse yöneticisinin onayına düşmesi gerekiyor ise yani bir onay akışı var ise onaycı da yine portal den kolaylıkla erişerek onaylaması sağlanabilir işte portalin konumlandığı tepsi rolü budur. portal olmasaydı ne olurdu ya klasik kağıt ortamında bu süreç , yürütülecek yada, herkesin ERP ye giriş yaparak bu işlemlerin ilgili ekranlarına yetkisi verilerek kullanması sağlanmalıdır. ama ERP hiç kullanmayan sadece bu iş için kullanması gereken personel grubu için biraz saçma olmazmı ve ker kullanıcınında dolar üzerinden SAP SE de bir lisansa bir maliyete denk geldiğini düşünürsek 🙂 peki portalin lisansı yok mu sorunu duyar gibiyim burada olay sadece lisans maliyetleri değil kullanılabilir lik ve erişim kolaylığını da hesaba katmak lazım .

sap enterprise portal ile ilgili görsel sonucu

Sistem kurulumları o kurumsal yapının kullanıcı sayısı yani personel sayısına göre de değerlendirilir ben olayı anlatabilmek için örneklendiriyor um. SAP portalin Microsoft Active Directory entegrasyonu da mevcuttur yani windows kullanıcılarını SAP Portal kullanıcısı yapmanız çok kolaydır. Ve hatta SPNEGO SSO denilen bir entegrasyon özelliği ile de windows şifreniz ile SAP Portal sistemine ek kullanıcı adı ve şifre girmeden, internet sayfasının ana sayfası olarak ayarlanır ise otomatik açılması bile sağlanabilir.

http://www.sap.com/israel/community/topic/netweaver.html

 

https://www.youtube.com/user/SAPNetWeaverPortals

Gelişen yeni web teknolojileri ile beraber (Mobile desteklilik – responsive  )  Desktop PC, Mobile Phone ve tablet gibi erişim teknolojilerini de desteklemektedir. SAP Se sürekli yeni gelişmelere destek vermektedir. SAp portal internet gibi dış dünyaya açık alanlarda da kullana bilir siniz.

B2B veya B2c gibi müşteri bayi bayi müşteri müşteri son kullanıcı ilişkilerini de yönetmek için CMS Content Management System  olarakta kullana bilirsiniz.

Başlıca SAP NetWeaver platformunda geliştirilen SAP yan modülleri  EP, SRM, CRM, SCM, PLM, ERP, TM dir.

 • SAP Web Application Server (WAS)
 • SAP Exchange Infrastructure (XI) – integratore di sistemi   yeni adı PI dır
 • SAP Enterprise Portal – portale WEB
 • TREX – Text Retrival Engine, motore di ricerca per portali WEB
 • SAP Mobile Infrastructure (MI)
 • SAP Business Information Warehouse (BW) – warehousing
 • SAP Knowledge Warehouse (KW)
 • Collaborazione (es. cProject)

Yeni isimleri ilede  aşağıdaki gibi adlandırılmışlardır (2016 güncel bilgi )

 • SAP NetWeaver Application Server
 • SAP NetWeaver Business Intelligence
 • SAP NetWeaver Composition Environment (CE)
 • SAP NetWeaver Enterprise Portal (EP)
 • SAP NetWeaver Identity Management (IdM)
 • SAP NetWeaver Master Data Management (MDM)
 • SAP NetWeaver Mobile
 • SAP NetWeaver Process Integration (PI)

Başlıca SAP Modülleri aşağıdaki gibidir. 

SAP FI Module  FI stands for Financial Accounting

SAP CO Module  CO stands for Controlling

SAP PS Module  and PS is Project Systems

SAP HR Module – HR stands for Human Resources

SAP PM Module  where Plant Maintenance is the PM

SAP MM Module– MM is Materials Management –

SAP QM Module   QM stands for Quality Management

SAP PP Module  PP  is Production Planning

SAP SD Module  SD is Sales and Distribution

SAP BW Module – where BW stands for Business (Data) Warehouse

SAP  EC Module – where EC stands for Enterprise Controlling

SAP TR Module – where TR stands for Treasury

SAP    IM Module – whre IM stands for Investment Management

SAP   QM Module – where QM stands for Quality Management

SAP – IS where IS stands for Industries specific solution

 

SAP Portal artık fiori launchpad destekliyor ve tam destekli bir responsive uyumlu.

sap enterprise portal theme ile ilgili görsel sonucu

7.5 SP5 Highlights          

http://sapsupport.info/future-of-ep/

http://www.sap.com/community/topic/portal.html

https://blogs.sap.com/2016/10/10/new-sap-fiori-launchpad-sap-enterprise-portal-features-netweaver-7.5-sp5/

 

Kaynaklar : https://en.wikipedia.org/wiki/SAP_NetWeaver

https://en.wikipedia.org/wiki/SPNEGO

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
SAP EP Enterprise Portal Nedir ?, 10.0 out of 10 based on 1 rating