Microsoft Windows 8.1 Ön Görünümü Çıktı. Windows 8.1 yenilikler. Windows 8 Adam Oldu mu?

Paylaş.

Merhabalar,

Microsoft ve windows 8 hakkında ilk çıktığı günlerdeki, 2012 yılındaki inceleme istinaden yorumum aşağıdaki gibiydi.

http://www.karadere.com/blog/microsoft-windows-8-developer-preview-hakkinda-inceleme-bir-burhan-karadere-yorumu.html

İlk sürüm rezaletti. Beta olmasına verdik performans yerlerde sürünüyordu. Donanımı bilinçli zorlayarak, satışları arttırma planı vardı yorumunu yapmadımda desem yalan olur.

Ama Windows 8 release sürümünde performansı ciddi bakımdan düzelttiler buda olumlu bir gerçek. Zaten windows XP ve Windows Seven den gelen fazla görsel felsefe bırakılmış grafik yükü genelde azaltıldığından, ve günümüzdeki core teknolojiye sahip CPU ların dünyasında hızlanmamasıda beklenemezdi

Fakat en çok eleştirdiğim yönü microsoftun hakim olduğu masa üstü kitlesine sormadan, ve acımadan, kendi kafasına tüm sistemi acımasızca değiştirmesi yani özetle benim microsoftun bana alıştırmış olduğu start menü klasor ve program sıralama gibi bir çok alıştığım özelliği birden kapatması bu na ne kadar hakkı vardı ? yada başka bir bakış açısıyla bu mühendisler hakim oldukları bu pazarda bu büyük riski hangi kafa ile aldılar gibi sorulardı.

Windows 8.1 indirin ve deneyin ?

windows 8.1 sürümünün 32bit ve 64 bitlik Türkçe sürümlerini aşağıdan indirebilirsiniz henüz eingilzice sürümüm 32 bit versiyonu yok.

http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/preview-download

Microsoft ‘tan geri adım ?

Etrafımdaki bir çok bilgisayar uzmanı windows 8 deki start menünün opsiyonelde olmamamasını çok eleştirdi ve kızdı, hatta acıdırki malasef bu olaya kim ulan bu microsoft benim start – başlangıç menümü kapatıyor diye serzenişte bulundu. ( yeri geldi küfrettir di 🙂 )

Gelen bu tepkiler tüm dünyaca hem fkirdiki bir çok 3. yazılım üreticileri start menü yü ortaya çıkaran mini programlar üretti ve windows 8 kullanıcıları bunu indirip kurarak rekor kırdı.

insanlar windows 8 ile microsoftta olan tüm pencerelerini kapamak üzereydi . Eğer bu windows 8.1 çıkartılmasaydı. Microsoft ciddi sorunlar yaşayacaktı. Aklın yolu birdir ama, önceden öngörmek ve akıllı olmakta ayrı birşeydir.

Burada kullanıcıların ve bizim gibi uzmanların microsoft çalışanlarından daha akıllı olduğu dünyaca kanıtlandı.

en büyük risk artık güçlü yaygınlaşan bir MAc OS X alternatifinin var  olması, Apple ürünüde masaüstünü zorlamıyor mu?  bence zorluyor.

Ama yinde mesela önümüzdeki 5 yıl daha windows masaüsütnde hakim gibi görünüyor zaten microsoft mühendisleride buna güvendiler ama yanıldılar. Bende bu konuya bir tespitimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Windows işletim istemi alışkanlıkları ve windows uyumlu programların çok ciddi manada yaygun olması bir gerçek diğer bir gerçekte. mobil dünya gerçeği ve burada da iki büyük hakim var Android ve Iphone

android alternaitfi Ubunutu gibi linux masaüstü Iphone içinde apple mac os X işletim sistemi. Burda iphone kullanıcıları çoğalmış durumda ve yeni apple eski itici ara yüzlerini insanlar benimsemiş ve kabüllenmiş alış mış durumda yani aynı alışkanlıkların olduğu apple ürünü bir işletim sistemlerine başlat menüleri elinden alındıklarında geçmeleri çpokta zor değil ama tabiki uygulamada windows yine güçlü bunun diğer sebepleri alışkanlıklarda nziyade microsoft tabanlı bir çok uyguamanın mac de çalışmaması, ve apple ürünlerinin her bilgisayrda çalışmaması yani mac os x sade apple bilgisayarlarda açlışır toplama denen diğer marka notebook larda çalışmaz ama böyle bir ortam oluşsa apple belkide her platformda çalışacak desteği verir sonuçta dünya pc hakimi olma ihtimali var yani zaman durum ve şartlar göre bu olay çok kısa sürede olabilir. Geriye sadece microsoftu güçlü kılan yazılımların yaygınlığı ve platform bağımlılığı yani dünyadaki birçok program %80 gibi bir ciddi oran masa üstü platformunda windows uyumlu olması ama üreticilerin de masa üstü kim hakim ise ona destek verdikleri kesin hakim kişi değişirse buda değişir fikrindeyim. Ama bu çok çabuk olmayacaktır biraz zaman lazım yani en az 2-3 ve 5 yıl gibi bir sürede kimse windows konuşmaz ken tğm herşeyin hakimi apple olurda tüm yazılımları mac os x kullanıyor da oluruz farkına bile varmadan işte şuanda bahsetiğim bu teori bazılarına hayal gibi gelsede olmaz demeyin olur. Bu işlerin olabileceğine delil ise bir gün dellin biri bize ellerinizdeki parmakla ekrana dokunarak telefon kullanacaksınız dese deli derdik.

Bazı bilim admalarınında bu konuda büyük yanılğı ile söyledikleri sözlerde vardır Yine felsefeye gireyim. http://www.karadere.com/blog/tespit-ve-analiz-buyuk-sorunlarin-cozumlerini-sadece-kucuk-beyinler-gorur-buyuk-dusunurler-kucuk-seyleri-dusunemez-buyuk-sorunlarin-cozumu-cok-basit-ve-kucuktur-bunu-sadece-kucuk-dusunceler-gor.html

Microsoftun bu ve benzeri major ve radikal kararları alması çok büyük bir hata ve risktir sonuçlarına katlanır.

Microsoftun bu başlat menüsü artık olamyacak dediği günleri hatırlayın ve bugün windows 8.1 de start menüsü var buna Atalarımız Türkürdüğünü yaladı 🙁 derler .

Burada çıkarılacak dersler iyi analiz etmeli ve kitleyi bilgilendirip gelebilecek tepkileri önceden öngörmektir. Ön görünmüyorsa bile konu ile ilgili en azından basit bir anket çalışmasıda yapılabilir ve fikirler doğrultusunda gelen geri beslemelere göre karar alınır. Yoksa yaşayarak öğrenip geri adım atmak gibi gereksiz bir tecrübeye sahip olursunuz.  Geri adım atmakta zararın neresinden dönersen kardır bunu anlayıpta diretmek ise hüsran sonucunu doğuracaktır. Bu adım ile Microsoft kendi geleceği için,  doğru olanı yaptı.

Yoğurt eski yoğurt değil ?

Artık eskisi gibi üfleyerek yememiz bile yeterli değil. Değişen dünyada globalleşme adı her neyse böyle bir hızlı değişim anlık değişim mevcuttur durumdadır. Hal böyle iken yoğurt misalindeki gibi sade üflemek değin altına üsütne gelmişine geçmişine bakmak. ve yoğurdu sürekli geliştirmek gerekmektedir.  Değişime ayak uyduramayan uydurmak içinde yanlış analiz ler sonucunda yanlış alınan kararlar o şirketin yok olmasının son ürünüdür diyorum ve burada anlatmak istediğimin windows ve microsoft hikayesinde ziyade tüm şirketlerin yaşam süreçlerindeki bu gerçekçi yaklaşımın farkında olması gerektiğine dikkat çekmek istiyorum. Bu bir şirket olmayım kişisel bir gelişimde olabilir.

Artık bir çok ihitmal ve bir çok girdi çıktı parametresi ile yaşıyoruz. Kabüllenmek veya kabüllenmemek ayrı ama gerçek olanda ayr bir gerçektir.

Windows 8.1 ile gelen yenilikler ?

Tahmin ettiğiniz gibi en büyük yenilik, start yani başlançıç menüsü, eskisi gibi geri geldi. Başka bir yeniliğede gerek yoktu dediğinizi duyar gibiyim 🙂

başlıca yenilikler be açıklamaları aşağıdaki gibi

Bayılacağınız diğer uygulamalar

Windows Mağazası’nın yeni uygulamaları keşfedip indirmeyi kolaylaştıran yeni bir görünümü olduğunu fark edeceksiniz. Windows 8.1 Preview’da bulunan uygulamalar, bir sürü harika şey yapmanıza imkan sağlar. Örneğin, Okuma Listesi özelliği ile makale ve hikayeleri birçok uygulama ve cihazda kaydedebilir, güncellenmiş Fotoğraflar uygulamasıyla hızlı ve kolay bir şekilde düzenleme yapabilirsiniz.

Tamamen size ait olsun

En sevdiğiniz resimleri seçerek kilit ekranınızda gösterilecek bir slayt gösterisi ayarlayın. Başlangıç ekranınıza tam istediğiniz şekli verebilmek için öğeleri dilediğiniz gibi düzenleyin. Daha fazla kutucuk boyutu, renk ve animasyonlu arka planlar da dahil olmak üzere daha çok arka plan arasından seçim yapın.

Hızlı ve tam ekran gezinme

Windows 8.1 Preview’ı edindiğinizde aynı zamanda yeni Internet Explorer’ı da deneme fırsatınız olacak. Daha yüksek bir yükleme hızına, sitelerinizi yan yana koyarak gezinebileceğiniz bir tam ekran deneyimine ve Başlangıç ekranınıza en sevdiğiniz sitelerin canlı kutucukları aracılığıyla gerçek zamanlı bilgilerin sağlanması özelliğine sahip olan Internet Explorer 11 Preview, dokunarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Yerleşik bulut depolama alanı

SkyDrive artık belgeleri depolamak için varsayılan konumdur. Böylece, gittiğiniz her yerde, çevrimdışı bile olsanız dosyalarınız yanınızda olur. İşletim sisteminde bulunan SkyDrive uygulamasıyla ise hem yerel dosyaları hem de SkyDrive dosyalarını bir yerden yönetebilirsiniz.

 http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/preview-faq

Çıkarılacak dersler ?

Uzun yıllar alışkanlıkları ile hakimiyet kazanan çok sağlam kullanıcı kitlesine sahip bir üründe değişiklik yaparken iki üç kendini bilmez mühendis ve satış analistçisinin aklı ile iş yapmayacaksın arkadaş ? Yok sa sonun nokia gibi olur 🙂 Bu örnek de tüm tektörlerdeki iş patronlarına birer örnek tez olsun. hangi iş hangi ürün hangi kitle olursa olsun dünya değişiyor hızlı değişimler etrafımzıda ama insan oğlunun 7 disinde neyse 70 dede değişmediği bazı şeyler var. yeni değişimli toplumların ıluşması ayrı eski toplum kalıtsal özelliklerini göz ardı etmek ayrı şeyler.

 Merak Edilen Windows 8.1 diğer konuları IIS 8 var mı ? vars nasıl kurulur ?

bakınız windows 7 IIS kurulumuna : http://www.karadere.com/blog/windows-7-iis-7-kurulumu-resimli-anlatim.html

http://www.karadere.com/blog/windows-8-tablet-on-incelemesi-developer-preview-bir-burhan-karadere-bakis-acisi-ile-windows-8-tablet-yorumu.html

http://www.karadere.com/blog/windows-8-klavye-kisayol-tuslari-windows-8-shortcut.html

Kaynak – Source : http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/preview

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)