windows 7 iis 7 kurulumu resimli anlatım

iis7Merhaba windows 7 iis 7 kurulumunu sizlere anlatacağım.  İlk önce Conrol Panel ‘den program ekle kaldıra geliyoruz . yada Start > çalıştır appwiz.cpl yazıyoruz ve sırasıyla aşağıdaki adımları izliyoruz.

Programs And Features  > (Sol menu de)   Turn Windows Features On or Off

Seçiyoruz burdan internet information services  seçerek kuurlumu yapıyoruz.

Klasik ASP çalıştırmak istyenlerin ASP desteğini açması gerekmektedir.  Aşağıdaki resimde gayet açik olarak tüm özellikleri açtım.

Http://localhost   yazarak default  path den asp dosyalarını çalıştıracaktır.  c: > inetpub > wwwroot

Eğer Klasik ASP script ‘leriniz de sorun yaşarsanız mutlaka IIS 6 Management Compatibility  desteğini açmanız gerekmektedir.

windows7-iis7

IIS yeniden girmek için ise Control Panel ‘den görünümü icon yapın ordaki menülerden Administrator Tools’ da eskiden olduğu gibi (Windows 98-2000- XP ) klasik herzamanki yerinde bulacaksınız.  IIS konusunu iyi bildiğinizden çok fazla detaya girmiyorum .  Asp ile ilgili tüm ayarları aşağıdaki pencereden yapacaksınız unutmadan söyliyeyim Access ODBC connection lar içinde Healt and Diagnotic altındaki ODBC logining açmamız gerekiyor.

iis7-windows7-klasik-asp

 Umarım faydalı olmuştur. 

61 Responses

 1. Merhaba ben bu LocalHostu kullanamıyorum. Bir hata veriyor. Baby Webde çalışan bir Scripti göstermiyor. Lütfen yardım edin. Abyss Web Server kullanıyorum ama onun kurulumu çok zor. Ben kısa yoldan bunu kullanmak istiyorum. Yalnız ben Windows 7 Home Premium kullanıyorum (Serialim Var Kendime Ait)
  Yardım ederseniz çok sevineceğim …

  Bana mail atarsanız daha bir mutlu olurum çünkü buraya mesaj gelirse bana haber gelir mi bilemiyorum …

 2. İlginiz için teşekkür ederim Burhan Bey, bu konuda bana cevap yazan tek site burası oldu. saolun.

  Şimdi olay şu şekilde. Ben kendi bilgisayarımız server olarak kullanıp, webde iis ile asp tabanlı yayınlamak istiyorum. Açıkcası bunu windows xp olan bilgisayarımda yapmıştım. iis 6 ydı sanırım o.

  Fakat iis 7.5 ile bu olmuyor. Yani herşeyi yapıyorum. site localhostta gözüküyor, fakat başka bir bilgisayardan, modemimden port açmış olmama rağmen site yayınlanmıyor. ama localhostta görüntüleyebiliyorum. İnanın 1 senedir bunu çözemedim. Yarım ederseniz çok sevineceğim. Zaten eğer olmazsa (çok sevmeme rağmen) windows 7 yi silip xp kurmak zorunda kalacağım :(

 3. Bu sorun iis ile alakalı değil yani 6.0 dan 7.5 geçmeniz ile alakalı değil.
  Sorun XP den Windows 7 geçmeniz ile alakalı. ASP tarafını halletmişiniz localhost ta çalışıyrosa iis ile ilgili sorunyok demektir. Windows 7 de firewall ayarları üst güvenlikte olduğundan portun. iis servisine erişmesinde win 7 tarafından ekstra güvenlik var. ilk önce firewall komple kapayıp deneyin çalışırsa firewall açıp firewalla iis service ve portuna exeption verin. başka fire wall yazılımlarınız varsa bu ayarları onlara da yapmanız geekecek.

 4. Baby server da clasic ASP nin tamamı stabil çalışmaya bilir. Önerim Virtual bir XP veya Windows 7 üzerinden IIS 6.0 veya 7.0 – 7.5 kurmanızdır.

  birde burdaki son sürümmümü kullanıyorsunuz check ediniz. http://www.pablosoftwaresolutions.com/html/baby_web_server.html

 5. işte bu yaa. gerçekten çok saolun burhan bey. windows güvenlik duvarını kapattım ve oldu. aslında çokda basitmiş. Bilginize emeğinize sağlık. Baby web serverde kullandımda. bazı klasörlere erişimi engellemel istiyorum. baby web server bu konuda çok basit oluyor, ondan dolayı kullanmamıştım. GErçekten tekrar tekrar teşekkür ederim. İstediğim tamda buydu saolun.

 6. win 7 home basic kullanıyorum onda var mı aceba veya br çözümü varmı

 7. neslihan

  merhaba benim çok acil yardıma ihtiyacım var ben windows 7 kullanıyorum fakat iis kurulumunu yapamıyorum çünkü application development features seçeneğinin altında sadece .net exstensibility seçeneği var diğer seçenekler yok ne yapmam gerekiyo acil yardım edebilirseniz çok memnun olurum.

 8. windows 7 ‘nin hangi sürümü kullanıyorsunuz ?

 9. çok yakında iis ile ilgi bir yeni yazı yazacağım anlaşılan konu biraz karışık gelmiş

 10. hayri özsoylucu

  Teşekkürler burhan bey güzel bi çalışma

 11. Bünyamin CAMGÖZ

  Burhan bey merhaba. Mevcut sitem PHP ile yazılmıştır. Twitter üzerinde yazdığım twittlerde bu sayfama ait linkler verdim. Örneğin:http:\\bunyamin camgoz\deneme.php. Şimdi sitemi yeniledim ve .aspx oldu. Tabii bu durumda twitter üzerindeki mevcut linklerim de http:\\bunyamin camgoz\deneme.aspx oldu. (bu örnek sadece bir link için verilmiştir. bunun gibi en az 10 linkim vardır.) Mevcut twitter linklerine tıkladığım zaman sayfamın değişmesinden dolayı linkler hatalı gelmektedir.(çünkü bu linkler .php sayfasını aramaktadır). Bu linklere tıkladığımda IIS üzerinden yeni linklere yönlendirme işlemini nasıl yapabilirim.
  teşekkürler.

Leave a Reply