Katlanabilir Ekran ve ilk çıkan modellerin değerlendirmesi

Samsung Fold

Merhabalar,

Daha önceki paylaşımlarımda esnek ekranların laboratuvar deneyimlerini paylaşmıştım. Katlanabilir esnek LED ekran üzerine 5 yıldır süren çalışmaları, sızıntı haberler ile takip ettiğimiz bir konuydu.

Fakat yeni çıkan bir teknolojinin son kullanıcıya ürün olarak nihai hale getirilmesi bir çok test ve sorunların giderilmesinden sonra gerçekleşebiliyor. Sonunda ilk esnek ekran teknolojisinin kullanıldığı iki adet ürün tanıtımı yapıldı. Birisi Kore lideri SAMSUNG diğeride Çin ‘in yenü büyüyen markası HUAWEI oldu. Diğer markalardan da bu teknolojiye sahip ürünler gelecektir. Mesela Xiaomi cephesi nasıl bir ürün çıkaracak en çok merak ettiğim ve takipçisi olduğum firmalaların başında geliyor.

ABD’de düzenlenen özel bir etkinlikte samsung yeni galaxy s10 serilerini tanıttı şüphesiz ki en çok ilgi odağı olan ilk tanıtılan samsung fold katlanabilir ekrana sahip telefon oldu ve ilk lansman olan bu ürün tarihe geçti.

Fakat Samsung tanıtımından bir kaç gün sonra dünyanın enbüyük tüketici elektronik fuarı MWC 2019 Huawai’nin de tanıttığı Mate X  modeli katlanabilir telefonu samsungun ‘un Fold ürününe çok sert bir tokat attı diyebilirim.

Samsung ‘un yerinde olsam fold ürününü tanıtmazdım bile sıft yaptık diye birşey yapmışlar. Huawai mate X işe tamamen mühendislerin ciddi çalışdığı bir iş olmuş. Kullanıcı deneyimlerini kolaylaştıran fikirleri yapmak için şartları çok zorlamışlar bu kesin. Detaylara girmeden önce iki videoyuda izleyin ve ne demek istediğimi net görmenizi tavsiye ederim.

Samsung FOLD neden olmamış : Samsung katlanabilir modeli Fold da katlanma özelliğini içeriye doğru yapmış bir kitap gibi düşüne bilirsiniz. yani ekran kapanınca katlanabilir ekran kullanım dışı kalıyor . Birde dışarıdaki arka ekran var ve bu da telefonun boyutlarındaki alandan olcukça küçük. Sebebide katlanabilir olayı için yapılan menteşe ihtiyaçları buda çok rezil bir durumda diyebilirim bu menteşeler telefonu ciddi kalınlaştırmış ve kapalı durumdaki kullanım için ekranın alanını küçültmüş saçma sapan bir oranda duruyor ne tasarım ne bir estetik var ve kullanıcı dostuda değil. Dünya ekran kasa oranını artıtıken yani sıfır çerçeve ve çentik modeller trent yaparken katlanabilir bir telefon yaparken bunun dibine vurmak çok saçma kusura bakmasın Samsung üzgünüm olmamış bu telefon deneysel bir portatif gibi duruyor 🙁 Ben olsam tanızmazdım bile 🙂 Samsung galaxy serisinde S10 ile sürekli teknolojiyi artırıyor bu seride yeni modellere çok söyleyecek bir eleştirim yok. Ama Samsung neden yapamış Huawai nin modeli ile ilgili fikrimide okuyunca daha net anlayacaksınız.

Huawai Mate X neden olmuş : Eğer sunumdaki gibi çalışır ise olmuş diyorum cümleye bu şekilde başlıyorum. Sebebide kulalnmadığım fiziksel somut bir deneyime erişmediğim iki ürün hakkında bir değerlendirme yapıyorum Samsung Fold modelide içinde bu durum söz konusu olsada Samsung deneyim edinmeden bile olmamış diyebilirim asla almam. Huawai mate x dönecek olursak imkansız bir hayal olan dışa katlama fikrini somut bir ürün olarak oortaya koymaya çok inanmış . sebebide dışa katlamada ki fiziksel katlanma taşmalarını yeni bir teknoloji ile kapanınca iki kısımın sıfır’a yakın kapanmasının yapılmasına huawai gerçekten bilim ile çalışmış mühendislik yapmış bu çok ciddi görünüyor. Yazıma girişde de dediğim gibi bunun uzun süre kullanım tecrübesinde teknoloji ve conceptin yeni olmasından dolayı bazı endişelerim var ama eğer çalışr ise ise başlanğıç için huawai çok iyi bir iş çıkarmış. Samsung bu modeli görünce kendini muahsebeye çekmesi gerekli. Bir şeyi yaptık için yapmamalı artık dünyada hızlı bir çok alternatif üretici var herkesin işi zor…

Huawai mate x en güzel özellikleri ise, dışa katlanabilir menteşe teknolojisi ile sıfır çerçeve modasını korumuş olması, yani tek ekranlı kasa oranı yine korunuyor sadece bir yan tarafta ince bir cıta gibi kayıp var sebebide kameraların sensörlerin ve flash ‘ın konulacağı yere ihtiyaç olması . Diğer vurucu bir özellik ise katlandığında telefonda ayrı iki ekrana sahip olabiliyor. aslında üç ekran var gibi düşünelim açık iken bir tablet büyük ekran kapalı iken iki ekran bir ekran biraz daha dar diyebiliriz. yani bu telefon kaç ekran 🙂 tek ekran ile üç ekran. samsung da ise olay rezil durumda açık iken bir tablet katlanabilir ekran kapalı iken veya açık iken arkada hep kasa oranında ciddi kayıplı bir sabit ekran yani iki ayrı ekran 🙁 buda samsung da maliyetleri artırıyor olacak ciddi bir sorun huawai ise burada ekrandan maliyet tasarrufu yapmış. Huawa mate x de bir diğer güzel kullanım deneyimi ise kapalı olduğunda iki ekran olmasından dolayı tek kamera ile yani arka kamera öne kamera aynı diyebiliriz. arka kamera kalitesinde selfi çekimi sunuyor. Huawai mate x yeni mobil internet teknolojisi 5G ile gelen ilk katlanabilir telefon olma ilede tarihe geçti. kaliteli kameraları ile eşsiz bir kamera çekimi sunuyor olacak. Bittimi son olarak ise birisi sizin resminiz çeker iken ikinci arka kameradan resimde nasıl çekileceğinizi göreceksiniz.

Rusların yapmış olduğu iki taraflı telefon projesinide bence bu telefon bitirdi. Oradaki ikinci ekran E-link ekrandı ve bu iki bahsettiğim avantaş oradada vardı. Huawai tabuları yıktı diyebilirim. 4500 mah pili ile bil performansı beni biraz endişelendirsede ilk adım için bence iyi pil byüük koysalar samsung gibi kalın bir ürün çıkabilirdi inelik için pil fazla zorlamamışlar.

hybrid teknolojilere olan merakım bilinir bende de bir adet yotaphone 2 var daha önceki yazılarımı ve vloglarımı paylaşıyorum

Xiaomi cephesinden de promo bir video yayınlandı .

Xiaomi çok daha farklı bir fikir ile katlana bilir özelliğini sunmayı planlıyor az yer kaplayan ve compact bir görünüm sunan bu modelde küçük telefon severler için ideal bir tasarım gibi görnüyor. Bakalım gelecekte daha ne ilginç modeller göreceğiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Katlanabilir Ekran ve ilk çıkan modellerin değerlendirmesi, 10.0 out of 10 based on 1 rating