Delphi Yeniden Efsane Olmuş ? Embarcadero Technologies Real Time Developtment Cross Platform Programing

Merhabalar,

Daha önce efsane Delphi hakkında Borland Delphi ‘ye ne oldu. Bir Compiler ‘ın hikayesi. I love Delphi.    başlıklı bir yazı yazmıştım ve bayağı ilgi görmüştü.

Bu yazımın bir çok blogda yayınlandığını görmek mutlu etti beni hatta PDF olarak inirdme linkide buldum 🙂  PDF olarak indirmek tıklayınız 

Yazının en son sürümü aşağıdaki gibidir 🙂

Borland Delphi ‘ye ne oldu. Bir Compiler ‘ın hikayesi. I love Delphi.

Delphi cephesindeki gelişmeleri yılllardır takip ediyorum en azından bu benim kişisel bir bağımdan dolayı olabilir ama işimin gereği de dünyadaki teknoloji ve yetenekleri hakkında sürekli bir araştırma içinde olmam da gerekiyor . Delphi eskisi gibi belki küllerinden doğmak istiyor . Borland firmasından satın alan Embarcadero  firması ile küllerinden mi doğuyor adlı ikinci bir yazı yaşmıştım. Yazıya aşağıdan erişebilirsiniz.

Delphi küllerinden mi Doğuyor. Embarcadero XE6 çıktı, yenilikler, sunum. RAD Studio XE6

Bu yazıyı yazdığımda yeni compiler çok yeniydi ve tabiiki ilk başta bayağı hataları vardır 4 yıl önce yazdığım bu yazıda 1-2 yıla bu azim ile compiler iyi bir derleyici olabilir yorumu yaptığımı hatırlıyorum. 4 yıl sonra derleyici tam anlamı ile çılgın bir derleyici olmuş ve bende en büyük rakibi Visual Studio ‘yu geride bırakmıştır bunu desteklediği özellikler ve teknolojiler ve çok kolay işler yapmanıza az kod ile çok iş, az maliyet tüm platformlarda ürün çıkarma (program üretme) bakış açısı ile yazıyorum .

2014 yılındaki küllerinde doğma hikayesi o zaman ve hala problem olan bir çok platform da uygulamaların ayrı ayrı projeler ve ayrı ayrı programlama dillerinden üretilmesi zaman ve maliyetleri yüksek tutması yeni bir özellik eklemek istediğiniz de, tüm projelere ayrı ayrı uygulanması vs . gibi konular hep sorun oldu. Örnek vermek gerekir ise bir e-ticaret web sitesinin mobile uygulamasını 3 farklı platformda yapması gerekiyor diyebilirim. Android Mobile  için ayrı bir proje IOS Mobile için ayrı bir proje Windows Mobile için ayrı bir proje demek! Yetmez her yeni sürüm de projelerin güncellenmesi, yine yetmez farklı ekranların tablet gibi varyasyonlarının da ayrıca projelendirilmesi çokta yönetilmeyen bir durum ve en büyük problem de bu zaten 🙂   Embarcadero bu ihtiyacı gördü ilk versiyonunda ara bir inter printer yazdı.

Amaç : C++ veya Delphi syntax dilini bilenler tek dil ile tüm platformlarda (windows OS , IOS OS, linux OS, Android mobile, Android Tablet, Iphone mobile phone, Iphone tablet vs) tek proje kaynak kodu ile derlemek istediğniz platform’u seçerek programı tek tuş ile üretmek. Örneğin Delphi dili ile projeyi yazdığınıda program da kullandığınız bir component (bileşen) nesne/obje yani bir button diyelim. ilgili dildeki SDK ‘ına birebir tüm properties leri (yani obje burada class properties ise method larına karşılık gelir ) o dil için eşleştirilip derleme işlemi o platforma için üretiliyordu.

Bu methodu Xamarin platformu da kullanıyor. (Xamarin 2016 microsoft satın almıştır Visual Studio ya entegre etmiştir)  Embarcadero bura da ters giden birşeyleri farketti, mimari felsefesi mantıklı gibi olsada çok yönetilebilen birşey olmadığı anaşıldı. Çünkü android ve ios larda ciddi hızlı versiyon gelişmeleri oldu (hem donanımsal hemde yazılımsal, ekran boyutlarının değişmesi yeni yazılımsal yetenklerin gelmesi eski api desteklerinin iptal olması vs) ve inter printer’ı bu ayrı platformlardaki değişimlere adapte etmeler ciddi sıkıntıydı sbeep oldu. Platform üreticileri radikal kararlarda bir önceki sürümde olan özelliği yeni sürümde iptal edebiliyordu (absolite) dolayısı ile back end compatibiliy yoktu (eski sürüm özelliklerinde geriye dönük destek) ve compiler işlemindeki kaynak koddan platform bire bir eşleşmeli mantıktan vaz geçti. ve felsefeyi ciddi değiştirdi. o zamanki çıkan Embarcadero  Rad Studio ile yapılan bir proje bir sonraki yeni mimaride sorun yaratacaktı yani back end compatibilty olmayacak ve bende bunu eleştirmiştim aslında embercadero burada yeni teknolojilerin tam oturmaması ve sürekli hızla değişmesindeki çözüm arayışındaki haklı deneme yanılmalarda biraz da zaman kaybetti şimdi baktığımda bu eleştirimi geri alıyorum çünkü bir derleyici yazmak çılğın bir işe ve popülerliği (kullanıcısı bişmiş bir programlama dilinden bahsediyorum) bu işe finans bulup girişmek bile bir cılğınlık ve bir aşk işidir. Yeni derleme felsefesindeki değişikliği anlatmam gerekir ise Embarcadero radikal bir karar ile platformların derleme enginee larını kullanma kararı aldı ve yeni versiyonlardaki minor major (küçük büyük ) değişikliklerden hiç etkilenmeden cross development (birden fazla platform için yazılım geliştirme) derleme mimarisini tasarladı. Yine kaynak proje kodunuz tek yani deplhi veya C++ hangisini biliyorsanız yazıyorsunuz . Android için derleme yapmak istediğiniz de android enginee na (program derleme motoru) kod gönerilip derlennen sonuç geri alınıyor aynı şekikde IOS içinde X code derleyicisine gönderiliyor. Bu yeni mimari de IOS X code un windows OS için versiyonu olmadığından MAC bir notebook gerekli x code kurulu ve Rad Studio bu mac makinesi ile Embarcadero nun geliştirdiği IOS mac’e kurulan bir client side programı ile  Embarcadero  RAD studio’su ile derleme işlemini yapıyor yani IOS xcode enginee ‘ni kullanıyor. değişen bu yeni derleme mimarisinin tüm hataları giderilmiş stabil versiyonu mevcut artık. Ama bu yazıyı yazmamdaki en büyük teşvik aslın da aşağıdaki video da gayet net. Tüm bunları yapan Delphi Embarcadero  iyice işi abartıp cross platform işini en iyi yapan bir derleyici  artık kod ve tasrım ekranındaki değişikliği eş zamanlı görebileceğiniz cihaz bazlı similasyon da yapabiliyor bu hiç bir derleyicide olmayan bir özellik ve beni yeniden heyecanlandıran bir özellik 🙂

2000 yılında dlephi 4 ile tanıştığımda microsofrt’un Visual basic karşılaştırıldığında Delphi bir çok geliştiriye kolaylık sağlayan özelliği ile efsaneydi. aynı

Embarcadero  lisanlı bir üründü ve lisanslamda da iyleşmeler var Embarcadero  Cominity versiyonu lisansız kullanabiliyorsunuz artık okullarda eğitim içinde sorun kalktı .

Sorun yaygınlığın artırılması Visual Studio çok populer internette ço körnek kod ve eğitimi çok yaygın yıllardır sahne microsoftta bakalım önümüzdeki süreçte  eski yaygınlığını geri alabilecek mi ?

 

10.2.3 ile gelen bazı yenilikler :

Şimdilik bukadar başka bir heyecan da görüşmek üzere.

I love Delphi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Delphi Yeniden Efsane Olmuş ? Embarcadero Technologies Real Time Developtment Cross Platform Programing, 5.5 out of 10 based on 2 ratings