Borland Delphi ‘ye ne oldu. Bir Compiler ‘ın hikayesi. I love Delphi.

Paylaş.

Merhaba arkadaşlar,

Sizlere bir bilgisayar programlama programı olan (compiler) hayat hikayesini anlatacağım 🙁

Borland delphi en sevdiğim compiler lardan biri ölüm ile karşı karşıya .

Borland firmasının Turbo pascal derleyicisi yıllar önce bir çığır açmıştır.  Visual olarak ta Delphi Win 3.1 bileşenleri ve win32 bileşenleri ile bir çok windows programının geliştirilmesine olanak sağlamıştır.

Ocx programlama ve share dll yapıları gerek 3. parti bileşenlerin desteklerinin çok olması Rakiplerini hep geride bırakmıştı.  Delphi 1 ile start verildi ve 2, 3 stabil 4 versiyon. Benim efsanem Delphi 5 dir.

Arkasından Delphi 6 ve 7 kararlığını sürdürdü. Rakipleri yanına bile yaklaşamadı.  Ve ne oldu ise Microsoft’un  Framework  .Net ‘i çıkarması ile delphi sallanmaya başladı .Net destekli ilk sürüm Delphi 8 dir. 2006 sürümü çıktı derleyicide bir sürü hatalar olduğu anlaşıldı. Delphinin imajı sarsılmıştı bir kere…

Bundan sonra Delphi ‘nin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi desek yanlış sayılmaz. Benim gibi Borland Delphi sevdalıları bu yazıyı bile yazarken üzülerek okuyordur bu kesin.

Derleyicinin adı son dönemlerde bayağı değişti. Derleyici adı bir Borland Developer Studio (BDS) oldu, bir Rapid Application Develepment Studio (CodeGear RAD Studio).

Borland, ilk .NET destekli Delphi sürümü olan Delphi 8’i piyasaya sürdü. Acele işe şeytan karıştı ve bu sürüm hatalardan dolayı ilgi görmedi kötü lanse edildi. olay .net dediler kandırdılar herkezi :)))

Microsoft .NET adında bir teknoloji duyurması , görünürde C# ile birlikte diğer dillerin de faydalanması amaçlanmıştı.  Fakat diğer diller için kabusun başlangıcıydı .

Delphi 8’i piyasaya sürülmesi ile,  açıkçası umutlanmıştım .net visual studio çılğınlığını yok edeceğini düşünmedim desem yalan olur, çok fazla hata çıkması aceleciliğin bir eseri sanırım .net te delphi denedi ,  ama olmadı :((

.NET yükseliyordu, Borland ise geriliyordu. Yetişmek için çok hızlıca  Delphi 2005 ve hemen ardından  Delphi 2006 duyuruldu. Bu sürümler Delphi.NET, Delphi, C#, ve C++ gibi dilleri de destekleyen bir derleyici halinde sunulduğu için Delphi 2006 ifadesi yerine BDS 2006 ifadesi kullanıldı. Bu süürmler de aceleden doyı derleyicilerde bir sürü bug’ lar çıktı .  Bug bulucuda bug çıkması 🙁 kötü ….

Delphi 2006 ile birlikte kullanıcılar sadece Delphi ya da sadece .NET kullanabilir diye, Turbo ismi altında farklı derleyiciler de piyasaya sürüldü. İlk defa Turbo Explorer ismi ile öğrenciler de kısıtlı bir sürüm de olsa ücretsiz bir Delphi derleyicisine sahip oldu. Amaç ilgi artırmaktı belki…

Delphi 2007 CodeGear etiketi ile çıktı ve şu ana kadar var olan en iyi Delphi sürümü olduğunu söyleyebilirim, ancak birçok Delphi kullanıcısı önceki Delphi sürümlerinin yaşattığı hayal kırıklığı sebebi ile Delphi 2007’ye soğuk bakmaktadır.

Delphi 2007 ile birlikte C# desteği derleyiciden çıkarıldı ve Delphi 2007’yi de içinde barındıran derleyici BDS 2007 yerine, RAD Studio 2007 olarak isimlendirildi. Delphi 2007 ile birlikte Turbo sürümler de tarih oldu.

Delphi 2007 çıktıktan sonra Borland CodeGear’ı resmen sattı.  Delphi 2009 yeni yuvası olan Embarcadero isminde bir firma tarafından duyuruldu. Delphi 2009’a eklenen Unicode desteğinden dolayı, Delphi 2009 bazı ufak tefek sorunlarla da geldi diyebiliriz.

Delphi 2007’de Delphi’nin özüne daha fazla önem verildiğinden midir bilinmez, 2007 sürümünde Delphi.NET büyük bir gerileme yaşadı. Bu sebeple, RAD Studio 2009’a Delphi.NET entegre edilmedi.

2009 sürümünde Delphi.NET, Delphi Prism olarak isimlendirildi ve Microsoft Visual Studio’ya bir eklenti (plugin) olarak entegre edildi. Yani, artık Delphi.NET’e özel bir derleyici yok.

Delphi Prism, Microsoft’un .NET teknolojisini kullanarak web ve masaüstü projeleri geliştirmenizi sağlayan Delphi’nin .NET destekli halidir. Temel dil yapısında farklılıklar olmasa da, birebir aynı yapıya sahip değildir. Ve enson Embarcadero firmasına satıldı.  http://www.embarcadero.com/

Şu sıralar 2010 sürümü çıkacak.  Delphi bir ekoldu onu öldürmezler diye düşünüyorum.  Bir çok programcının 1500 sayfalık delphi kitabı vardı ve yastık yerine, delphi ile uyuklamak.

Evet aslında o ölmedi hala yaşıyor ama ölmesinden kastım efsane olarak kalacak gibi görünüyor.  tüm programcılar öldüğünü söylesede. 2011 ‘de   yeniden şaha kalkacak gibi.

Benim hala umudum var. Bu uzun süreli sessizlik acelecilik ile alınan yenilgilerin değerlendirmesi olarak delphi geliştiricilerine iyi bir tecrübe olmuştur.

Delphi 2011 de ilk gözüme çarpanlar ; İlk denemlerinde kylix olarak bilinen farklı OS platformlarında proje geliştirici olan ve tutmayan kylix unutulmadı. Kylix linux sistemlere kurularak delphi dili ile linux kernal ‘ında program geliştirilebiliyordu. Delphi ‘nin sarsıldığı yıllara denk gelmesi aynı gemide kylix inde batışıydı 🙁 kylix ben çok sevmiştim open source olan kişiliğimden olsa gerek 🙂

Delphi 2011 (FULCRUM) de en çok göze çarpan linux ve mac içinde program yazabilmek.  Ayrı Editor çok geliştirilmiş tıpkı eski günlerdeki gibi. Multi platform deniyor.  Delphi multi platform beni ok duygulandırdı,  sanırım delphi emin ellerde 🙂 belki birgün yeniden buluşuruz.

http://www.youtube.com/watch?v=LZMh6emwdCU&feature=related

O benim için ölmedi hala arşivimde yaşıyor.

ilk göz ağrım delphi.

Nostajı kodlar :

Bir pascal derleyici kod örneği ne yıllardı be 🙂

Uses crt;

var

x:string[24];

begin

x:=’Merhaba Dünya,Her şey pascal ile başladı. Seni asla unutmayacağım Borland.  ‘;

clrscr;

write(x);

end.

Bir delphi  derleyici kod örneği yaşlanıyorum galiba  🙂

Prosedür yazılabilen tek dil

Delay for X amount of seconds. 

procedure Delay(seconds:word);
var
   later:TDateTime;
begin
   later:=now+(seconds/(24.0*60.0*60.0));
   while now < later do
     application.processmessages;
end;

Delphi 3

Delphi 4Delphi 5Delphi 6

Delphi 7

Delphi 2005

Delphi 2006


Delphi 2007

Delphi 2008

Delphi 2009

Delphi 2010

Delphi 2013

Delphi 2018 

Ve bir kurulum ekranı :

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Borland Delphi 'ye ne oldu. Bir Compiler 'ın hikayesi. I love Delphi., 10.0 out of 10 based on 1 rating