Delphi küllerinden mi Doğuyor. Embarcadero XE6 çıktı, yenilikler, sunum. RAD Studio XE6

Paylaş.

Merhabalar,

Yine ilginç bir yazı ile beraberiz 🙂  Benim Okul yıllarımda öğrendiğim ilk programlama dili olan Pascal , Turbo Pascal, VCL versiyonu Delphi 4 idi. (incelemek için delphi 1,2,3 de kullanmışlığım vardır)

Dün Paweł Głowacki nin İstanbul ‘da gerçekleştirdiği Eski Borland Ürünü olan Delphi nin Embarcadero ellerinde geliştirilen son sürümü olan XE6 nın sunumuna gittim.

Beni tanıyanlar nasıl bir Delphi hayranı olduğumu bilir ama dünya işlerimizin yoğunlaşması ve Delphinin popülerliğini Microsoft .net kaptırması münasebeti ile sadece takipçisi olarak kaldım.

http://blogs.embarcadero.com/pawelglowacki/ 

Thank Paweł Głowacki for presentation.

Delphi XE6 küllerinden geri dönüyor

2010 yılında bir compiler ‘ın hikayesi adlı yazıma ayrıca bakabilirsiniz. http://www.karadere.com/blog/borland-delphi-ye-ne-oldu-bir-compiler-in-hikayesi-i-love-delphi.html

Yıllar önce Visual programlamda çok güçlü olan Borland Delhi, günümüz deki yeni trendlere yenik düştü diyebiliriz. Zaten Embarcadero satın aldı ve Delphi yi bir nevi bu süreçte 2008 den beri yaşatmya çalışıyor. Hızlı değişen dünyamıza yeni giren Mobile Dünya kavramı nı çok çabuk keşfeden Embarcadero ekibi 3 yıldır hybrid bir programlama derleyicisi üzerinde çalışıyor? tek platformda tüm mobile platformlara tek kod ile program üretmek.

İşte bu ürün Embarcadero  da XE ürününe denk geliyor Delphi de bunun içinde 🙂 ya C yada Delphi syntax ile program yazabiliyorsunuz. Aslında Delphi ölmedi daha önce anlattığım gibi hikaye mobile dünya ile yeniden başladı çok güzel iş çıkarmışlar ama birazdaha zaman ihtiyaçları var.

Bir gün 2000 yıllarda Bilgisayar okuyan arkadaşların Delphi örenmeleri gerekliği yeniden gündeme gelirse ben söylemiştim. Bunu şuanda ön yargılı söylediğimi düşünüyor olabilirsiniz ama sezgilerim fena değildir 🙂 RAD Studio XE6 tüm ürünleri içinde kapsayan derleyicinin adı ayrı ayrı Delphi® XE6veya  C++Builder® XE6 olarakta lisanslanmakta.

RAD Studio XE6 : size tüm detayları anlatmıyorum, ama sadece şunu söylüyorum RAD Studio XE6 nedir ? sorusunuz cevabı şudur

Bir compiler düşünün bir kod ile bir program yazdınız bunu Android Telefon, Tablet için tek tuşla derliyorsunuz yetmez Apple IOS phone, Ipad için derliyorsunuz yetmez windows, VCL veya Mac VCL için derliyorsunuz bir kod yazıyorsunuz her platforma derle diyorsunuz RAD Studio XE6 sizin için derliyor. Az kod çok iş. şuanda bu derleyicinin rakibi yok ama popülerliğide yok aslına bu yazımında önemi yok. Bir gün herkez yeniden Delphi konuşurken bu yazının önemi o zaman olacak. 🙂

 

Bakalım yakın gelecekte Delphi bize ne gibi yenilikler sunacak.

 

http://www.embarcadero.com/

http://edn.embarcadero.com/article/43748

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Delphi küllerinden mi Doğuyor. Embarcadero XE6 çıktı, yenilikler, sunum. RAD Studio XE6, 10.0 out of 10 based on 1 rating