Akıllı – Smart TV, 4K Teknolojisi Nedir ? 4K Ne değildir. Hangi Televizyonu almalıyım Plazma, 3D, LCD, LED, HD, 4K ?. Hangi Boyda TV almalıyım ? Neden 4K, HD 3D neyimize yetmedi. Bu kadar tekonoloji abartımı. Tv çözünürlükleri nereye gidiyor.

Paylaş.

Merhabalar, Tekno felsefe yine başlıyor. Biraz uzun olabilir merak edenlere yeni bir bakış açısına aç olanları doyuracağı ümidiyle ;

4k teknolojisi  nedir ?  ne değildir ?

Yine bir yeni teknoloji uzun zamandır 4k lar çıkıyor diye birşeyler duymuşunuzdur. Evet son zamandır hızla gelişen iki teknoloji varki hayatımızda gündem konusu adını neydri desek birine 3D diyecek kadar hayatımıza da girmedi değil.

bir de şu lanet olası gözlük derdimiz de var eskiden bir güneş gözlüğü birde erkeklerin çekici olmak için doktora yalvarıp aldıkları 0.25 koruyuc gözlükle beraber 3D gözlüklerle hayatımızda 3D  gözlük var oldu . şimdi bunu yazarken aklıma birşey geldi . normalde gözlük takanlara yakın gözlük uzun gözlük camlarını bir yapı birde güneş gözlük ısık kırıcı colormaitk ile hybrid bir yapı da tek gözlük yapılabiliyor yakında 3d destekli normal numaralı gözlüklerde çıkmaz ise şaşırmayın.

Peki nedir şu 4K dedikleri K matematikçilerin bildiği gibi bir geçici değişkendir. burada çözünürlük numarası giderek büyüdüğünden matematikteki K değişkeni ile birim çözünürlüğü belirmişler. bu birim çözünürlükte 1080  p dir

yani 1920 x 1080  adet dikdortken pixel (nokta) dan oluşan görüntüdür.  yani Full HD teknolojisinin bir sonraki evresi 4K dır. Daha da yani  Full HD deki bir noktanın oluşumunu 4 noktadan oluşturabildikleri nano pixel (dahada küçüldülmüş nokta teknolojisi) teknolojiye erişmiştirler . kimler mi joponlar 🙂 koreliler 🙂 çinliler 🙂 ne kabile ama ………

peki 4k ile ne değişecek hayatımızda 🙂 

Full HD nin 4 katı daha net görüntü göreceksiniz. gibi düşünün. neyime yararını siz karar verin benden felsefesi ve teknolojisi bedava. Söyleki,

HD ve Full HD çıktığında o avm lerdek tekno marketteki  bilinçsiz satıcıların siz değerli müşteri sıfatındaki okuyucularımızı yani necip türk milletini, hep kafa karıştırarak, ürün satma politikalarındaki, entemel yalan ilkesi olan,  bu daha ii bu daha ii si abi o yaramaz yalanları ile kandırmaya çalışmadılarmı ve kandırdılarda sevgili ablalarımıda unutmuş değilim. Ablamda komşusuna hava atıcam diye necati bizde LED alalış ayşeler almış görmüyorsun bile diye dır dır koca kafası ütülüyerekbu satıcılara esir etmişlermidir si karar verin.

Hangi Televizyonu almalıyım. Kime ihtiyaç ? Kime gerekli ? kime zevk kime hava kime tüplü bile yeter babama çok bile ? Anamın dizisinde ne gezer 4K ? Ablam 3d den sonra kör oldu ? 

Biz türklerin en büyük DNA özelliğinimizi, bilim admaları bulalı çok oldu. Hava atma, gündemden geri kalmama, bende neden yok benim neyim eksik, el neder, el oğlu neder adlı bir gen türü diyebiliriz.

işte ihtiyaç olamdan alıveriyoruz tablo gibi tv diye başladı ilk yalan veplazma LCD Led derken herkezde bir 40 inc civar asma tv mevcut durumda.  ilk bu işin temelinde ilk radyo ile başlar sonra renkiz TV biraz renkli sadece kırmızı veya  güya renkli olan tek renkli tv ler sonra arkasından kumandalı sistem ek takma sonra direk kumandalı Tv ve ek özellikte sadece sony den tri nitron üç renki RGB yi üç atom tabancası ile verme yani daha fazla radyasyon ama kalite görüntü ve teleteks özelliğinden başkada çok abartı bir özellik yoktu TV lerimizde.  Arada sadece tüplülerde 70 ekran kavramını çıkardılar ve ekran büyültmesi ile satış arttırımı yaptılar. bu dönemde ne belirkin TV gelişi uydu sistemleri ve yaygınlaşmasıdır. antenlerin yerini çanak anten yükseltivi yerinede uydu alıcı reciver grimiştir.  derken baya bir süre TV dünyasında değişim yapmamıştık. ve sonra plazma ile hızkazandı TV dünyası. derken LCD ve LED sonra HD kavramı ve daha sonrada Full Hd ile kafalar iyice iptal oldu.

şimdi size söyle özetliyeyim satın alırken nelere dikkat etmelisiniz, karar sizde ;

CRT Ekran TV ler : tüm teknoloji si yani atom bormardımanı yapılan bir teknoloji ile çalışır direk adom dan dolayı ciddi radyasyon çıkışı mevcuttur. bu sebepten cocukaların çok yakında TV izlemesi sakıncalıdır.

mevcut durum nedir ? herkezin bir maksimum 50 -ile 55  ekran denilen eski ölçü birimi cm TV vardır ve bunların yerine birşey alınmalımı alınacak ise ne alınmalıdır sorumuzun en temel çıkış sebebi.

ikinci nesil olan ekran Plazmanın teknolojisini inceliyelim ?

PLAZMA Tc ler : Bu ekranlar az yer kaplama felsefesi ile çıkmış olup, CRT tüplü ekranlara göre daha az radyasyon üretmekle beraber daha fazla ısı enerjisi ile odanızı ısıtacaktır yani çok elektrik harcamasının sebebide bu açığa çıkan ısınmadır.

ne kadar çok elektirk tüketimi okadar ısı demektir diyebiliriz. şimdi 50 ile 55 cm dedinlen ekran çözünürlükleride 37 inc 40 inc 42 inc 47inc 55 inc denilen inc boyutlandırma birimi ile karşımızdalar yani normaldeki TV miz biraz büyüyor  bir plazmaya geçersek.

bunu iki sebebi var TV lerdeki değişimde ekranları büyütüyorlar. değişim ilk bunla başlıyor. yan adamlar daha büyük tek parça ekran yapmaya odaklanmışlar ilk plazma nın çıkış sebep ihtiyaç ilişkisi bu.  dev tv ler hedeflenmiş.

neden CRT lerde yapamadıların devabı çok basit CRT tüplüler çok ağır şimdi düşünün duvar boyunda dev bir 3 metreye 4 metre bir tv CRT ile nasıl yapılır ve açığa çıkacak olan atom daki reaksiyondan yayılan radyasyonda çok ciddi boyutlarda nükleer risk sınıfındaki radyasyon özelliği. aslındabunu söyle düşünün 20 TV üst üste koyarsanız aynı olayı yapabilirsiniz ama tek parçası üretimde ve taşımada montaşda ciddi sıkıntıydı. İşte Plazma arkadan florasan lamba ile görüntü elde etme ile teknoloji değişimi başlıyor. birde TV ler boyutu büyümesine rahmen hafifliyor.

şimd plazmayı anlatmıken ben PLAZMAYI şıuandaki tüm teknolokileri ele aldığımda bir geçiş yapacaksanız Plazma yerine LCD geçmenizi öneriyorum bunuda iki sebebe dayandırıyorum Plazmalar çok sınır ve akabinde çok elektrik tüketir aylık elektirk faturanızda bariz bir artma olur. Plazmada azdaha unutuyordum diğer bir üçüncü dejavantajda ekran larının ömrünün kısa olmasıdır 5 yılda plazmaların ekranı biter tüplü 20 yıl giderdi : )

birde bu değişimle olan diğer konuda Ekran boyut seçim kararsızlığı.

40inc , 42inc, 46inc, 47inc, 55,inc gibi kavrmalar bilmeyenlerin kafasında karışıklık vermiştir

şimdi yukardaki hipotenüs hesabı eski tv tüplü ekranlardaki köçeden köşeye olan CM cinsindeki ölçü birimiydi.

yani 50 ekran TV demek en  ile boy arasındaki hipotenüs uzunluğudur.

yani bir mezura alıp koşeden köye olçün şimdi matematikçiler pisagor dik üçgene girmek isteyecekler 🙂

alınsize pisagor 🙂  http://tr.wikipedia.org/wiki/Pisagor_teoremi

burada mantık yine aynı ama cm  ölçü birimi inc döndürülmüş durumda.  http://www.google.com/ig/directory?type=gadgets&url=www.labpixies.com/campaigns/converter/converter.xml 

1 inch = 2.54 centimeters    yani 1 inc = 2.564 cm

bir kaç örnek ile açıklayalım yeni birimdeki inc kavramında

pisagorda ki Tv’nin görülebilir alanı=en*yükseklik olduğuna göre

32″ bir Tv’nin görülebilir alanı=2823 cm2 dir

40″‘e uygularsak  görülebilir alan=4411 cm2

46″ bir tv’ye uygularsak görülebilir alan=5833 cm2 olur.

buradki hesabımız görülebilir alandır.

birde duvara sılacağından eski tv göre tv nin büyümesi mantıklıdır münkü eski tv miz duvardan yaklaşık 1-2 metre öndedir şimdi duvara asınca izleme mesafesi uzayacaktır. yani TV ekranın eski 50 ekrandan biraz büyük olması gerekiyor.

her evedeki tv bulunduğu odaya göre ayarlanmalıdır bununda bilimsel tavsiye edilen boyutları aşağıdaki tablodaki gibidir ama

TV izleme mesafesi bir zevk işidir ve kişiye göre değişir. burda birde parlak ekran kavramı var yani led ler daha parlak kimi mat sever buda kişisel tercih bunuda atlamamak lazım

izleme mesafesi ne olmalıdır

led lcd plazma TV izleme mesafe tablosu

Tavsiye normalde 50 ile 55 ekran eski tüplü Tv den yeni nesil tv ye bir amcam

bir amcam = 60- 80 yaşlarında emeklilikten sonra vatanı kurtarmak için saatbaşı tüm gün boyunca haber dinleyen insana denir  🙂

ise 40 inc orta kalite marka LCD almasını tavsiye ederim. birazdaha parası varise  ise en basit özellikte 3d olmayan LED öneririm.

LED tek avantajı elektrik tasarufu ve uzun ömürlü olmasıdır.

Bu kadar tekonoloji abartımı. 

Kullanılmayan özellikte alınan her teknolojik ürün boşa harcanan para ve milli servete ihanettir görüşündeyim yani abartıdır.

dedemin televizyon da haber izlediği başka birşey yapmadığını düşünürsek.  CRT yani tüplü teknolojiden LCD teknolojisine geçmesini sadece bir mantıkta destekleyebilirim. LCD ler çok radyasyon yayar ve LCD ise CRT tüplüye göre daha az plazmayı zaten yukarda silmiştim ara geçiş dönem teknolojisidir. çok elektrik harcar ve ısı üretir radyasyontüplüye göre etkili olmammakla beraber ısı ekranın büyümesiile doğru orantılı fazladır.

diğer TV teknolojileri  nelerdir ? 

TV lerde mobil telefonlardaki gibi smart lakabı geldi akıllı TV benim ki daha akıllı. Benim babam senin babanı döver hatırladınız mı ?  işte biz türkler ? kimse demiyor ki ağa bu nedir senin cep delik gözlük 3d : ) felsefeye geldim  ne yapayım arada böyle yazıyorum.

şimdi bu teknolojileirn bildiklerimi söyleyeyim si alırken olsada olur olamsada olur der alırsınız sizi bilirim akıllı ütketicisiniz 🙂 umarım.

LED teknolojisi :elektronikteki  led lambaların nano seviyede küçültülmesi ile rgb renkelerine sahip ekran teknoloji tipidir.

led ler doğası gereği uzun ömürlüdür LED tv şuanki TV ekran teknolojisinde en dayanıklısı en az ısınanı en az elektrik harcıyanı diyebilirişim benşiddetle LED önerimim ama 3d önermiyorum 3d siz LED ile minum harcama maksimum performans abi led lerde 3d  olmayan kalmadı dediğinizde yapacak bişeyyok diyorum ürün yokda yoktur.

3d teknolojisi : yayını olmayan sadece blueray oynatıcı (50gb dvd nin yeni nesli) ile izlenebilen filmler mevcut çok yaygın değil fazlada yayılacağını sanmıyorum filmleri 3d de çekilmesi gerkeiyor her film 3d olmayacaktır. gözlükle izlenir iki verisyon gözlük vardır aktif ve pasif gözlük. pasif şuanda maliyetten yaygınlaşmıştır. 3d gözü bozar. şiddetle tavsiye etmiyorum gereksiz bir teknoloji. sadece 3d aldım demosunu izledimle kalırsınız tecrübe ile sabittir.  3d teknolojisi TV pahalı dır masraflıdır sadece TV almakla bitmez gözlükleri izleyici sayısına göre almalısınız pasif gözlükler bazı göslerde çalışmaz := şaka değil gerşek.

birde iflmleri izlemek için blueray oynatıcı satın almalısınız eski dvd oyanıcı çöp 3d oynatıcı hepsini oynatıyor .sonra yok 3d ses lazım ses sisteide lazım kısaca 3d işi lüks ve paralı iştir biraz cüzdan deler. gerek yoktur  derim ben bu özelliğe.

3d pasif gözlük mü aktif gözlük mü ? pasif gözlük her gözde çalışırmı  ? 

pasif 3d gözlükte elektronik bişeyyok pil yok direk bildigin kaynakçı gözlüğü takıyon 3d moduna alıyon TV 3d film 3d oynatıcıya takıp izliyon bazen 3d gözlük çalışmıyor sebebi gözlük degil izleyen göz ve izleyici insan bende 3d pasif çalışmıyor ben 3d filmlerde aldatma mekanizmamdanmı yada gözlermi bozuk bilmiyom diğeer kişiler gibi 3d  %80 alğılamıyorum. Gözümde numaralı gözlük var çıakrıpmu 3d gözlük takıcam yoksa üstünemi takıcam der gibisiniz evet göz bozuksa numara ciddi ise üstüne tak belki nuamralı ilk 3d gözlüğü ben yapabilirim fikirbenden geldi sölüm.: elinde sözlük gözümde gözlük ne günler di be 2 🙂

akrif gözlük nedir pasiften farkları nedir nelerdir?

aktif te elektronik olarak bir teknoloji mevcuttur.  pilşidir üretilen tv marka modeline göre gözlük sabittir illada o marka olacak gözlükler baya pahalıdır. aktif gözlük busebeplerden tutmadı TV üretivcileri ortak anlaşma ile ortak pasif teknolojisine gidiyor .

3d nin yaygınlaşması için gözlüük ciddi bir karmaşıklığa sebebiyet verdi. aktifi gözlüğü denemedim pasifde %80 3d alğılamıyorum ama aktif daha iiyi olabilir kanaatindeyim tabi oaly film çekimi ile de alakalı 3d var 3d var diyeyim anlayın.

3D gözlük ile TV izlemek zararlımı ?

evet zararlı 3d denilen teknoloji aslında gözün aldatılması alğının kandırılması ile insanın aldatılması ve gözün normale göre daha fazla çalışmaya zorlanması ve akabinde 2 saatten fazla 3d ile film izlemek zararlıdır 3d filmlerin üzerinede bunu yazarlar br günde birtane 3 d film den fazlasıdazarardır.

3d Ses sistemi gereklim inedir bu ses sistemi TV nin kendi sesi yetmez mi ?

Heybe ne yazı oluyor ama

4K evrimi

tv çözünürlük gelişim hikayesi

SD- HD ve 4K

[youtube Ul4IXTvIrec]

Bazı demo çekimler (not günümüz teknolisinde 4k nız olmadığını düşünüyorum en fazla full hd izlersiniz görüntüleri 4k sonı siz hayal edin : ) )

[youtube k_okcNVZqqI]

[youtube KFtE3Hgl5kI]

[youtube EgKXcQ9PLuc]

[youtube kYQ8w7kxdDk]

[youtube 4s2NQROTyvo]

[youtube rKrGDVuIzxA]

[youtube 0vrdgDdPApQ]

[youtube DD_YOvNUVc4]

[youtube QEquB6-az_o]

Daha önceki Tv yazım : ) http://www.karadere.com/blog/kim-akilli-akilli-cihazlarmi-insanlar-mi-google-android-tv-plazma-lcd-led-televisyonuzu-nasil-akilli-tv-yaparsiniz-mini-android-pc-tv.html

kaynak :

http://tr.wikipedia.org/wiki/4K_%C3%A7%C3%B6z%C3%BCn%C3%BCrl%C3%BCk

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)