TR ilk HUD – Head Up Display Montajı

HUD nedir ? Head Up Display ? – Innovation – Yenilik

Gövde Üstü Göstergesi gibi türkçeye çevrilen gövdeden kasıt araba ön konsoludur . Ekran üstü gibi manalarda da kullanılıyor,  aslında araçlar da cam da gösterge panellerinin bazı özelliklerini cama yansıtarak sürüş sırasında yola bakarken diğer bilgiler için ayrıca gösterge paneline gözlerimizi eğilmeden odaklanma ve dikkat kaybını aza indirmeyi sağlayan daha güvenli bir sürüş hedefleyen bir fikir olarak BMW firması tarafından geliştirilen bir teknolojidir diyebilirim. Sanal gösterge gibi isimlerle de ifade ediliyor.

BMW ‘nin patentine sahip olduğu bu fikir ile bir önceki araç’a yaklaşınca uyarılar , şerit dışı uyarıları ve navigasyon gibi özelliklerde ilerleyen modellerde özellik olarak geliştirilmiştir. BMW bu işi fabrikasyon anlamda en iyi yapan endüstiriyel bir teknoloji kullanıyor araçlarındaki ön camlarda görüntünün düşeceği ekran alanını ışık kıırlmalarına karşı transparant bir teknoloji ile geliştirmiş durumda. Ciddi profesyonel bir işçilik ile geliştiriyorlar. Cama arkadan bakıldığında cam gibi davranıp üzerine projeksiyondan ışık yansıtılınca ise camdan ışık geçmeyen bir teknoloji. Yani camın ilgili kısımları ışık var ise retina gibi davranıyor ama insan gözü ile bakınca ise cam gibi davranıyor karşıyı gösteriyor. İnsan gözündeki ışıma hassasiyeti ile projeksiyon hassasiyetinin oranlarına göre iki farklı davranma eylemi gerçekleştiren bir material geliştirmiş durumdalar. Kristal bir teknoloji olma ihtimali yüksek. Aslında yüksek ışıkta cam ayna gibi davranıyor desek daha doğru bir tarif olur. Gönderilen projeksiyon görüntüsü ana kaynaktan miror yani ters bir görüntü olarak gönderilmektedir. Yada kaynakta düz çıkış var ise birkaç aynaya yansııtlarak tersleme yapılmaktadır. Sebebi ise ayna gibi davranan camda düzlenerek sanki bir ekrandan görüntü geliyormuş gibi bize gösterge paneli gibi davranmasını sağlamaktır. Fen bilgisi Fizik aynalar-optik konusuna da ayrıca detaylı bakabilirsiniz 🙂 BMW dan sonra bir ço üst model araçlarda paket olarak HUD gelmektedir ama cam ile bütünleşik olanını sadece BMW kullanıyor.

Peki fabrika çıkışlı olmayan bu model arabalara bu özellik eklenebilir mi ? Nasıl eklenir gibi soruları duyar gibiyim 🙂

 

Bir kaç HUD üreticisini sizler için derlemişler. 2018 en iyi HUD ürün çözümleri.

 

Gelelim benim projeme 🙂 ve Türkiye de ilk HUD aracıma  ben taktım diyebilirim bu yazı biraz gecikti ama videolarımın yayınlama tarihleri belli çok iddalı olamyacak kanaatindeyim. Ülkemiz de bu cihazların satışı bile yok bizim girişimci satışcı arkadaşlar bunu kaçırmışlar.

HUD 4F modelini yurt dışından getirtmiştim. Yaptığım araştırmalar da fiyat ve güvenilir olacağına kanaat getirdiğim için bu modeli seçtim. Diğer ürünler navigasyon ve HUD birleşimi bir ürün ve sesli yanıt vs . haritalar taktir ederseniz ki TR de hep sorun olur. Biraz riskli geldi bana . Ve fiyatlarıda pahalı sürekli bir üyelik abonelik paketi ile gelenleride maaliyetleri iyice artırıyor.

HUD cihazlarını çinli arkadaşlar OBD2 portundan bazı bilgileri ekrana miror yani ayna gibi ters yansıtan bir display cihaz geliştirmişler bunun birçok modeli var ama ben 4F de karar kıldım ve sipariş edip almıştım. işte ürünün montaj işlem videoları 🙂 iyi seyirler.

Riskler ve Uyarı :  Evet bir çok kişide şimdi şu soru olacaktır aracıma bu cihazlar zarar verir mi ? Evet verebilir çünkü aracın direkt beynine takılan bir cihazdan bahsediyoruz ve cihazın içini bilmiyoruz risk alıyoruz. Ben bu riski aldım 🙂 Çılgınlık olabilir ne gerek var denebilir ? Araç beynine zarar verme ihtimali elbette var . Sonuçta alınan ürün kilimcinin kör oğlu biryerden geliyor  (Çinli youngç mong gibi ) garantisi yok TR resmi bir kanaldan almadığımız için zaten risk ürünü sipariş verdiğimde başlıyor…. Ama bu üründe odb2 uyumluluk sertifikası vardı. Bu beyanda yalan olabilirdi gerçi ama biraz kendimi bu bilgi ile kandırdım karar verdim aldım denedim sonuç gayet başarılı. Cihazı takan kendi sorumluluğunu alır yani kimseye öneride bulunmuyorum mesuliyet tamamen kişinin kendi ile alakalıdır. ODB2 portlarında sürekli besleme gelen pinler olduğunu anladım araç kapalı iken bile çalışıyor bu sebepten  4F nin iki modeli var bir aç kapama beslmeyi yani gücü kesen bir düğmeli olan versiyonu birde olmayan versiyonu . İstediğimde açma opsiyonu sağlıyor. Bir gün cihazı kapamayı unutum diyelim araba stop durumdaysa elektrik geldiğinden HUD çalışmaya devam ediyor buda eksi bir durum ama cihazı tasarlayan mhendisler bunuda düşünmüş bir süre sonra kendini kapatıyor sanırım odb2 data gelmiyor ise 2 dk sonra kapa gibi bir koruma var yani araç aküsü bitmemesi için şart birşey yoksa arabayı çalıştıramayabilir siniz 🙂 şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Not : HUD cihazları odb2 portuna sahip yani beyinli olan araçlar için uyumludur.

Montaj işlemleri – (Renault Megane 3 modeline uygulanmıştır)

Gece Sürüş Testleri 

Gündüz Sürüş Testleri 

 

4F model cihazında bir çok özellik var aslın da bazı ayarlar aşağıdaki gibi yapılıyor.

Product Descriptions:
1. The product is developed for safe driving of automaticly. When an auto is at high speed, especially at night, if the driver lowers his head to audio display, he will not take effective measures in time when some emergencies appear suddenly. At that critical time, Active safety HUD reflects very exquisite care by projecting the important information of meters display on front windshield in auto moving, such as speed. Not only does it helps new driver of less experience to control the speed to avoid overspeed in some speed limit road section, but also it makes the driver read the data rapidly without transforming vision and keep the best watch state sobermindedly.
2. Activesafety HUD offers many functions that make you experience the speed as well as the pleasure of driving.
Our product is designed by applying the latest and performance stable integrated circuits, besides all indicators are up to the standard. The product is unique appearance, fluent line, ultra-thin fuselage and eye-pleasing. It also adds a sense of beauty to your car.
Main Features:
1.New updated software, New OBD Port Connection, support more cars
  Automatic adaptation models, in line with OBDII or EUOBD models Plug Ready to use (car auto diagnostic system)
2.Vehicle speed, engine speed, water temperature (voltage / throttle  position / ignition advance angle / 100 km Acceleration), fuel  consumption
3.Displayed simultaneously
4.Normal display mode, high-speed display mode, automatic display mode can be chosen
5.Free switch. km miles freely switch, which greatly facilitates Inch
6.Flexible alarm mode. speed single-stage and four alarm modes, more conductive to driving safety
7.Speed alarm, there is conducive to the timely shift to achieve the  purpose of the saving the novice also has a special Significance
8.Flexible brightness adjustment. automatic and manual brightness adjustment mode, not dazzling
9.Display color: Yellow+white,Blue-White
 
Specifications:
1. Brand Name:ActiSafety
2. Type: Head up display ASH-4F
3. Voltage:12V
4. Cable: Flat wire without switch
5. Color: Black
6. Display color:Yellow+white,Blue+White
7. Material Type:ABS+PC
8. Display type:Digital
9.  LED Screen Size:3.7inches
10. OBDII Cable Length:about 1.95m/ 76.77in
11. Car Make:Suitbable for OBDII or EUOBD cars
12. Special Features:Vehicle speed, engine speed, water temperature,fuel
13. Product Size: about 11 * 3.5 * 4.5cm/   4.33 * 1.38 * 1.77in
      Connection length: 1.95M
Notice:
1. This HUD HEADUP is only support the cars in OBD 2 standard.
2. If you still can not sure whether your car is OBD 2 or not, pls contact us before you buying
Package Included:
1 x 4F Car HUD Head Up Display
1 x OBD Transfer Cable (with/without Switch, as you choosed)
1 x Reflective Film
1 x User Manual
1x packaging box
Diğer videolarım :
[embedyt] https://www.youtube.com/embed?listType=playlist&list=UUUoD1n667DSLjRKXrOAu5Ow&layout=gallery[/embedyt]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
TR ilk HUD - Head Up Display Montajı, 10.0 out of 10 based on 1 rating