2018 İnternet Tarayıcı/Browser savaşları microsoft pes etti. Edge yenildi mi ?

Merhabalar,

2000 yıllardan beri sürekli gelişmekte olan en temel yazılımlardan biri olan internet’e girmemizi sağlayan browser veya internet tarayıcıların savaşları hala devam ediyor…

Kurucusu ve öncüsü olan Nestcape her nekadar da piyasadan silinsede ilk web tarayıcısı olduğunu unutmak istemediğimden hatırlatmak istedim. Evet uzun zamandır chrome  en iyi tarayıcı ve en büyük rakibi firefox da ciddi bir kaybı yaşadı. Microsoft ise bu savaşları hep kaybetti windows 10 ile beraber EDGE ile explorer ‘ın tüm kötü imajını düzeltmesi için ayrı bir tarayıcı geliştirildi. ama olmadı. Explorer sadece chrome indirmek için kullanılan bir tarayıcıdan öteye gidemedi bu espiri çok haklı ve yerinde bir tespit.

Firefox opera gibi diğer tarayıcılar explorerdan daha başarılı.

Google chromium open soruce projesini kendi başarılı ürüne dönüştürerek daha hızlı çalışan tarayıcı ile insanların kullanımında taht kurdu.

Bugün itibari ile microsoft tarafında  EDGE ‘nin başarısızlı kabul edilmiş ki chromium  ile yeni bir tarayıcı geliştireceklerini açıkladılar yani evet yanlış duymadınız Microsoft windows işletim sisteminde varsayılan tarayıcısının alt yapısı chromium  olacak yani internetteki web sitelerindeki uyumsuzlukların baş belası olan explorerdan kurtulacağız diyebilirim.

https://www.youtube.com/embed?listType=playlist&list=PL17ecICH9-fZZ3m4BgZ2A-yuIMXfGw1LE&v=G7HiHRTZpdY

Chromium nedir ?

bir open source açık kaynak kodlu tarayıcı projesidir linux ve tüm işletim isstemleri için derlenebilme özelliğine sahiptir ve webkit enginee html5 gbi yeni teknolojileri sorunsuz desteklemektedir.

https://www.chromium.org/

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
2018 İnternet Tarayıcı/Browser savaşları microsoft pes etti. Edge yenildi mi ?, 10.0 out of 10 based on 1 rating