SonyEricsson Xperia arc S görücüye çıktı. 3D Kamera ve 3B Film izleme vs…

Paylaş.

Merhabalar, SonyEricsson Xperia arc modelinin ikinci sürümü olan S versiyonunu duyurdu. Xperia serisinin donanım olarak en güçlü telefonu olacak gibi görünüyor. Bakalım fiyatı ne kadar olacak? ….

Başlıca ek özelliklere geçelim ilk incelemlerim ve tespitlerim .

Bu model arc ‘ın 1. sürümdeki eksikleri kapatıılmış önde olmayan kamera özelliği  geliyor. Aslında başka eksik de yoktu zaten.

En başlıca değişim 1 Ghz olan CPU duo 1.4 Ghz oması süper bir güç katıyor.

5 tane farklı renk ile karşımızda bayanlarda düşünülmüş beyaz, parlak siyah, mat giri, pembe, lacivert.

3G  görüntülü konuşmada yapılabilecek. Bunu gördüğümde benim arc 1 modeline baktım sensörün yanında daha onceki sürümler için argesi yapılmış kamera yeri hazımrış aslında şimdi dikaktimi çekti 🙂  Japonlar aslında çok önceden bunu yapmışlar v 1 – v2 planlı bir sürüm.

Android versiyonu gingerbread 2.3.4 arc S üzerinde direk  gelecek. arc , neo ,play alanlar üzümesin yazılımsal olarak arc S olan donanımızın desteklediği tüm sürümleri diğer modellere ekim ayında update yayınlayacak.  yani andorid 2.3.4 arc,neo,neo v, ray vs içinde çıkacak. bu yazıyı daha önce yazmıştım : http://www.karadere.com/blog/sonyericsson-xperia-arc-neo-play-2-3-4-cikti.html bu update şiddetle bekliyorum.

Böylelikle android uygulma platformunuz 2.3.4 le yazılan programlarıda destekleyecek.

Dönelim asıl konumza ARC S deki yeniliklere,

Kamera yazılımı güçleniyor 3 versiyonda olmayan hd moddaki zoom özelliğini 4 versiyonunda yayınlamıştı 2.3.4 de ise panoroma  özelliği geliyor sony lisanslı bu program ile panoroma 360 derece foto çekebileceksiniz. işte sony farkı 🙂

Sony sybershot ek bir digital kameraya  gerek bence zaten bir sony arc’nız  varsa digital kameranızda var demektir 🙂 8.1 mega pixel, Exmor gece görüşü, digital zoom, 720 p video çekim, gülümseme ile çekim, auto yüz tanıma, zamanlayıcı timer çekim, birsuru ek özellik efek vs . birde unutmadan 3D panoroma çekim …..

bir diğeri ise 3B özelliği arc s ile aktif ediliyor . bu özelliğe yorumum şuki;

Arc 1 de Bravia engine kullanma ile kullanmama arasında bir fark göremedim tüm testerlarda görememiş. Japonların bizi kazıklıyacağı aklıma asla gelmedi gelmezde, ama iki şey geliyor aklıma,

2.3.3 firmware 3 de arc ‘ın sesi bariz sony artısında olduğu gibi çok değildi normal telefonlar  ile hemen hemen aynıydı. Bundan kıllanmadım desem yalan olur bir sonyci olarak w810 eski telefonumda daha fazla ses çıkıyordu ve firmware 4 de ise sony yaptı yapacağını meğerse alt yapı hazırmış hardware olarak Xcloud denen destekle idda ediyorum arc dan fazla bir ses veren telefon yoktur piyasada . 🙂  bundan neden bahsettim bravia engine arc ‘ım da farkedemiyorum arc s ise özellikle bravia enginee ile 3B teknolojisi yani bir nevi 3D görüntü den bahsediliyor sanırım 2.3.4 ile arc S  de buda aktif bizdede akatif olacak dedim ya iki htimal var biri yazılımlar ya yetişmedi bir üst sürümlerde hardware tam kapasite kullanamıyorduk. (testler vs.) biride bu bir satış stratejisi kararı siz verin.

Şimdi neden open source şimdi neden özgürlük felsefesi olduğunu close source lar anlamıştır. para verip sürekli bedevaya ek özellik geliyor hemde hardware olarak 🙂  kameram ilkine göre çok gelişti , ses özleliğim 2 katı güçlendi, ve görecel işlemcim 3B destekliyecek 2011 ekim ayı itibari ile 🙂

Br yeni özelikte sosyal medyadan Arc S ile beraber Facebook Inside Update geliyor. Bu özellik sadece sony de olan timecape üzerine facebook uygulaması geliyor yani facebook uygulamsı olmadan facebook kullanmak diyebiliriz bayağı başarılı olmuş.

DockLive lara usb klavye, mause, sony playstation veya herhangi bir marka joistick  takabilme özelliği geliyor, hdmi dan direk tvyede bağla playstation olarak  kullan oyun oyna, telefonu pc dönüştür  🙂

Burdan bir sonuç daha çıakrabiliriz.  3d panoroma markette uygulama olarak var ama %90 başarılı sony bu özelliği ek özelliklerle beraber  kamera yazılıma %100 başarı ile  dahil etmiş durumda, Facebook inside da diğer bir örnek.

Swipe to write (çizerek yazmak) ile ilgili markette birden fazla paralı parasız uygulama var hepsini test ettim ama sony üzerine bu yazılımı klavyeye özellik olarka yine başarılı bir şekilde dahil etmiş durumda,

Burdan anlışalacağı gibi sonyericsson bir çok ek uygulamayı kendi bünyesine varsayılan olarak alıyor . Bu hem performans hemde stabilizasyonu sağlıyor.

[youtube yj_HW1GVGzg]

[youtube leR373oKu_U]

http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/overview/xperia-arc-s?cc=tr&lc=tr#view=overview

Xperia versiyon geçmiş özeti 🙂

Android 2.3.3 Firmware 4.0.A.2.368 : (neo, ray default version)

Bu sürümde ekran kapanışına bir gingerbread animasyon efekt geliyor . Ekrandaki pencereleri sallıyarak seçme özelliği  var. Exchange maillerde yazılım gelişiyor ekran bölünüyor, Tema özelliği geliyor, HDMI da ve bir çok uygulamada sağ sol dikey yatay dödürebilme özelliği, Xcloud aktifleşiyor ve ses , microfon  gücü iki katına çıkıyor (arc da iki microfon vardır alt ve arka ), wisepilot ile navigasyon yazılımı yurt dişi için başarılı tr IGO derim, Kamera yazılımı gelişiyor HD 8.1 mpixel  modunda zoom geliyor. Foto video galery yazılımda ufak değişiklik var ekrandan yapılan bazı özellikler özellik menüsüne taşınmış bana göre eksi bu ama özellik olarak kayıp yok, birden fazla yeni widget basliça data kb ölçer, sonçağrılar, favoriler, havadurumu, sony ürünlerine ve dnla certifikalı cihazlara  kolay bağlanmak için bir wizard var . örnek sony bravia  tv playstation vs. sony ürünleri. (tabi karşı cihazda wirless şart)

Android 2.3.4 Firmware  xxxx belli değil  : ( Arc S default version )

4.0.A.2.368 sürümünün özelliklerini kapsayıp ek özellikler geliyor, android 2.3.4 firmware platform, 3D kamera özelliği ile panaroma çekmek, 3B bravia engine aktif  3B görüntü kalitesi,  Swipe to wirte : çizerek yazmak , Facebook inside timescape ek özellik,  Arc S ve neo 3G modellerinde 3g görüntülü  konuşma geliyor . DockLive ile usb klavye, mause, sony playstation veya herhangi bir joystick takabilme özelliği geliyor (tv bağla oyun oyna gibi..) ,

 


Bu yazılarımı okuyan arkadaşlar sony’nin bana yüklü bir para verdiğinimi düşünüyor sanırım, geçenlerde böyle bir eleştiri aldım 🙁

Burada amacım bir bilişimci olarak yaptığım argelerin sonucunda, verdiğim karalar doğrultusundaki aldığım teknolojileri kullanırken artılarından ve eksilerinden  sizlere bahsetmet ve paylaşmak.

samsung galaxy s de sadece beyendiğim sonyde olmayan bir özellik bildirilereki (notification) multimedi kontrol erişimin bariz kullanıcı dostu olmasıdır (wirles,bluetooth, gps,gprs,sound on -of, turn screen ) sonu xperia da ise widget olarak masa üstündedir bu konroller bu özelliğide eleştiri olarka herzaman dile getirmişimdir. ( bir sonrak isürümlerde bu eksik kapanabilir de ama eksik eksiktir  )

bir diğer sony ürünlerinden  eleştirmi sizlerle de  baylaşayım

Sony de alınmayacak tek ürünü ise PC ler için sony bir cd rom veya dvd rom veya bluray disk driver dır sebebi ise japonların kanunlara saygılı olması standartlara, yasalara uyması birs sony pc cd rom orjinal cd lerin okuyabilecek lazer frekansına ayarlandığından.Orjinal cd lerin haricindekini okumaz, copy cdlerde hayal kırıklığı yaşarsınız tercih ise piyasada her türlü önde olmak isteyen lazer ayarları sonuna kadar açılmış LG dir  hiç düşünmeden LG derim bu yorumunda,  close source bu arkadaşlara tecrübe ve bilgi birikiminin nasıl birşey olduğunu anlatmaya yardımcı olması için.

özgürlük için,  araştır, kara ver, satın al, kullan, ve paylaş 🙂 ve birde asla vaz geçme

Burhan KARADERE

Computer Engineer

Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)