Elektrikli araçlar hakkında bir yorum…

Paylaş.

Hibrit motor ve elektirikli arabalar, güneş pilli arabalar, bence gazel 🙂

Enerji sektörün de sürekli buluşlar var ama dünyaya kabul ettirmek önemli yıllardan beri bulunan hidrojeni sudan ayırarak hidrojen yakıtı neden hala yok !!!! bu işin mafyasıda var bakın petrol için hala savaşlar sürüyor….

Benzine alternatif, kaçtane ülkenin batması demek ????

Son günlerde elektrikli araçlar poüuler ama zannımca tutmayacak . Elektirgi depolamak çok büyük bir sorun. pillerin ömrü maksimium en iyisi 6 ay ile 1 yıl.

Elektrikli motorlar sürekli yük bindikçe yani haraket enerjisi artıkça (yokuş , ağırlık) elektrik motoru fazla akım çekecek ve pillde cabuk bitecek.

kullanıcıya surekli bir pil yenilemek için masraf var. pillerin ömrü fizikteki yarılanma ömrü kuralına göre surekli azalır cidi bir sorun bu. yeni bir bil hergun daha az şart tutar gergecen gun yarılanma omur ile 0 noktasına dogru iner 🙁

ama depo oyledegil biter doldurusun biter yine, aynı kapasitede doldurursun
Elektirigi ilk gunku kadar hiçbir zaman depoya koyamayacaksınız ve bu oran sureklı azalacak. yanı 1 depo elektirkle arabayı yeni aldıgınızda 600 Km gittigini farz edelim hergececek gun yine 1 depo pille 500 – 400 300 ………0

ikinci sorunda mekanik aksan benzinde yanmadan dolayı cok ciddi bir güç açığa çıkar ve bu gucu piston mekanizması ile bir dişli ile tekerleklere verirler. benzinli araçta fazla yuk ve rampa gibi faktorler fazla yakıt tüketiminden etkilenmes sebebi ise pistonlardan kazanılan devir mantıgıdır. devrini alanakadar ektsra yakar sonra normal yakar. çünkü pistonlar ters mantikta hareket eder biri turunu tamamlarken diğerini ittirir. buharli trenlerdeki mantık .

elektirik li arabalarda ise motor direk bir kayış veya disli ile tekere baglıdır. her turlu rampa yük direk motoru etkiler ve yakıta yani pile yuklenir ciddi bir yakıt tüketimi devreye girer ve pil cabuk biter.

arabanıza kilo arkadaşları alırsnaız pil cabuk bitecektir. en uzun seyahatini bir depo ile tek oldugunuz ve rejim yapmış haliniz olacak.

ciddi bir üçüncü sorunda
piller nerde dolacak ve dolum suresi . 8 saat dolum suresine ihtiyac var .
maksimimum suanda benzinci den sakız dahil, çişimide yapıyom 5 dk 🙂

bu konuya cok manyak kafayoranlar var
surekli bir oneri var changer 🙂 istasyonlarda pil değiştirme buda fake bence felsefe şu bende elektirikli araba var depo boş pil bitti yani en yakın dolum yerine gidecem benzinci pilci artik yada hembenzinci hem pilci neyse bendeki pataryayı verecem baska batarya alacam. burda aslında bir sorunda yaygınlaşması tum genele nasıl yayılacak.

ve burda bir suru sorun var bence bendeki pilin yarılama omru %90 bana belkide %60 omurlu pilverecek kim kimin pilini değiştirmek ister ki benimki yeni senin eski olayı …

handikap 3 farklı markalar farklı model pilelri uretecek heryerde her model uygun pil nasıl bulunacak 🙁
ornek sen nokia telefon kullanıyorsun ben sonyericsson pilleri nasıl change edecez dolum için fişler piller uymaz bunuda bir dunya standartı olmalı tek tip pil uretilmeli çok zor gibi gorunuyor.

araba batarya standar enstitusu kurulması 🙂 bak bu olursa demedi demeyin bu standart cikar .

şuanda bazı çakal firmalar olmayan teknolojileri manyak bir buluş gibi lanse ederek teorirst mantığı ile pazarlama yapıyor vur kaç taktigi … bilinçsiz laıcılarda alıyor dün okudum renault 667 tane elektirikli araba siparişi almış ben bu yazıyı yazmakta geç kaldım sanırım :))

hemde araçlar 59 bin gibi deli bir fiyata
ve aslında maliyetleri araçların cok dusuk . renault fluence ben benzinlisine bindim cok dandik yapmışlar
bir megane daki kalite yok ..
arti benzinli motorlarda çok kompleks bir mekanik yapı vardır elektirikli motorda hiç bir mantık yok duz bişey bir dişkli bir kayız bir motor bir pil hepsi bu .
dizel motorlar ise en kompleks olanlarıdır değişen aksan çoktur .

elektirikli motorlarda fazla ariza cikmaz bunu garanti edebilirim ama pil olayını cozmleri lazım.
en fazla motor kafalarındaki komurler peridiyodik değişecektir.

ilk yapan firmalardan
www.teslamotors.com

http://www.renault-ze.com/tr/#/tr/electric-car-mechanism/tomorrow-transport-solutions.html

sonuc bence bunlar buluş değil zaten elektirik buluna yılalr oldu bugun yapılmasında bir etken yok yılalr oncede yapılmak istenseydi yapılırdı . enfazla ozellik olur bunlar gelişim .

öyle bişey bulmak lazım ki olmayanı icat budur mücitlik budur . ozaman tutar işte tabi herkeze hitap eden bişey olmalı uzun uzadıya teknolik pazarlamadaki çakallıkalrı konusuruz. ben kaçar arkadaşlar devamı sonra…..

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Elektrikli araçlar hakkında bir yorum..., 10.0 out of 10 based on 1 rating