Sap innovation forum 2016 İstanbul – Turkey

SAP Türkiye’nin geleneksel innovation – geliştirme forumu İstanbul harbiye Lütfi Kırdar Kongre merkezinde 31.05.2016 tarihinde gerçekleşti.

Foruma her zamanki gibi katıldım ve sizlere yeni teknolojiler sunumlar içinden görüşlerimi yazmak istedim .

her zamanki gibi innovation da yeni teknolojinin reklamsal hareketleri yapıldı.

Mobil çözümler internet of thinks konularının SAP çözümleri . Fior mobile uygulamaları ve HANA mimarisi ile real time uygulamalara ve sürekli cloud sistemlere  yönelik içerikler mevcuttu.

Hybris ürünü ile neler yapılabilir e-ticaret SAP çözümleri temel içerik konularıydı. Aldığım ziyaretçi geri bildirimlerinde öğle yemeğinde güneş altında az sayıda şemsiye altında kızartma tadında kızarmış tavuk yeme deneyimi herkesin ortak eleştirisiydi. İnsan 3 tane mi şemsiye koyar abi sesleri yükseldi en azından oturacak yer vardı geçen etkinliklerde bağdaş kurup yeme zorunda kalmamıştık. giderek düzeliyor … bir sonraki event te bu da giderildi mi olay tamamdır. 🙂

IOT :  internet of thinks son bir yıldır duyduğumuz nesnelerin interneti aslında bir otomasyon sanki daha önce bu teknoloji yoktu gibi bir imaj oluşturulsa da otomasyonun varlığını ben en azından biliyorum. Ama dünya oraya gidiyor, dünyada teknolojiye birileri her 2 -3 yılda bir başlık belirler ve herkes oraya gider,  bizde varız abi olayıdır. Geçen 5 yıla baktığımızda business intelligence başlığı ile yön verilmişti.

Yeni başlıklar   internet of thinks . Nesnelerin interneti. ve eş zamanlı işlemler. 

Diğer bir dilden düşmeyen başlık iser cloud – bulut yani tek sistemde herşeyi uzaktan yönetmek , bakım maliyetlerini aza indirmeye yönelik çözümler.

Nesnelerin interneti ve bulut sistem çözümlerini çok duyacağız yani her sistemin bulut çözümü olacaktır. bir diğer konuda anlık iletişim (real)

Reeal monitor ile canlı cihaz yönetimini anlatan mobil ve tablet uygulamalar ile bir treni monitor etme de HANA nın gücü temalı bir demo uygulama iki üç fuardır stantlarda.. inceledim tengelir hoş gelir videosu da çektik.

Fiori bir uygulama ile anlık donanımsal bir cihaza event gönderme bilgi gönderme veya ordan bilgi okumanın alt yapısını SAP artık destekliyor.

Ama uygulamaların özel geliştirilmesi hala zor.

Diğer üzerine duyulan bir konuda hybris  ile ilgili ise hiç bir müşteri deneyimi referans ‘ı adam gibi yok.

Evet müşteri deneyimi ama ürün anlatılıyor bunu da esefle kınıyoruz . Neden programda müşteri deneyimi ?

Sadece codeliner diye geliştirilen uygulama SAP kendi yapamadı işleri microsoft platformun çevik yapısında hizmet vermesi ile ciddi bir danışmanlık firmasının geliştirdiği inovasyon olmuş. form ana konseptinden çıkmamalı inovasyon ise reklamı bırak innovasyonları tanıt diğer forumlardan farklı olmayacak ise neden ayrıca inovasyon diye bir form yapıyorsun diye SAP Türkiye ‘ye sormak istiyorum. SAP normal forum eventleri müşteri tecrübelerini ve inovasyonu ciddi anlamda ayıran forumlar yapmalı. sadce başlıklar değişik. inovasyonun %10 olduğu bir forumdu diyebilirim.

sonuçta kaçırdığım eventler tabiki vardır aynı anda iki event de bulunamayacağımdan ama benim katıldıklarımdan paylaşımlar bu kadar bir sonraki forumda görüşmek dileğiyle ….

Video https://www.facebook.com/BurhanKARADERE/videos/10154155692353895/  linkinden izleyebilir siniz.

Bir diğer eleştirimde SAP forum başvurusu microsoft portal sistemi alt yapısı kullanıyor ve çalışmıyor IIS 7.5 hatası veriyordu.

SAP Enterprise portal ürünü olan SAP, CRM ürünü olan SAP, hatta Hybris ürünü  gibi web çözümleri satan sap kendi ürünlerine inan mıyormuda kullanmıyor ? Çok ilginçtir. kendi yapmadıkları işleri başkalarına satanlara bu aralar takığım kusura bakmasınlar. ….

Forum ile ilgili tüm sunum ve dokumanlara bu linkten erişebilirsiniz. İçeirkleri görüntüle 

Erişim için sap hesabınız olmalıdır 🙂

http://www.innovationbysap.com/

http://www.innovationbysap.com/

Forumun en çok katkısı bana güneşli bir hava olması sebebi ile D12 vitamini olarak olmuştur 🙂

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Sap innovation forum 2016 İstanbul - Turkey, 10.0 out of 10 based on 1 rating