Proofing Tools office 2010- türkçe turkish speling check

Paylaş.

Merhaba arkadaşlar office 2010 da speling turkçe check işlemi için.  Aşağıdaki makale gayet yeterli oalcaktır.

Office 2010’un piyasaya sürülen ilk sürümü bildiğiniz üzere İngilizce. Hem arayüz olarak hem de imla denetimi için İngilizce paketler kurulum ile beraber bize sunuluyor. İngilizce Office arayüzüne alışık olsak da en basit Türkçe metni yazarken bile yazım ve imla denetimine ihtiyaç duyuyoruz. En çok da sanırım e-posta gönderirken.

Office 2007 den itibaren artık Office arayüzünü hem İngilizce hem de Türkçe olarak kullanmamız mümkün. Üstelik istersek arayüzü İngilizce olarak kullanıp, aynı zamanda yazımızın Türkçe imla kurallarına göre denetlenmesini sağlayabiliriz. Bunun için yazım ve imla denetimi (proofing tools) paketine ihtiyacımız var.

Proofing tools paketi içindeki ProofKit.WW klasörü yaklaşık 50 dil için yazım denetimini sağlayacak olan dil paketlerini içeriyor. Tahmin edeceğiniz üzere Türkçe de bu dillerden biri.

 Paket içindeki setup.exe dosyasını çalıştırarak kuruluma başlayabiliriz. Karşımıza gelen ekranda kurulumunu yapmak istediğimiz dil paketlerini seçmemiz gerekli

Eğer bütün diller için imla denetimi yaptırmaya ihtiyacınız yoksa ve sadece Türkçe imla denetimini bilgisayarınıza kurmak istiyorsanız tüm kurulumları “Not Available” olarak seçip sadece Proofing Tools altındaki “Turkish Proofing Tools” seçeneğini “Run from My Computer” olarak düzeltmemiz yeterli. Sonuçta sadece Türkçe dil paketlerini kurulum için seçmiş olacağız. “Continue” düğmesine tıklayarak kurulumumuzu gerçekleştirebiliriz. Kurulum sonunda kurulumumuzun sorunsuz olarak tamamlandığını görmemiz mümkün.

Artık yeni bir e-posta ya da bir Office dosyası açtığımızda imla denetiminin otomatik olarak çalıştığını göreceğiz. Örneğin bir Word dosyasını açıp hata yaptığımız kısımların altının çizildiğini görebiliriz. Hatalı kelimenin üzerine sağ tıklayarak önerilen düzeltmeleri görebilir , dilersek F7 tuşuna basarak doğrudan belgenin tümünde imla denetimi yapılmasını sağlayabiliriz.

Kaynak : http://www.officeblogu.com/

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)