Paypal kapandı , peki ebay den nasıl alış veriş yaparız ? paypal ile alışveriş çözümü nedir?

( YASAL UYARI :  Bu yazıdaki fikir ve düşünceler, benim bireysel olarak yorumum dur, bir çözümdür veya değildir diyemem,  ileride çözümsüzlük çıkmayacak garantisi yoktur, yaşayabileceğiniz sorunlardan mes’uliyet almıyorum beyin fırtınası tadında çıkan bir yazıdır. Bu yazıdaki yazılanları yapmanız veya yapmamanız sizin kendi inisiyatifinizdedir. Bu yazı fikir vermek amaçlı yazılmıştır. Şahsım ve websitem karşılaşılacak problemlerden dolayı hiçbir mes’uliyeti kabul etmemektedir. Beyan olunur.

Her koyun kendi bacağından asılır. At binenin kılıç kuşananındır.  )

Paypal kapandı , peki ebay den nasıl alış veriş yaparız ? paypal ile alışveriş çözümü nedir?

Bildiğiniz gibi Paypal Türkiye ‘de bddk ‘nın sertifika yetersizlik kararı yüzünden apar topar 6 haziran 2016 Türkiye ‘de faaliyet gösteren firmasına artık faaliyet yapamazsın dedi.

Dedi de ne oldu ?

Paypal ile iki türlü mağduriyet oluştu bildiğiniz üzere paypal da alıcı ve satıcı olmak üzere iki türlü , ve bireysel kurumsal kırılımı ile 4 tür hesap hizmeti bulunmaktadır .

Tüketici – Alıcılar için çözüm ? (paypal hesabı ile alış veriş yapanlar)

İnternet ‘ten yurt içi veya yurt dışında alış verişlerde neden paypal kullanıyorduk ve neden kredi kartı veya debit kart (bankamatik kartı) tercih etmiyoruz.

tercih sebebimizdeki en büyük etken alış veriş yapılan sitenin güvenliği burada güvenlik iki aşamadan oluşuyor bir kredi kartı yada kart bilgilerinizin güvenliği 3 çü tekil kötü niyetli kişilerin eline geçmesi bir diğer konu ise de alış verişi yaptığınız sitenin ürün ile, ilgili garanti, sahtekarlık yapıp yapmaması , tanıttığı ürünü göndermesi veya ürünü hiç göndermemesi durumlarında çıkabilecek sorunlarda hakkınızın savunulması konusunun muallak olması. Türkiye ‘deki bankalar sizin haberiniz olmadan yapılan işlemler ile ilgili (froud-sahtekarlık) size destek veriyor ama kendi rızanız ile sahtekar bir siteden alış veriş yapıp ürün ile ilgili bir sorun çıkınca banka, alıcı satıcı arasına hali ile (haklı olarak) girmiyor. Banka sadece sahtekarlık, teknolojik dolandırıcılık işlemler için şikayetinizi şüpheli işlem servisinden hizmet veriyor.

Dolayısı ile bu iki güvenlikten banka sadece birini sağlıyor.  Bir diğer konuda aslında bilgisayar veya cep telefonu kullanıcısının teknolojik saldırılara karşı nek adar bilinçli olması, işte paypal fikri burada devreye giriyor ve paypal hesabı ödeme işlemlerinde aramıza girerek teknolojik güvenlik ve satıcı ile aranızda çıkan sorunları gidereceğini garanti ediyor .

işte bu sebepten bende ciddi bir paypal kullanıcısıyım. (bu yazının amacıda Türkiye de kapanmasına rağmen nasıl kullanırız ‘ı anlatmak )

Paypal neyi garanti ediyor ?

Paypal alışveriş yaptığınız  herhangi bir yurt içi veya yurt dışı e-ticaret şirketinden yaptığınız alışverişler de sizin yaşadığınız sorunlara vaka adı ile talep açıp, haklı iseniz mağduriyetinizi gideriyor. gerekirse alışveriş paranızı hemen geri iade ediyor . Paypal ile yapılan alışverişleriniz de bilhassa yurt dışı free kargo işlemlerinden ürünün gemi ile gelmesinden teslimat sürelerindeki gecikme de göz önünde alınarak 180 gün itiraz hakkı hak mahrumiyeti garantisi veriyor.

Türkiyedeki paypal ‘ın avantajı neydi ?

Türkieyde ofislerinin olması Türkçe konuşabileceğiniz bir itiraz destek hattı ile ingilizcesi olmayan kişilerin kolayca Türkçe hesap açıp kullanabilmesi Türkçe telefon ile veya internet sitesinden sorunlarını iletip gelmeyen ürünlerine karşılık paralarını kolaylıkla paypal garantisi ile iade alabilme fırsatı sunuyordu , ülkemizde bu fırsat artık bulunmamaktadır ?

Türkiye de kapanan paypal hesapları için Alıcılar için çözüm 

Sadece paypal geçerli olan websiteleride mevcut . bunlar için paypalsız  alışveriş mümkün değil. işte bunun için bu çözüme ihtiyacı olan herkese bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum .

Çözüm : Başka ülkeden yeni bir paypal hesabı açarak alış veriş yapmak .

Türkiye ‘de mevcut hesabınız askıya alındı ve giriş yapmanız 6 haziran 2016 itibari ile engellendi.  ama sistem globalde tek bir teknolojik portal olması münasebeti ile türkiyedeki hesabınızdaki kullandığınız mail adresiniz ile başka bir ülke den hesap açmanıza paypal izin vermiyor çünkü türkiyedeki hesabınız askıya alınmış durumda . sistemde aynı mail ile başkabir hesap açtırmıyor.

çözüm için alternatif başka bir mail adresi kullanacaksınız . zaten paypal ile alış verişte arkasına bir kredi kartı veya debit bir banka kartı bağlamanız şart benim önerim debit yerine kredi kartı, limitinin kontrol edilebilirliği ikinci bir güvenliktir yetmez normal kredi kartınızın bilgilerini bağlamak yerine sanal bir kredi kartı ile paypal artı bankanızın ve kendinizin zaman sınırı limit kontrolü yapabildiğiniz bir sanal kart ile güvenlik teknolojik açıdan iki katına çıkacaktır.

Türkiye haricinde paypal açabileceğiniz ülkeler :

https://www.paypal.com/de/signup/account  adresinden ulaşabilir siniz amerika veya ingiltere hangisini tercih ederseniz. ben almanyayı deniyorum şuanda biraz almancam gelişti 🙂 şaka almanca veya ingilizce kullanım seçeneği var.

her ülkenin kendine göre paypal hesap açma kuralları var bunları incelersniz tabiiki deneyerek. Not bir ülkeden hesap açıp o ülkenin bazı para birimi dili gibi sorunları beğenmeyip başka ülkede hesap açmanız için aynı mail için bir önceki ülkedeki hesabı silmeniz gerekiyor . silmeye her zaman izin var . Türkiye’ deki hesap askıda olduğundan silinmiyor ben silemedim çünkü giriş yapamıyorum ama şimdilik bu böyle ileri ki zamanlarda başka iler olabilir . paypal yeniden gelmek için uğraşacağını beyan etti.

örneğin Almanya da hesap açmak için   https://www.paypal.de  veya https://www.paypal.com/de/signup/account  adreslerini kullanabilirsiniz.  yeni açılan hesaba bağladığınız sanal kart ile artık paypal geçen yurt dışı sitelerinde alışveriş yapabilirsiniz .

Türkiye de paypal ödemesi iptal olduğundan satıcılar paralarını alamayacaklarından tüm yırt içi paypal  ödeme kanalları iptal.

Bizim en büyük derdimiz. yurt dışı ve güvenlik dolayısı ile çözdük gibi birşey .

Yabancı ülkelerde hesap açmada dikkat edilecek hususlar ?

 • yabancı hesap açmak için Türkçeden başka bir dile hakim olmak.
 • para birimi önemli istediğiniz para birimini tanımlayın sonuçta sizin bağladığınız kartın para biriminide dikkate alın çünkü arada bir exchange – kur dönüşümü olacak.
 • sorunlarınızı artık telefon yerine sadece sistemden vaka olarak açacağınız dan dil yine önemli. aslında telefon ile yurt dışı aranabilir de kestrip atmayayım ama görüşme maliyetli olacaktır ve birde akıcı bir dil. mail veya istem ticket  ingilizler buna Go to Resolution Center  diyorlar 🙂 çözüm merkezi ile alış verişleriniz deki sorunları paypal ‘a iletin.
 • alış verişlerde yaşanan sorunları alış veriş yaptığınız siteye de iletebilirsiniz ama iletmenizi tavsiye etmem şikayeti paypala iletin siteye şikayet açarsanız oradaki işlem bitmeden paypal şikayet almıyor her zaman paypal ‘ın çözüm merkezi ile iletişime geçmeniz işlemlerin hızlı ve daha güvenli olması avantajını sağlayacaktır.
 • Alış verişleriniz 75 euronun üzerinde olursa gümrük vergi uygulayacaktır. Vergiyi kabul etmeyip geri gönderme hakkınız var. Ürün satıcıya geri gidince paranız paypal tarafından iade olur.

Yabancı ülke hesabı ile ilk alış veriş tecrübelerim.

Bir alış verişi paypala açtığım ülkeye iptal için vaka açtım  iptal işlemi 3-5 iş gününe param iade oldu.  iade işlemleri direkt ana kredi kartına oldu (sanal kart ana kredi kartına bağlı olduğu için)

Adres ile ilgili paypal teslimat adresini sisteme otomatik alana e-ticaret sitelerinde adresinizin sonuna hesabı açtığınız üşke ismi ciddi problem olur aman dikkat edin ürün Türkiyeye gelmez. çözüm paypal da alternatif türkiye ülkeli bir adres açmak adresinizi düzgün tanımlayın paypalda sonra alış veriş yapın. benim gibi sipariş ülke yanlışlığından iptal edip para iadesini 3-5 gün bekleyip düzeltilen adres ile yeniden sipariş vermek zorunda kalırsınız 🙂

Paypal  vergi vermediği için kapatıldı. sorularına cevaplarım ? 

…. vakti gelince yazılacak 🙂 …

….

….

Türkiyedeki faaliyetin durdurulması ile ilgili paypal ‘ın resmi sorulara verdiği cevaplar aşağıdaki gibidir. 

PayPal Hesabınıza İlişkin Soru ve Cevaplar

Neler olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz?

PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz. Türkiye’deki müşterilerimiz bundan böyle PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. Ancak müşterilerimiz PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.

PayPal Türkiye’deki operasyonlarını neden durduruyor?

Türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptığımız lisans başvurusunun BDDK tarafından reddi nedeniyle faaliyetlerimizi durdurmaktan başka bir seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.

Müşteriler daha detaylı bilgiye nereden ulaşabilir?

Türkiye’deki müşterilerimizle durum hakkında bilgi vermek için iletişim halindeyiz. Müşterilerimizin PayPal hesapları ile bağlantılı e-posta adreslerine tarafımızdan konuya ilişkin e-posta gönderildi. Daha detaylı bilgiye www.paypal.com.tr adresinden erişebilirsiniz.

PayPal müşteri hizmetlerine;  www.paypal.com/selfhelp/home adresini ziyaret ederek, destek@paypal.com adresine e-posta göndererek veya 444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir)  numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

 

Tüketicileri- alıcıları İlgilendiren Soru ve Cevaplar

PayPal hizmetini kullanmaya devam edebilir miyim?

Türkiye’deki müşterilerimiz bundan böyle PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. Ancak yeni bir duyuruya kadar mevcut PayPal hesaplarına giriş yaparak hesaplarındaki bakiyeyi banka hesaplarına aktarabileceklerdir.

Türkiye dışında online alışveriş yapmak için hala PayPal hesabımı kullanmak mümkün olacak mı?

Müşterilerimizin bundan böyle Türkiye’de veya Türkiye dışında PayPal ile ödeme yaparak online alışveriş olanağı olmayacak.

Başka bir ülkede PayPal hesabı açabilir miyim?

Kullanıcıların ikamet ettikleri ülkede PayPal hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Başka ülkelerde ikamet eden müşterilerimiz PayPal hesaplarını kullanmaya devam edebilirler.
PayPal ile nasıl iletişim kurabilirim?

PayPal ile iletişime geçmek için  www.paypal.com/selfhelp/home adresinden yardım merkezimize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, destek@paypal.com adresinden bize e-posta gönderebilir,  444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir) numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

Müşterilerimiz www.paypal.com.tr adresini ziyaret ederek bu durumun kendilerini nasıl etkileyeceği hakkında bilgi alabilirler.

PayPal hesabımdan paramı nasıl alabilirim?

Yeni bir duyuruya kadar aşağıdaki adımları izleyerek PayPal hesabınızdaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesabınıza hala aktarabilirsiniz:

Bakiyenizi çekmek için:

 1. Hesabınıza giriş yapın.
 2. Özet sayfasında yer alan PayPal Bakiyesi’nden”Para Çekin”i tıklayın.
 3. Çekmek istediğiniz tutarı girin, çekilen paranın iletileceği banka hesabını seçin ve “Devam”ı tıklayın.
 4. Onay sayfasını inceleyin ve ardından “Gönder”i tıklayın.

Bakiyenin banka hesabınıza gönderilmesi 5 – 7 gün arası sürebilmektedir.

Banka hesap detaylarınızın doğru olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Ayrıca PayPal hesabınızda yer alan ad ve soyadınızın, banka hesabınızdaki ad ve soyadınız ile birebir uyumlu olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

PayPal hesabımdan banka hesabıma bakiye aktarırken uygulanan bir minimum çekim limiti var mı?

Müşterilerimizin PayPal hesaplarındaki bakiyeyi banka hesabına aktarabilmeleri için minimum çekim limitini kaldırdık.

PayPal hesabımda para varsa ancak Türkiye’de bunu aktarabileceğim bir banka hesabı yoksa ne yapabilirim?

Banka hesabı eklemek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir. Banka hesabınızın Türkiye’de geçerli bir banka hesabı olması gerekmektedir.

 1. www.paypal.com.tr adresine gidip hesabınıza giriş yapın.
 2. Sayfanın üst kısmında yer alan “Cüzdan”ı tıklayın.
 3. “Banka tanımlayın”ı  tıklayın.
 4. Banka adı ve IBAN numaranızı girip “Banka hesabı tanımlayın”ı tıklayın.

Ayrıca PayPal hesabınızda yer alan ad ve soyadınızın, banka hesabınızdaki ad ve soyadınız ile birebir uyumlu olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

PayPal hesabınızdaki bakiyenizi çekmekte zorluk yaşıyorsanız, www.paypal.com/selfhelp/home adresini ziyaret ederek, destek@paypal.com adresine e-posta göndererek veya 444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir)  numaralarını arayarak bize ulaşabilirsiniz.

PayPal hesabımda sınırlama varsa ve paramı çekemiyorsam ne yapabilirim?

PayPal hesabınızda bir sınırlama varsa, bu sınırlamayı kaldırmak için lütfen Çözüm Merkezi’nde listelenmiş adımları izleyin.

PayPal hesabınızdaki sınırlamayı kaldırmakta zorluk yaşıyorsanız, bize www.paypal.com/selfhelp/home adresini ziyaret ederek, destek@paypal.com adresine e-posta göndererek veya 444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir)  numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

PayPal hesabıma biri para göndermeye çalışırsa ne olur?

Müşterilerimiz bundan böyle Türkiye’de para gönderip alma işlemi yapamayacaklardır. Bu işlemler başarısız olacak ve müşterilerimize bu işlemleri gerçekleştirmenin, bundan sonra mümkün olmayacağına dair bilgi verilecektir.

Ön ödemeli PayPal Nakit Kartımda hala param varsa ne yapmam gerekir?

Ön ödemeli PayPal Nakit Kart ile ilgili sorularınızın cevaplarına www.paypal-nakit.com  adresinden PayPal Nakit web sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Bir PayPal üye işyerinde düzenli ödemeler gerektiren aboneliğim var. Bunlar etkilenecek mi?

Evet. PayPal üye işyeri abonelikleriniz için ödeme yapmanız artık mümkün olmayacaktır. Diğer uygun ödeme seçeneklerini araştırmak için ilgili PayPal üye işyeri ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Hizmetlerin durdurulduğu tarihte veya öncesinde alışverişlerde hala Alıcı Korumasından yararlanabilir miyim?

Evet. Faaliyetlerin durdurulduğu tarih ve öncesi işlemleriniz için açacağınız PayPal Alıcı Koruması hak talepleri, PayPal Alıcı Koruma Programı kapsamında değerlendirilecektir.

Nasıl Alıcı Koruması talebi oluştururum?

Faaliyetlerin  durdurulduğu  tarih ve öncesi işlemleriniz için de PayPal Alıcı Koruması talebi açabilirsiniz. Bunun için  PayPal müşteri hizmetlerine;  www.paypal.com/selfhelp/home adresini ziyaret ederek, destek@paypal.com adresine e-posta göndererek veya 444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir)  numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

PayPal Müşteri Hizmetleri’ne nasıl ulaşabilirim?

Müşteri hizmetleri ekibimiz Pazartesi’den Cuma’ya 9:00 – 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. PayPal müşteri hizmetlerine;  www.paypal.com/selfhelp/home adresini ziyaret ederek, destek@paypal.com adresine e-posta göndererek veya 444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir)  numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

PayPal Müşteri Hizmetleri’ne ulaşamıyorum, ne yapabilirim?

Şu anda Türkiye’deki PayPal müşterilerinden aldığımız çağrılarda bir artış yaşadığımız için uzun bekleme süreleri ile karşılaşabilirsiniz. Sebep olduğumuz rahatsızlık için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz. Tüm müşteri taleplerine mümkün olan en hızlı şekilde karşılık vermek için elimizden geleni yapmaktayız. Ayrıca www.paypal.com/selfhelp/home adresini ziyaret edebilir, destek@paypal.com adresinden bize e-posta gönderebilir veya 444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir)  numaraları üzerinden çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

Satıcıları İlgilendiren Soru ve Cevaplar

Türkiye dışında yerleşik olan müşterilerden PayPal ödemeleri alabilecek miyim?

Türkiye’deki satıcılarımız bundan böyle, Türkiye’deki alıcılardan veya diğer ülkelerdeki alıcılardan Türkiye’deki hesaplarına ödeme alamayacaklardır.

PayPal ile ödeme işlemleri sözleşmem var ise, bu sözleşme nasıl etkilenecektir?

PayPal olarak artık Türkiye’de hizmet sunma iznimiz bulunmamaktadır, bu nedenle Türkiye’deki müşterilerimiz adına yaptığımız işlemleri durdurduk.
Hizmetlerin durdurulduğu tarihten sonra Türkiye’deki bir alıcıya ne şekilde para iadesi gerçekleştirebilirim?
Türkiye’deki bir müşteriye para iadesi yapmanız gerekmesi halinde, PayPal Müşteri Hizmetleri ile veya varsa Müşteri Hesap Yöneticinizle iletişime geçebilirsiniz.

Hizmetlerin durdurulduğu tarihte veya öncesinde aldığım ödemeler üzerinde satıcı korumam devam edecek midir?

Evet. PayPal faaliyetlerinin durdurulduğu tarih ve öncesinde alınmış olan ödemeler için satıcılar tarafından yapılacak geçerli koruma talepleri üzerine satıcı koruması hizmeti sunmaya devam edecektir.

PayPal hesabımdan paramı nasıl alabilirim?

Yeni bir duyuruya kadar aşağıdaki adımları izleyerek PayPal hesabınızdaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesabınıza hala aktarabilirsiniz:

Bakiyenizi çekmek için:

 1. Hesabınıza giriş yapın.
 2. PayPal Bakiyesi sekmesinde yer alan “Para Çekin”i tıklayın.
 3. Çekmek istediğiniz tutarı girin, çekilen paranın iletileceği banka hesabını seçin ve “Devam”ı tıklayın.
 4. Onay sayfasını inceleyin ve ardından “Gönder”i tıklayın.

Bakiyenin banka hesabınıza gönderilmesi 5 – 7 gün arası sürebilmektedir.

PayPal hesabınızdaki bakiyeyi çekmeden önce paranın aktarılacağı banka hesap detaylarınızın doğru olup olmadığını kontrol ediniz. PayPal hesabınızda yer alan adınızın, paranın aktarılacağı banka hesabınızdaki adınız ile birebir uyumlu olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

PayPal Müşteri Hizmetleri’ne nasıl ulaşabilirim?

Müşteri hizmetleri ekibimiz Pazartesi’den Cuma’ya 9:00 – 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Müşteri hizmetleri ekibimize www.paypal.com/selfhelp/home veya destek@paypal.com adresleri ya da  444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir) numaraları üzerinden ulaşabilirsiniz.

PayPal Müşteri Hizmetleri’ne ulaşamıyorum, ne yapabilirim?

Türkiye’deki PayPal müşterilerinden aldığımız çağrılarda bir artış yaşadığımız için uzun bekleme süreleri ile karşılaşabilirsiniz. Sebep olduğumuz rahatsızlık için özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz. Tüm müşteri taleplerine mümkün olan en hızlı şekilde karşılık vermek için elimizden geleni yapmaktayız. PayPal müşteri hizmetlerine;  www.paypal.com/selfhelp/home adresini ziyaret ederek, destek@paypal.com adresine e-posta göndererek veya 444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir)  numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

( YASAL UYARI :  bu yazıdaki fikir ve düşünceler, benim bireysel olarak yorumum dur, bir çözümdür veya değildir,  ileride çözümsüzlük çıkmayacak garantisi yoktur, yaşayabileceğiniz sorunlardan mes’uliyet almıyorum beyin fırtınası tadında çıkan bir yazıdır. Bu yazıdaki yazılanları yapmanız veya yapmamanız sizin kendi inisiyatifinizdedir. Bu yazı fikir vermek amaçlı yazılmıştır. Şahsım ve websitem karşılaşılacak problemlerden dolayı hiçbir mes’uliyeti kabul etmemektedir. Beyan olunur.

Her koyun kendi bacağından asılır. At binenin kılıç kuşananındır.  )

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.5/10 (11 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 4 votes)
Paypal kapandı , peki ebay den nasıl alış veriş yaparız ? paypal ile alışveriş çözümü nedir?, 6.5 out of 10 based on 11 ratings