Hana Nedir ? HANA ( High Performance Analytic Appliance ) Sap hana ? En hızlı ERP sistemi. in memory nedir?

Paylaş.

Merhaba SAP meraklıları.

sap-abap-logo
sap hana nedir

Hana nedir ? High Performance Analytic Appliance

Evet arkadaşlar ERP sisstemlerinin dünyaca başarılı firmalarından olan alman menşeyli SAP A.G. nin yeni bir ürünü olan Hana ürünü sizlere ne olduğunu kısaca anlatmaya çalışacağım.

Bilmediğiniz gibi 🙂 High Performance Analytic Appliance  kelimelerinin kısaltması artık biliyorsunuz 🙂 what is hana ürünü sadece bir yazılım ürünü veya sadece bir donanım ürünü değil aslında her ikiside. söyleki ;

Yüksek performans analiz cihazı yani aslında hızlı raporlamaya olanak sağlayan bir ürün gibi duruyor.

Bu ürün SAP firmasının BW dan sonra ürettiği BI raporlama yazılımın bir alt katmanına konularak yada deyim doğru ise bu hana bir server çok güçlü donanıma sahip sap ‘ın raporlama yazılımı buna kuruyorsunuz ve normal serverda çalışan bir rapor 77 dk ‘da sonuçlanır iken HANA üzerinde çalışan rapor sadece 13 saniyede yani 350 katı gibi bir çabuklukla geliyor. işte bu performans hana cihazının ve yazılımın mağrifeti.

SAP BW veya BI raporlama server ‘larının mantığı OLAP ve OLTP birde warehouse yanı main ssytem ‘in üzerinde transactional işlem yapılırken birde rapor yükünün bindirilmesi,  ana sistemi iyice yavaşlatacağından wherehause mimarisi ayrı bir raporlama sistemine ana sistemden belli periyotta master (rapor yapıalcak ana veriler)  data lar alınarak birer kopyası, ama an itibari ile güncel data değil mesela bir gün öncesi son hali olmak koşulu ile ayr bir sistemde raporlama yani analitik, analiz yapılarak rapor çıktısı ile ana işin durmasının engellenmesi temeline dayanır. Bu sebepten  BWBI ve genel olarak warehouse en temel sebep donanımsal yetersizlik imakansılık diyebiliriz.

Hana Server Cihazı ?

Ahanda HANA  sizde bişey sanmıştınız dimi 🙂

cihazın platform ve geniş özellikleri linkteki pdf de mevcut

http://www.saphana.com/docs/DOC-1636

http://help.sap.com/hana/SAP_HANA_Administration_Guide_en.pdf

http://help.sap.com/hana/SAP_HANA_Modeling_Guide_en.pdf

www.saphana.com/

http://www.sdn.sap.com/irj/scn/go/portal/prtroot/docs/library/uuid/50be46f6-ec9b-3010-9d97-e1d6b96c37f3?QuickLink=index&overridelayout=true&58385785467589

yazılımsal olarak ta model mimari yapısı söyle ;

[youtube 9hM83qw9tYs]

Aşağıdaki video web raporlama bileşenleri – componentleri ile milyonlarca kb lık veriden anlık datayı bir kaç sn analiz edip select ‘leyip html çıktısı olarak gösterebiliyor, web dünyasındaki raporlmaya ışık tutacağı kesin en bariz bir örneği, time out baş belası sorunları ciddi manada çözecektir kanaatindeyim web den erişim ihtiyaçlarındaki raporlamarın uzak lokasyonlarına ilaç olacaktır. en önemlisi canlı data anlık analiz. anlık analiz ikinci verisyonda yani ana sistemin HANA üzerinde koşması çalışması ile olacak SAP planlarında buda var ERP nin hanada koşması buradaki çelişki o zaman neden hana ? BW ve BI benim teorimde bu hana ile warehouse felsefesi ölür. ihtiyaç ortadan kalkıyor. Bu sürecin oluşabilmesi tamamen duygusal nedenlere bağlı ucuzlaması ile hızlı bir ivme kazanabilir. Özetle BW – Bı çıkış noktası ana sistemden rapor geçince ek yük binmesi performansın yetersiz olmasından yarı bir serverda raporlama ihtiyacının olmasıydı ama HANA gibi güçlü serverlarla bu ihtiyaç çözülünce neden hala BW ve BI ayr server olsun direk raporlama, main ssystem HANA üzerinde olasun raporlamada burdan olsun her şey hana olsun 🙂 bu sadece SAP ürünleri için geçerli değil tüm diğer raporlama mimarileri bu performans serverların güçlerinin yetersiz olmasından bu OLAP ve OLTP mimarilerine warehouse mimarilerine ihtiyacı doğurmuştur.

[youtube vZ-Mn6fNOiY]

Teknik olarak birazdaha açmak gerekirse ?

dediğim gibi işte hana bize bu imkansızlığı ve ihtiyacı kaldırıyor. söyleki ;

HANA gibi sistemlere Serverların şu zamandaki babası diyebiliriz . şimdi hardware – donanım güçlerindeki serverlarda son dönemlerde moda olan şu cloud  – bulut system- sistemler bunların birden fazla çekirdeğe sahip (core) CPU  (Center Processer Unit ) mevcut çok para verip bunların 24- 48 CPU sahip ve GB lara varan serverlar alabilirsiniz. ama buradaki en dar boğaz (performans anlamında)  20 yıllık bilgisayar pc server gelişim yol haritasındaki sorun memory ihtiyacının oluşma sebebi dir. bilgisayr mimarisinde Neden ?  memory  (RAM) ihtiyaç vardır sorusunun cevabıdır ? Hardisklerin, yani verilerin saklandığı dönen disk magnetik teknolojisindeki verinin yazılma ve okunma hızlarındaki erişim süreleri yıllarca yavaşlık performans veri kaybı sorunlarının başını çekmiştir. RAM de ara bir katman olarak ihtiyaçtan kullanılır aslında verileri kalıcı sakladığımız hardiskler RAM hızında çalışsalardı RAM ihtiyacımız yoktu.

Sanırım gelecek yıllarda bilgisayar server mimarilerinden RAM kalkacak gibi görünüyor.

İşte son 2- 3 yıldır konuştuğumuz  SSD (Solid State Drive) denilen HDD disklerin yerini alan yeni magnetik dönen disklerden farklı RAM yapısı gibi (elektronik olarak) chiplerden oluşan ama elektrik kesildiğinde veri kaybetmeyen ve okuma hızları normal disklere göre 350-500 kat daha verimli olan SSD ler icat edilene kadar ?.

İşte bu son yıllardaki disk teknolojisindeki ciddi teknolojik gelişim tüm IT donanım ve yazılım mimarilerini altüs edecek ? belkide bunu ssd üreten ler bile tahmin edememişti her şey 1 saniyede açılan windows ideaili gibi basit  bir felsefe ile başlamıştı. sonu nu kim bilebilirdi ki ciddi manada iş sektörüne hitap edeceğini.

Bu cihazın bir appliance ürün olmasından dolayı direk aldığınız ürün aslında bir doanım mimarisi yani direk çok güçlü diskleri olan , çok falza memory bellek chip setine sahip bir ürün alıyorsunuz. bunlarıda ürün olarak şukadar kapasiteli şukadar cpu lu şu kadar bellekli olarak kutulayıp satıyorlar 🙂

iş sadece satın almakla bitmiyor ?

ve tabiki bu kadar güçlü bir donanım kendi içinde iletişimi için yönetim yazılı katmanına ihtiyacı kaçınılmaz özel bir ürün olduğundan direk server kendi yazılımı ile gelmek zorunda kalıyor.

Appliance nedir ?  nedir bu kavram 

Bu kadar güçlü bir server özelliğine sahip bir cihazı oyun server hizmetinde kullanamzsınız teknik olarak kullanılır gibi görünsede uygulamada olmaz çünkü ürün tamamen ERP yazılımın altyapısına yani SAP A.G. main core denilen SAP R3 sistemine hizmet etmek amaçlı üretilmesinden kaynaklanmaktadır. işte bu tarz ürünlere bu yüzden hizmete yönelik yani amaca yönelik ürün appliance ürün dneiliyor.

Kimler Hana almalı ve kullanmalı ?

HANA yüksek giga byte Gb yada Tera byte  veriye sahip anlık analiz yapma ihtiyacı olan büüyk ölçekli firmaların, birazda parasal anlamda yatırım yapabilme (yüksek meblada euro sahip) gücüne sahip firmalara hız çözümü sunuyor.

Bununla ilgili de bu yıla damgasını vuran SAP A.G. nin ürününe bir tekerlemede benden SAP Hana geliyor yana yana .

Benim önerim Tera byte lardaki bilgilerin arasında çalışan sorguların performanslarında sıkıntı yaşıyorsanız ve anlık analiz sizin için önemli ise, yani anlık analizleri geç yapmanız karlılığı etkileyen direk etkense, kesinlikle bu sisteme geçilmesi karlılık sağlayacaktır ve yatırım maliyetlerini çok kısa sürede çıkaracaktır. (geri kazandıracaktır)

Ama fiyatlar şuanda database yani disk ve memory ile doğru orantılı uçuk durumda 🙂

Meraklısına sap hana performans demoları – uzun soluklu videolardır, izlemeden derin nefes alın

[youtube ufEXmK4A-Qk]

[youtube 2KLlrkYo56o]

http://www54.sap.com/pc/tech/in-memory-computing-hana/software/platform/database.html

Hana Temelde Unix mi Linux mu ? Windows serverda hana çalışır mı ?

Hana kendi core OS üzerinde yani Linux ‘un SUSE versiyonu üzerinde çalışmaktadır. SUSE novel firması tarafından satın alınmıştır.

Hana nın rakipler ? 

en büyük rakibi oracle

http://www.oracle.com/technetwork/products/timesten/overview/index.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Hana Nedir ? HANA ( High Performance Analytic Appliance ) Sap hana ? En hızlı ERP sistemi. in memory nedir?, 10.0 out of 10 based on 5 ratings