Android için flash player kalkıyor. Google Playden flash player kalkıyor.

Paylaş.

Merhabalar,

android jelly bean flash player solution

Uzun zamandır android in Iphone dan en önde olduğu özellik Flash player  desteğinin olmasıydı şimdi yarın itibari ile google playden (store) flash player kaldırılacak yani adobe desteğini kaldırıyor.

Peki ne olacak ?

Öncelikle şunu belirtmeliyimki şu anda adobe sadece mobile versiyonuna desteği kaldırıyor gerekçe de HTML5 ile videoların oynatılması dünya bir suru websitesi HTML 5 desteklemiyor HTML desteki video oynatıcısı çok kısıtlı olan ogg video formatını destekliyor bence bu radikal kararları alanların bazı amaçları html5 zorla dünyaya yaymak adobe gibi bir firmayı bile böyle güçlü silahından vazgeçirttiyorlarda arkasında başka sebepler vardır. ilk akla gelen apple parmağının olması flash ile androide yenik düştüğü bir gerçek. Iphone telefonların flash player işlemci hızların dan oynatamadığıda bir gerçek.

Bence HTML 5 çok çok kolay yayılmayacak ve HTML 5 flash gibide güçlü degil malesef açı ama gerçek HTML nin bir editoru bile yok pure amale HTML taglarla animasyon yapmak nekadar mantıklı. Şuanda HTML5 ile flash playerı sadece web de video oyantan bir player gibi değerlendiriyorlar bu çok çok eksik bi bakış açıdı. Flash animasyon oynatan bir runetime dır. yani flash ile yapılan sitelerin çalımasını sağlar. Flash ile yapılan 2000 yıllarda flash 4 en çok kullandığım web programlama aacıydı. flash 4 dün yaptığı vektörel animasyonları HTM gibi tag programlaması ile nasıl yapacak çokta merak ediyorum benim gördüğüm HTML ile yapılan çok başarılı uygulama 10 tane yi geçmedi bunlarda demo zaten. HTM5 kötü bir dildir demiyorum zaten efsane bir dildir ki hala html idyoruz web sitesi kurulduğu gündenberi browserların anladığı bu dil de çalışmaktadır.

HTML 5 tek avantajı işlemciyi yormaması ve flash playera gore  daha az ram kullanması buda dediğim gibi iphone gibi cpu zayıf telefonların işine gelir. Apple başarı ile yaptıgı tek şey ax cpu kullanarak az ram kullanarak donaıma uyumlu stabile IOS çıkartıp minumum maliyetle telefon üretip maksimim para kazanmak bunuda çok iyi başardır.

Android ciler ne yapacak ?

Flash player ın kalkması androidcilerin bunu kullanamıyacağı anlamına gelmiyor son çıka sürüm apk her türlü kurulu ve biz bunu kullanırız sadece google play den indirme kanalı kapanıyor. android özgürlüktür her türlü flash kullanılmak istenirse kullanılır.

bildiğiniz gibi android telefona birden fazla yolla uyguma kurulur (APK)

en kötü ihtimalle özel android geliştiricileri her türlü bu işi çözer . Burada endişelenmemek lazım. ama tüm sitelerin mobile versiyonlarıda HTML5 geçmek zorunda web yazılımında ve eğitim alanında biraz piyasada hareketlilik sağlanacak tabi zorla dayatma ile teknoloji kullandırmaya yöneltemek. Tüm web siteleri HTML 5 destekli olmalı milyonlarda milyarlarsa kodddan web sitesinden bahsediyoruz . Buna ben pek inanmıyorum.

Kimseninde de umrunda olmaz hala armerika gibi bir ülekin sunucularında HTML 1.0 ile yazılmıs hiç görseli olmayan aptal görünümlü web siteleri 10 yıldır yayında. Hiçbir geliştirme yapılmıyor HTML5 destek verecekler 🙂  peki  ihtiyaçları varmı ? sadece çok büyük web siteleri HTML5 geçecek coğuda geçtü zaten örnek youtube. gibi siteler.

face book hala geçmedi 🙁

çünkü insnalar web sitelerine bir kere para harcayıp yıllarca ayakta kalmasından yana bunu en büyük örneği kobi siteleridir.  belli başlı sosyal medyanın ipini çeken siteler çoktan HTML 5 geçtiler tabiki ama genel bir yüzdeleme yaparsam dünyadaki internet siteleri % 100 oldun  bunların kaçtanesi yarın itibari ile (yarın 16.08.2012 flash player kalkıyor.) HTML 5 revize oalcak. % 10 geçmez bu oranı fazla fazla verdim 🙂

Birazda felsefi ve ideolojik bakayım.

Özetle android HTML5 zaten destekliyordu üstüne flash playerıda destekliyordu.

Hala ikisinide ihtiyaç duyarsak kullanırız. HTML5 geçmeyen sitelerde iphone yine çalışmayacak bunu iphone cular düşünsün fazlada kafaya takmayın. Burada andoridin çıkışındaki flash desteği bile varı yok ekme piskolojik pazarlama savaşıda vardır.  bu sebepten bu yazıyı yazıyorum. Ben özgürlükten yanayım dayatmacı politikalarada ve dayatmacı teknolojiye karşıyım teknoloji ihtiyatan doğar herkezde kendi özgür iradesi ile isteğiği ihtiyacını tercih edtme hakkına sahiptir.

Teknolojik yalanlarla bilinçsiz toplumlar kandırılır.  Asker gibi yetiştirilmiş örnek ABD halkı gibi bu gibi insanların eğitimlerinde önlerine ne getirilirse doğru odur piskoloji olduğundan bu yalanada bu milletler daha çabuk inanır ama avrupa miletti bu konduda daha bilinçli 🙂

 

 

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)