Ubuntu Nedir ? Ne Değildir ! Yenir mi :) Neden Ubuntu Felsefesi ?

Paylaş.

Merhaba arkadaşlar,

Ubuntu kelimesini bir çoğumuz bir yerlerden duymuşuzdur.

Ubuntu ne değildir derken aslında elle tutulmayan ama hissedilebilen birşey olduğundan,  konun başlığını biraz düşündürücü koydum 🙂

 

 

Ubuntu felsefesi kendisini tamamiyle hümanist bir dünya ile gösterir. evet biraz sofistik bir yanıda var.

“Linux for Human” yani “insan/insanlık için Linux” sloganı ile sunar. Ubuntu’ya kelime anlamı olarak baktığımızda hemen hemen aynı şeylere karşılık gelen deyimsel bir anlamı olduğu görürsünüz.

Bir kaç farklı Türkçe karşılığı ile anılmasına karşın Ubuntu sözcüğü geleneksel Afrikalılar, Zulu ve Xhosa lisanına göre tam bir karşılık olmasa bile deyimsel anlamının kardeşlik, barış, huzur ve paylaşım temaları içinde kişilerin beraberce bir şeyleri başarabilmesi gibi anlamları işaret eder. şimdi sanırım soyut kısmını anlamışsınızdır.

Evet ubuntu yenilemez ama ubuntu hissedilebilir…Aslında ubuntu windows gibi bir bilgisayar işletim sistemidir. Yanı bilgisayarın ana yazılımdır diyebiliriz.  diğer küçük yazılımlarının onun üzerinde çalışır mesela mail programı internet tarayıcısı chat programları vs … Ve yine burdan şu sonucu çıkarmak çok doğru olacaktır. bu aslında bilgisayarın ana program platformudur. yani bazıları windows platformunu seçer ve windows üzerindeki windows uyumlu programları sever ve kullanır ise windows 2çu dur diyebiliriz.  Ne oldu ayrılık mı başlıyor 🙂 bu ayrılık konusunu ayrıca ele alacağızm. (özüm de ben ayrı gayrıyı sevmem özümde)

Ubun Linux türevi diyerek basit çe tanımlayabilirim. ama bilmeyenler linux nedir ? diye soracaklar 🙂

logo_ubuntu

Linux nedir ?

Neyse uzatmadan bilgisayarlarda kullandığımız temel program aslında işletim sistemidir bunu bir çoğu amerikan sömürgesi microsoft ürünü windows olarak kullanmıştır en azında biliyorsunuz.

aslında alternatifi vardı yılalrdır linux tur. mac os tur ama microsoft un güçlü lansmanı ile dünyaya sanki başka alternatifi yokmuş gibi insanlara bu yazılımı adeta aşılamasından bir alışkanlık kazanmasıda microsoftun malesef istem dışı zorlama başarısıdır . alternatifleri başlıca Linux ütrevleri (birden fazla linux türleri vardır.)

peki linux türevleri nedir ? neler dir ? neden ihtiyaç var.

en temelde windows ve linux u bir birindne ayıran özellik copyleft ve copyright . windows microsoft firmasının para kazanmak amaçlı kapalı geliştirdiği yani geliştirme yazılım  kodları sadece üretici firma microsoftta bulunan içinde nasıl bir kod olduğunu kimsenin bilmediği sözleşmeler le kabül ettiren bir firma ürünüdür. insanlar parasını verip veya vermeyip alırlar. Linux ise kar amaç gütmeyen bir firmaya bağlı olamadan açık kaynak kodlu programlama kodları herkeze açık içinde gizli bir kod yok  burası önemli bir çok kişi tarafından gönül vermiş kişiler tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir.  işte felsefe ve gönül burda başlar.

Belli bir grup bu linux ana kdolarını geliştirerek farklı ekran görüntülü türevlerini üretirler buda ayrı bir felsefe akımıdır. Red hat , mandrake, 2000 yılalrın efsane gruplarındandı 2005 yıllarında ise Afrikadan bir ses geldi ve insanlığı bu Ubuntu kardeşlik kelimesi türevini üretti ve maddi bir sponsor da bularak 2012 yılında linux ‘un en güçlü en çok kullanılan türevi olan ubuntuyu oluşturdu.   İlk başlarda 6 sürümü ile tanıştım sürekli kararlı destek verilmesi ile kararlı sürüm 8 çıktı ve şu sıralar 12.04 sürümü betası teste sunulmuş durumda….

Ubuntuyu usb den çalıştırarakta kullanabilirsiniz.  CD den direk temp olarak ram den çalıştırıpta kısıtlı deniyebilirsiniz.

En çok sevdiğim özelliği işletim sistemi kurarken  internet erişimin olması 🙂 kaç sistem vardır böylesine kullanıcı dostu.

Ubuntu normal düzeydeki bilgisayr kullanıcılarına ilk başlarda itici gelebilir  bu sadece piskolojideki benimsemeden başka bişey değildir ubuntuyu benimsemiş biri olarak  bunu söylüyorum .

başlıca kullanabileceğiniz uygulamalar http://www.karadere.com/blog/ubuntu-programlar.html

10.10 mavric merak  kulalnıyorum 12.04 kararlı sürüm çıktığında  geçeceğim.

 

Kısaca özgürlük için özgür insancıl kardeşlerimin beraberce gelişime açık ortamlarda yürütükleri yenilikleri seviyorsanız. Sömürülmeye karşı iseniz özgürlük için linux özgürlük için ubuntu diyorum.

türkiye ekibi  http://www.ubuntu-tr.net/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ubuntu

Ubuntunun yükseliş analizi için bir site  http://tr.wikipedia.org/wiki/DistroWatch

http://www.ubuntu.com/

Eski red hat’çı ,  şimdilerde Ubuntu kullanıyor.

 

konuya benzer diğer bir yazım http://www.karadere.com/blog/linux-aski-ve-ubuntu.html


 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)