Ubuntu Mobile Cep Telefonu İşletim Sistemi Touch


https://devices.ubuntu-touch.io/

Merhabalar,

Mobile telefonların son yıllar da hayatımızın ayrılmaz bir paydaşı olduğu bir gerçek. Apple iphone ile başlayan dokunmatik telefon akıllı telefon kavramı ile yaygınlaşması hız kesmeden devam ediyor.

Ubuntu, Linux işletim sistemli camiasının en popüler sürümlerinin başını çekerken mobile cep telefonu gelişimine de sessiz kalmamak için Ubuntu Mobile OS işletim sistemini geliştirmeye karar verdi. Buna benzer bir girişimi de internet tarayıcı geliştiricisi Firefox firması Firefox OS denemesi ile yapmıştı.

Ubuntu gibi sadece yazılım ile uğraşan firmaların cep telefonu gibi donanımsal ağırlıklı olan bir işe girmesi tabiiki de zor bir süreç. Kendisine uygun bir cihaz(device)/donanım ( hardware) üretici bir partner bulmak zorunda.

Ubuntu’nun Mobile sürümünün adı Ubuntu Touch. işte bu mobile işletim sistemi sürümünü başlıca android üretici markaların telefonlarını destekleyerek yapmaya çalışan ubuntu firması, Telefon üreticilerinin başlıca aşağıdaki Android cep telefonlarına kurulabiliyor yani destekliyor diyebiliriz.

Bildiğiniz gibi Apple Iphone telefonları yazılım ve donanımı kendi üretiyor ve dışarıya diğer üreticilere kapalı bir eko sisteme sahip.

En büyük rakibi Google Android ise sadece yazılımı yapıyor ve donanım yani cep telefonu kısmınıda diğer cep telefonu üreticileri ile destekliyor. Böylelik ile çok çeşitli markaların çeşitli modelleri ile alternatif seçenekler kullanıcıların bütçesine göre sunulmuş oluyor. Buda bizim gibi tüketici son kullanıcılar için avantaj aksi taktirde Apple Iphone politikalarının tekelinde kalacaktık.

Başlıca Google Android Mobile İşletim sistemini kullanan cep telefonu üreticileri

Samsung, Sony, Huawei, OnePlus, LG, HTC, Xiaomi, Oppo, vs.

İşte tam buarada da bilgisayar işletim sistemi üreten Ubuntu Ceptelefonu yazılımı ilede ürün yelpazesini genişletmek istedi. Ubuntu Toch ‘un doğuş sebebi aslında bu . Apple Iphone ile beraber aslında Mac bilgisayarlarınında üreticisi ve aslında bilgisayar tablet ve ceptelefonlarının tüm yazılımları IOS ile birebir bir birleri ile konuşuyor . Yani eğer Apple bir mac os bilgisayarınız var ve telefonunuzda Iphone ise size gelen bir akıllı yazılım bildirimi veya sms gibi bir mesaj yada bir telefon çağrısını bilgisayarınız da da görebilir ve cevaplayabiliyorsunuz . Aslında bu fikirden hareket ile bunu ilk önce Microsoft da yapmak istemişti windows ile windows phone konuşturacaktı tabiiki daha öncede bahsettiğim gibi Microsoft Cep telefonu işinde nokia ile ilerleyip bu işi başaramadı uygulama mağazasındaki kısırlıktan dolayı …..

Ubuntuda aslında bir işletim sistemi olduğundan Microsoft ‘un apple benzeri hamlesini yapmak istedi. Mağazada yine aynı problem ubuntu içinde geçerli hatta Microsoft’dan daha vahim diyebilirim.

Google Android ise işletim sistemi olmadığından Google Chrome Os üzerinde çalışıyor. yani google da bir işletim sistemi çıkarmış durumda. Şuanda burada Mac os Apple ve iphone bayağı başarılı Microsoft ise bilgisayar işletim sisteminde başarılı cep telefonunda havlu atmış durumda. Google ise Android cep telefonu işletim sisteminde başarılı diyebiliriz.

Bakalım cep telefonu işletim sistemleri ve bilgisayar işletim sistemleri savaşında gelecek te kimler öne geçip kazanacak.

Peki Ubuntu Toch ‘u kullanmak için ne marka telefon almalıyım ?

Ubuntu telefon üretiyor mu ?

Ubuntu telefonlarını FairPhone marka android üreticiside destekliyor. Modüler bir girişim yapan firma değişik android modelleri üretiyor. Yani tüm donanım modüler değiştirilebiliyor. Bu size bozulan kısmı kolayca tamir seçeneği ve bir üst özelliiğe yükseltme imkanı sunuyor. Bu proje open google ARA projesinden esinlenmiş gibi duruyor daha önceleri bu fikre google çok ar-ge yapmıştı.

Ubuntu Toch ‘un en büyük sorunu Google ve Apple gibi güçlü bir akıllı uygulama mağazasının olmaması . Bu sorunu Microsoft Windows Mobile Phone da beceremedi ve piyasada windows mobile çekilme kararı aldı.

Ubuntu Toch meraklısını hem ubuntu ve telefonumda işletim sistemim ile etkilişemde olsun diyorsanız desteklenen modellerden birini alıp kurabilirsiniz. Ama dediğim gibi mobile uygulamalardan mahrum kalacaksınız

Ubuntu Toch Nasıl Kurulur ?


https://shop.fairphone.com/

https://www.karadere.com/blog/tag/phone

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ubuntu Mobile Cep Telefonu İşletim Sistemi Touch, 10.0 out of 10 based on 1 rating