Şu Num Lock Tuşu Ne işe Yarar ?

Bilgisayar Hikayeleri 1

Merhaba teknoloji sevenler;

Bugün sizlere bilgisayar dünyasında yaşanmış ilginç bir hikayeyi anlatacağım.

Bu hikaye üniversite yıllarında bir bilgisayar hocamın bize anlattığı ders niteliğinde bir anıdır. Bilgisayar bölümü okuduğum üniversite yılların da 2000 yıllarıydı sanırım. Bir laboratuvar çalışmasında, ders ‘de PC (personal computer) ‘i mimarisinin nasıl olduğunu anlatan uygulamalı bir deney üzerine çalışıyorduk. Yani bir bilgisayarda arıza tespiti üzerine bizim meslekteki literatürü ile hardware bug (donanımsal hata ayıklama) bulma amacımızdı idi diye hatırlıyorum.

Hikaye şöyle;

Bir arkadaşının hocamızı o zamanlar normal telefon ile arayarak, bilgisayarın da bir sorun olduğunu ve ondan bu konuda yardım istemesi ile başlar. Arkadaşı bilgisayarının bozulduğunu ve artık sayıları yazmadığını söyler. Harfler yazıyor ama sayılar yazmıyor. Dolayısı ile konunun bilgisayar uzmanı yani bizim hocayı araması en mantıklı yardım talebidir.

Hoca telefonda tuşların yazmamasının bir arıza yani bir problem değil aslında klavye tuşlarından rakamsal yazma özelliğinin kapatıldığını ve bu fonksiyon özelliğinin yine klavye üzerinden aktif edildiğinde bilgisayarın sayıları yani rakamları yazabileceğini söyler. Aslında kısaca klavye üzerindeki Num Lock tuşuna basıldığında üzerinde bir ışık yanar, tekrar aynı tuşa basıldığında ise ışık söner yani bu tuş iki işlevsellik ile çalışır (fonksiyon olarak tek tuş açma ve kapama olarak çalışır ).

Num Lock adından da anlaşılacağı gibi number lock ingilizce kelimelerin den türetilmiş bir kelimedir, yani rakam kitleme demek anlamında kısaltılmış hali ile tuş olarak klavye tasarımına eklenmiştir.

Çözüm için hocamız Num Lock tuşuna basabilir misin diye söyler, ama bir türlü bu tuşu arkadaşı bulamaz. Telefondan klavye üzerindeki yerini tarif etmeye başlar. Home End tuşlarının sağındaki tuş diye tarif eder. Bir türlü tuşu arkadaşı bulamaz. Klavyenin sağ üst kısmındaki tuşların olduğu alandaki sol üst köşedeki tuş oradakinin yanındaki derken, koordinat düzlemine kadar tarif eder, ama nafile iki saat kadar telefon ile konuştuktan sonra hala tuşun yerini bulmayınca, hoca biraz stres yaşar ve bulunduğu ilden yaklaşık 100 km uzakta başka bir ilçede olan arkadaşının yanına gitmeye karar verir ve bekle der telefonu kapatır. Arabasına atlayarak bir saat de yol gittikten sonra oda girdim ve kalvye üzerindeki Num Lock ‘a bastım hiç konuşmadan direkt geri döndüm der 🙂 tabiiki bizde bir gülme 🙂 🙂 sınıf kopma kıyamet 🙂 🙂

Bir tuş 5 saatlik ve 200 Km lik bir yola sebep olur. Bana Num Lock demeyin 🙂

Evet kısaca klavye üzerindeki Num Lock tuşu nelere kadirdir. Eski klavye tasarımlarında tuş açık ise klavye üzerindeki sağ bölümdeki hesap makinesi görünümü tasarımına sahip alandaki rakamlar çalışır tuş kapalı ise rakamlar farklı işlemleri yapmaktadır . Yön tuşları veya home page up , page down gibi rakamların hemen altında daha küçük yazan işlevsellikleri yapacaktır.

Num Lock adında da analaşılacağı gibi number lock yani rakam kitleme demek anlamında ingilice kelimelerin biraz kısaltılmış ifadesidir.

Bilgisayarın insanların yeni, yeni hayatına girdiği 1994-2000 ‘li yılları arasında buna benzer çok hikaye yaşandığı bir gerçek. Bir başka ilginç teknoloji hikayesinde görüşmek üzere..

Hikayenin yaşandığı mesafe yeri : Isparta –> Uluborlu arası.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Şu Num Lock Tuşu Ne işe Yarar ?, 5.5 out of 10 based on 2 ratings