steve jobs öldü iphone da ölüyor. Iphone 6 çıktı. Çok fazla bir özellik yok. Beklentiler mi yüksekti yoksa apple mı yapamıyor.Tüm Gerçekliliği ile apple ve stratejileri.

Paylaş.

Çadırlar kuruldu 2 gündür sıraya girildi apple store önünde yatmaya başladı yine millet. Uzun süredir Apple’ın Iphone 6 tanıtımı bekleniyordu. İlk satın alan, kullanan, inceleyen ve içini söküp parçalayan, kırmak için bazı dayanıklılık testleri yapmak isteyen, çılgınlar olmak istiyordu apple iphone teknoloji tutkunları.

Ve nihayet dün tanıtım yapıldı . sadece donanımsal telefon anlatıldı. IOS 8 ile gelecek özellikler ise bugün tanıtılacak.

yeni gelen özellikler ekranda iki tip 4.7 ve 5.5 inc büyük olana plus demişler.  sanki samsungdan almış adını 🙂  http://www.apple.com/tr/iphone-6/

bir apple tanıtım film görseli  : blob:http%3A//www.apple.com/269a688a-8e2e-4e8d-bdb4-410a73d8038c

arkadaşlar android eko sisteminde büyük telefon alternatifleri ile baş etmek için android ‘in zorunlu ekran büyütmesine girdi. Bu da demek oluyor ki apple android yönveriyor.

NFC özelliği geldi dediler içimden bir gülme tuttu beni 🙂 Son xperia S 2011 den beri bu özellik varsayılan olarak sony de var ve tüm android telefonlarda yıllardır var :)Apple 4 yıl geriden geliyor yeni bir şeymiş gibi tanıyor evet apple bu eski teknolojileri ucuza alıp bu insanlara bunu nasıl sunuyor ve kandırıyorsa çok çılgın fiyatlara ucuza mal ettiği telefonları satmayı iyi başarıyor başarıyı tebrik etmek lazım apple gerçek başarısı bence bu 🙂 iphone 2 de yaptığı diğer bir başarı ise telefonun donanımları ile uyumlu ram kontrolu iyi olan kapalı işletim sistemi felsefesi IOS dan bahsediyorum kullanıcı hiç bir şeye müdahale edemez ne verirsem onu  kullanır hatırlarsanız  flash desteği vermemiş gerek yok dedi felan aslında işlemcisinin flashı çalıştırmaya gücünün yetmemesinden kaynaklanmakta olduğunu bilmemizde fayda var. Apple telefonlarında düşük donanım kullanıyor. buda maliyetleri azaltıp karlılığı arttırıyor.

Para kazanmak için iyi bir başarı hikayesi  bunu kabul etmek gerek reklam yapmadan milyonlara kendi reklamını da yaptırmak  ve yeni bir ürün çıkınca apple store kapılarına çadır kuracak kadar manyakça gelebilir, ama fanatikler oluşturmak da  bir başarıdır bu başarıyı kabul ediyorum ve saygı gösteriyorum.

Benim işimin gereği siz değerli son kullanıcı profillerine daha iyi bilgi verebilmek ve etki etmeden kendi yorumunuz kendinizi yapabilmeniz için doğrusunu söylemek için bu yazıları yazdığımda bilmenizi isterim. Benim işim pencere açmaktır sizin nereden baktığınıza ve ne istediğinize göre kararı kendiniz veriniz.

Teknolojik bir ürün alırken :Fiyat – özellik ve ihtiyaç – arz talep dengesi her zaman kişiye göre değişiklik gösteren değerlerdir.

Iphone 6 ya devam edelim. yeni gelen sensörler var bunlar yeni diyebileceğim tek şey. bir akıllı telefonu akıllı yapan en temel şeyler sensörlerdir. ne kadar çok sensör o kadar akıl diye düşünebilirsiniz.

Barometre

Barometre, hava basıncını ölçerek görece yüksekliğinizi belirler. Böylece, hareket ettikçe bulunduğunuz yüksekliği takip edebilirsiniz. Hatta tırmandığınız merdiven basamaklarını ve fethettiğiniz tepeleri bile ölçebilirsiniz.

İvmeölçer

İvmeölçer, yürürken ve koşarken katettiğiniz mesafeyi ölçer. Sensör, koşu adımlarınızı ölçümlemek için GPS kullanır ve yaptığınız her hareketi kesin bir şekilde yakalar.

Jiroskop

M8, hareket halinde veya sabit durumda olduğunuzu saptamanın yanı sıra, jiroskopla birlikte çalışarak otomobil kullandığınızda bunu algılar. Ayrıca, siz panoramik fotoğraflar çekerken veya hareketinizi algılayan oyunlar oynarken de devreye girer.

yukarıdaki özet özellik tablosu aslında her şeyi gayet net anlatıyor 🙂  (düşük maliyetlere uçuk karlılıkla ürün satmak)

şimdi birazda iphone yazılımından bahsedeyim. evet iphone 3 de ki ios yazılımı telefon özellikleri ile tüm hataları giderilmiş stabil bir yazılımdı donanım düşük olsa bile içindeki menüler ve ekran hassasiyeti iyi çalışıyordu ve

IOS 7 major değişiklik ile çıkan hatalar stabil ile mutlu ettiği kullanıcılarını memnun etmemeye ve yavaşlayan performans sorunları mide bulandırmaya başlamıştır.

iphone ilk darbeyi ios 7 deki hazır olmayan sürümü çıkarması ile çöküş ivmesine prestij kaybına girmiştir.

steve jobs dan bahsetmeden olmaz iphone bir diğer kullanıcılarına sevdiren en temel olay ise icon tasarımları ve ekranın kullanırken ki verilen animasyon efektlerdir. Birde eklenebilir uygulama ile insanlara binlerde küçük sınırsız sonu olmayan oyuncaklar sunmak uygulamalardan  bahsediyorum yani app astore .(uygulama indirme merkezi) buradanda uygulama başına ciddi paralar kazanıldı hatta insanlarda kazandı. herkez iphone platformuna uygulama ve oyun geliştiriyordu. uygulama sayısı 500 binlere ulaştı buda ciddi bir diğer başarıdır.

işte steve jobs un başarısı  burada yatmaktadır.  steve jobs aslında iyi bir cerative image ajansıdır ve en iyi bildiği iş ise sunmaktır görselde her keze hitap etmektir.. iphone iphone yapan kim ne derse desin steve jobs tur.

ios7 ile beraber daha basit icon setine geçmesi bir çok iphone kullanıcılarını üzdü yapılan yorumlar androide benziyor oldu. androide benzeme taklit olayına ayrıca değineceğim.

evet şimdi toparlıyorum. bir şirketi kuracaksınız hedefiniz nedir ? para kazanmak bir ürün geliştireceksiniz buda bir telefon. çok para kazanmak için çok satış tüm dünyaya ulaşmalısınız. ve birim maliyetleri azaltıp markayım ben deyip, 10 katı karlılıkla o ürünü satmaknız gerekecek. iphone steve jobs taki hedefi buydu ve steve bunu başardı.

ios4, ios 5 in iconlarındaki insanların tümüne hitap eden psikolojik bir cambazlık tı bu tüm yaştaki çocuk yaşlı ve orta yaştaki herkez bir testten geçirildi piskolojik uzmanlarla kullanıcı dostu arayüzler için çalışıldı icon görsel ve yazılım sorunsuz defalarca kez test edilip stabilite en üst seviyede üzerinde uzun uğraşlar ve zaman harcanarak çıkan iphone 3 hedefine ulaştı. faiş fiyatlara milyonlarca satış yaptı apple borsada pick yaptı. bende ulaşabileceği maksimum noktaya ulaştı zir vede durmak (satış ve para olarak) zordur. biraz indikten sonra ortaları korumak bu tip durumlarda en büyük başarıdır. tekrar yukarı çıkmaya çalışırsanız . dibi boylarsınız 🙂

iphone 3 deki stabilite yeni çıkacak telefonlarda da beklendi. iphone 3 ve iphone 5 de insanlar çılgınlaştı apple store önlerinde ürünü almak için yatmaya başladılar.

ama dünyada sedece akıllı telefon olarak iphone yoktu ???

Android en büyük rakibi apple bu işe erken girmeniz bir adım önde olmanın avantajını iphone 3 ve iphone 4 satışlarında kullandı ama arkadan gümbür gümbür android geliyordur.

apple rakip android 2.0 google tarafından duyuruldu. evet android ‘in uygulama store unda çok bir uygulama yoktu ama .iphone 3 den 4 gidilirken 2 yıl içerisinde apple geçeceğini söylemiştim desem inanın bana 🙂

bu yorumu yapmamdaki en büüyk etken android inin açık kaynak kodlu open source projesi olması yani herkezin gelişimine sunulması. google gibi bir firma alt yapıya yön versede üst kısımdaki kullanıcı arabirimi kullanıcı dostu ve akıllık kavramı ile işlerimizi kolaylaştıran tüm uygulama , fonsiyoniletelerin herkezin fikrine sınulması .

apple da apple çalışanları var android de tüm dünya olabilir . özgürlük ve katı kurallara yer yok .

hatırlarsanız iphone 3 de çektiğiniz fotoğrafı telefondan pc nize  indiremiyor dunuz ama bu haldeyken bile bu telefon milyonlar sattı. her yeri kısıtlı eksik olan bir ürünü bu kadar sattırmak bence bir başarıdır ama 2000 tl ve üzeri adından akıllı diye bahsedilen bu telefondan mp3 yüklemek için ITuns gibi ara bir programa bağımlı kalmak bluetooth destekli cihazlarla çektiğim fotoğrafı paylaşamamak.  ve bunu USB nin hayatımıza girdiği cd romları yok ettiği 2011 dünyasında yapamamak kendimi akılsız olarak hissetiriyordu.

telefonu özelleştirme açısından tüm dünya bir şeyler üzerinde android gelişimine çalışıyor fikir üretiyor program yazıyor.

evet 2 yıl sonra google android store apple store geçmişti 🙂  ve daha ucuz orta alt seviyeli herkeze hitap eden akıllı telefonlarıda android pazarda alıp götürmüştü.

şuanda android telefon kullanımında ciddi bir artış ve hakimiyet sözkonusu .

 Bizim Milletin Iphone benimsemesi marka sevmesi ile hava atması tutkusu şair tadında bir açıklama gelsin benden :

Bizi bilirisniz, içimizde hep bir benlik duygusu, bizi bilirsiniz hava atmayı severiz, bizi bilirsiniz masanın üstüne anahtar veya telefon koyarak kendimizi biz sanmayı birrşey sanırız. İçimizde hep bir benliğimizi kaybetme kimliği ile biz olma duygusu ile yaşamak için anı çok iyi yakalamak ve geri kalmamak için tüm malımızı mülkümüzü satacak kadar bizliyizdir aslında. Bizi bilirsin, içimizde hep ahmetinkinden olsunlu bir sahiplenme duygusu . Bizi bilirsin nejladakinden bende de olmaza ise bu gece yatmamlı bir sancı tutar içimide bizler tüm imkanları sahip oluruz aşağı kalmayız sizliğinden.

HTC nin tokadı 🙂

Son xperia z lansman görüntüsü

Iphone 6 kamera lansman görüntüsü 🙂 ne kadarda benzer değilmi

Ben android değil özgürlüğü seviyorum kimse beni param ile kısıtlayamaz. 🙂

Para ile rezillik ten ise akıl ile vezirlik.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)