Sony yazılımda ciddi adımlar atıyor gibi. Basit Mode mu geliyor – dummy kullanım modu. Performans Fora. Smart- Akıllı telefon yazılım savaşları.

Paylaş.

En çok eleştirdiğimiz yanı sony ‘nin az özellik ve yazılım desteği konusu. Sony yazılımda ciddi adımlar atıyor gibi. görünüyor ama hala rakiplerinin gerisinde sony profesyonel yazım yaptığından görsele çok önem veriyor ama buda yavaşlık demek. Yazılım grubu sony developer team çalışmış oldukları bir performans çalışması için bir video yayınladı. (videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz)

Telefon yazılımında birden fazla mod olayı yani sadece bana telefon lazım diyorsan direkt telefon moduna geç ve performans ciddi oranda artsın istiyorsan bu mod u kullan. Basic – basit bir eski telefon mantığında bir mod olabilir. peki bu bize ne sağlıyor yazılımın donanım üzerinde performanslı çalışması demek yani. Diğer akıllı uygulamalar devre dışı mesela kamera, wifi ile çalışan internet uygulamaları facebook, whats ap gibi sosyal yazılım bileşenleri devre dışı bırakılıyor. (geçici bir süreliğine yani siz isteyene kadar 🙂 )

Daha açıklayıcı bir örnek vereyim. Xperia z1 diye bir model kullanıyorsunuz bu cihazın fabrikasyon donanımı aldığınız ile aynı yani 1 GB ram 2.3 Giga Herts gibi bir CPU ve ekran özellikleri vs vs donanımsal özellikler var. Satın aldıktan sonra  yeni bir donanım özelliği ekleyemezsiniz  (sd kart destekliyorsa harici bellek genişletmesi hariç- yani sd kart takabilirsiniz) telefonundaki tek eklentili gelişmeler yazılım tarafında yeni sürüm güncellemeleri ile olacaktır.

Buda sürekli performans şişmesine telefonun donanımı karşılamamasına sebebiyet veriyor işte bu sorunu ciddi anlamda çözmek için sony  bir test yazılımı deniyor.  ben basit moda geçeyim telefonum 1995 yıllarındaki  akılsız telefonlardaki gibi sadece telefon etme işini yapsın kamera bile devre dışı, ama bunuda yaparken çok hızlı akıcı ekranlar çalışsın ekrana verdiğim komutlar anında saniyelik çalıştırsın diyorsanız bu moda alıyorsunuz sonra. Biraz sosyal dünya ihtiyacınız oldu perfect moda gelişmiş moda geçin tabi performans düşecek ama donanımsal tüm  özellikler aktif.

Aslında bütün bu donanım yazılım performans sorunları yazılımların iyi analiz edilmeden test edilmeden çıkartılması, etkeni ile karşı karşıya. İşte telefon satışa çıkınca kullanıcılar testter -denek kullanıcı  olarak kullanlıp sorunlara yamalar ile iyileştirme yani performans arttırımı hata giderilmeleri yapılmakta. (malüm ara güncellemeleri biliyorsunuz )

Bu sorunlar üretici firmanın ciddiyetine göre düzeltilebilir. (ne kadar destek verir ise) Burada önerim telefon alırken markaların amiral yani iddali ürünlerini almak. Biraz pahalı oluyorlar diyebilirsiniz ama ucuz etinde yahnisi yani 🙂

Bu bahsettiğim sorun haricinde yazılım ve donanım uyuşmazlık sorunlarında en en en ve en önemli sorun ise android için söylüyorum yazılım platformunun Java tabanı üzerinde geliştirilmesi. (gerçi IOS da java  🙂 )

Java yazılım platformu mimarisi üzerine inşa edilen android telefonlar kullanıyoruz. İlk mimari Android versiyonları için Google yapıyor malum andorid temel verisyonları Framework., UI . yani 4.0 ice cream , 4.4 kitkat gibi. ve Üretici firmalar sony, samsung, lg, htc gibi firmalar, bu temelin üzerine kendi felsefelerindeki UI  (User Interface- kullanıcı arabirimi) lerini geliştiriyorlar sony için developer world takımı bu işler ile meşgül. (ekibin yapacak çok işi var 🙂 Allah kolaylık versin )

Ama hala size Javada ki en temel sorunun ne olduğunu söylemedim sanırım, Java dedik nedir ? Java platformu ne demek ?

Java : kahve çekirdeği manasına gelir ve Almanların 1999 yıllarında çıkardığı her platforma hitap eden (desktop, web, mobile vs. ), sürekli gelişen bir programlama dili ve platformudur diyebiliriz. yazılım dili C temelindeki syntax (yazılım yazma komut kuralları) nı kullanır.

Java yazılımda bence tam bir sorundur çünkü java, kompleks güvenlik mimarisi için inşa edilmiştir ve inşa edenlerin Alman olması ikinci bir sorundur 🙂

Lanet olası Almanların kafaları biraz hans gibi çalışır. (hans = burada geri kafalı manasında) Java demek çok donanım tüketmek demekle ile aynı şeydir. Java demek RAM demek sürekli ram ram ram ver diye ağlatır. Zaten bir çoğunuzun telefonlarında yaşadığınız kitlenme performans düşüşü ekranların yavaşlaması ve en sonunca cevep veremez hale gelincede kendini kapama sorunları bu lanet Java nın kötü olmasındandır.

Bu yüzden ben diyorum ki RAM önemlidir. Şuanda 4 yıldır telefon almıyorum 3gb veya daha üstü bir RAM li telefon almayı planlıyorum.

Peki başka ne yapılabilir ?

Artık çok geç diyeceğim nasıl yani der gibisiniz 🙂 Apple ve Android ile beraber başlayan bu akıllı yazılım, akıllı telefon furyası Java üzerine inşa edildi ve 5 yılda dünyada bir noktaya geldi Apple IOS da java üzerinde olduğunu ek olarak belirteyim. yani aynı sorunlar Apple dad var IOS 7 ile herkez küfür modunda olmasının iki temeli vardır biri platformun java olması iki apple ram konusunda android telefonlara göre daha çok kazanmak için çok çok az ram kullanmasıdır. Birde IOs 7 iyi test edilmeden alel acele çıkarıldı yolda düzeltilmeye çalışıyor IPhone 4 de neden IOS 7  çalışmıyor sizce ? çalıştıranlar alo bile demekte zorlanıyor lanet ediyor sizde ? bu da benden size bir soru olsun.

Allahtan aklımız başımzıda androidciyiz 5 yıl önce bun ugörebilmek belki javayı ve Apple tanımamdan kaynaklanabilir ama her zama Android apple göre daha fazla ram donanım ve daha vazla özellik ve daha fazla gelişime açıklık göstermiştir apple eleştirimide yaptım artık gitme vakti 🙂

Peki Windows phone da performans Java yazılım üçlüsü ne alemde derseniz ?

Hadi kısaca yazayım.

1. Microsoft platformu yıllardır kendi yazılım dünyası olan Visual Basic temeli ile başlar VB 6. 0 ve .Net frame son versiyonu 4.5 yani ASP . Net yine temelde visual ile deva meder araya birek dil olarak  C# girdi diye düşünün ama temel mimari Visual Basictir .

2. Microsoft akıllı telefon furyasına geç gidi ahmaklık yaptı treni trendi kaçırdı. Bundan sonra bir cacık ta olmaz. 🙂

3 . Aplle uygulama store ‘u 2009- 2010 yılında devleşirken Android mekliyordu ve apple yetişir diyordum ben dediğimizde oldu goole store eski adı yeni adı google play de Apple store geçmiş durumda yada kafa kafayalar yani iki lider var burada uygulama havuzu önemli

4 Peki bu abiler büyürken Microsoft abi nerdeydi phone 8 diye bişey çıkardı temeli VB (visual basic)

5 Aslında microsoft yazılım platformu Javaya göre daha güvenliksiz ama daha akıcı daha hızlı geliştirilebilir ve donanımı daha az tüketen bir platform. android felsefesi mikrosoft platformunda başlasaydı inanıyorumki çok farklı olurdu herşey. çünkü android yazılımları ve IOS yazılımları dünya ile beraber geliştirildi furya kendi kendini oluşturdu herkez beraber milyonlarda iki platform için  her uygulamayı üretti. şimdi windows phone kullanıcı kitlesi az olduğundan kimse yatırım yapmak istemiyor windows phone lara ondan microsoft store çok kısıtlı

6 Şimdi mikrosoft android ve apple stre daki tüm uygulamaların Windows Phone verisyonlarını para verip yazdıra dursun belki yetişir 🙂

Savaş Sonucu ? 

Aslında performans anlatırken kısaca 5 yılda oluşan akıllı – smart dünyasındaki yazılımsal savaşı anlattım (birde donanım savaşı var onu başka yazımda yazacağım.) bu savaşta IOS ve Android ne güçlü devlerdir sürekli kapışacaklarıdır. bir birlerini taklit edeceklerdir. (IOS 7 ile android görünümlü şahin olmuştur. ) Android açık kaynak kodlu olmasından dolayı binlerce fikri bir anda bünyesinde büyütebilir yeni bir çocuk olarak dünyaya sunar daha hızlı daha fazla özellik ile daha akıllı işler yapar.  Apple IOS da peşinden sürüklenir. kendi müşteri kemikleşmiş portfeyine Android den aldığı akıl ile ürün satmaya devam eder. Apple kraldan çok kralcı tabularını yıkmaya başlar .

Bu savaş özetle bitmez ikisi savaşır gibi yaparşar, aslında ikisi de aynı ülkenin çocuklarımı dır sorusunu beynimize hep sordururlar ?

Felsefeye başlıyorum olayın rengini değiştiriyorum aslında Android , IOS ve Microosft rakip gibi savaşsalar da neden ? hepsi Amerkan menşeylidir ?

Deminde dediğim gibi onlar Kardeşler mi ?  Dünayaya yön veren başka bir millet neden yoktur ? Neden Çinin bir ürünü dünyaya yayılmadı ?

sorular sorular vardır aslında cevabı olmayan yada bulmak istemek istemediğimiz bu kafa karıştırıcı sorgulayıcı sorular ile sizi, size emanet ediyorum ?

Window microsofttan yakın gelecekte bir cacık olmaz, bu savaşta hep en arkadadır. Android – IOS baştadır teknolojik  yönlendirmeyi onalar yapar. diyebiliriz. Google – Android > Apple –  IOS > Microsoft  -Windows Phone

Belki 10- 15 yıl sonra hologram teknoloji ile bu tabuda yıkılacaktır 🙂  Allaha Emanet olun . şimdi izleyin videoyu

[youtube mWTR0St1Z8w]

 

Ben buyu yazıyı neden yazdım sony böyle bir çalışma yapmaya başlamış bence çok geç kalınmış bir çalışma ama,  nerden dönerseniz karmıy dı ?

Bakalım kar da olacakmıyız ? Bende uzun süredir bu java donanım yazılım olayını yazmak istiyordum nasip bu güneymiş.

Ciddi bir yazı daha yazdık hadi bakalım kafalrı gene karıştırdım , yorumlarını bekliyorum.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)