Sony Xperia Z5 ne zaman çıkacak ?

Merhabalar uzun süredir sony ile ilgili yazmıyorum.

Biraz küskün olabilirim ama sony de yine bomba haberler geliyor Xperia Z4 ile ilgili sony bizi ter köşe yapmıştı avrupada z3 plus japonyada ize z4 diye duyurmuştu. bir sonraki model hayli ile Z5 olacağa benziyor.

810 da yaşanan sorunlardan z4 ürününde lansmanı ciddi tutmadılar CES de beklediğimiz Z4 tanıtılmadı . ama bu sefer sony bu ısınma ile ilgili yediği kazıklardan işi sıkı tutacaktır . 820 chip set ile ilgili sony birebir snapdrogan firma ile çalışıyor diyebiliriz. hatta 820 sony için tasarlıyor.

810 daki sorunları gideren 810 v2 si çıksa bile sony 820 ye odaklanmış durumda

şiddetle xperia z3 öneriyor z3 plus önermiyorum zaten ciddi farklar yok z3 plus ta şarj bölümü açık ama su geçirmezliği bir nevi alfa beta testi için test etti. evet sony geçen sene ciddi bir donanımlı bir ürün üzerine 1 yıldır çalışacaklarını söylemişti. yeni gelen bazı teknolojilerde var bunların oturma süreçleri. Mesela artık andorid M ile beraber parmak okuyucu sensör bir standart ödemeler için birde USB 3.0 type c var .

parmak okuyucu kredi kartı ödemelerindeki NFC ile beraber şifre onayını parmak okuyucu ile geçmeyi sağlayan yeni bir güvenlik anahtarı.

type -c ise usb 3.0 soketin mobilize edilmilmiş mobil dünya için ufatılmış soket hali . micro usb soket yerine gelecek yeni soket evet önümüzdeki senelerde android en güzel olayı olan kablo şarj sorunu yoktu ama type c  yayılana kadar iki kablo arayışı çıkacak.

sony de z5 de parmak okuyucu ve type c ilk geçen olmak istiyor . Z5 de çıkması muhtemel ihtimaller.

diğer beklentiler ise kamerada uzun zamandır sony 2 – 3 yıldır lens 20.7 de takılıp duruyor rakiplerde bu süreçte geçemedi ama yeni bir lens yapmışlardı kanaatindeyim lens değişecektir.

tasarım da ise su geçirmezlik artık z serisinin vaz geçilmez standartı her modelde su altı basınç ve süreyi artıran sony z3 plusta ise kapakları azaltıp açık kapaklı şarj soketini geliştirdi  . sony her modelde bir çıta üste taşır 🙂

4GB RAM, yeni nesil parmak izi okuyucu ve 4500mAh büyüklüğündeki dev batarya ile geleceği söyleniyor. pil sorununa yazılımsal olarak 2 güne çıakran sony z3 en iyi şarjı giden telefon bu bir gerçek. ama iş sadece yazılım optimizasyonu ile olmuyor.

olay pillerin donanımsal enerji tutma ömürlerinde tüm firmalar yeni bir pil teknolojisi üzerine 5 yıldır yoğunlaşmış durumda .

sony yeni bir pil bulmuş olabilir yada mevcut lityum pillerde 2 kat artış sağlayan üretim teknolojisine geçmiş olabilir yani ayni hacim ve ağırlıkta aynı teknolojik pilde 2 katı depolama sığdırma dan bahsediyorum .4500 mah çok iddalı . 3000 mah 2 gün ise 4500 de 3 güne çıkarır lansmanda pil 3 diye tanıtırlar söylemedi demeyin.

gelelim ram işine 810 chip sette yani z3 de ben 4gb bekliyordum ama gelmedi. teknik olarak 4gb ram 64 bt mimarisinde geçebiliyorsunuz. 32 biti şlemciler maksimum 3 gb ram sınırına takılır. 820 de 64 bit olunca 4gb yine destekler asus ise intel 64 bit işlemci ile 4 gb ilk ram lü telefonu satmaya başladı ve bende aldım kullanıyorum zaten 🙂

820 4gb ram kesin gelmeli 3gb gelirse ram hayal kırıklığı olur .

21MP Sony Exmor RS IMX230 CMOS sensörlü, 4K video kaydı yapabilen arka kamera söylentileride kuvvetli ama 30 mpixel geçebilir

ön kamerada güçlenecektir kanaatindeyim 13 mega pixel geniş açılı bir şey gelebilir . yada 10 mpixel.

gelelim son kez ekran olayına ekrna da ise 4k ekran gelecek diyorlar sony 2k gerek yok göz görmediği şeyi neden yapalım derdi birde performans ve pilide düşüyordu du 4k yaparsa kendi dediği ile geçmişi ile çelişir ben zaten 2k ve 4k ya inanmıyorum. bu sebepten en fazla sony 2k yapar gibi geldi bence hd olsun gerek yok pil yemesin fiyatta düşük olsun hemde performansı etkiler.

Diğer sony modelleri de çıkacak z4 de beklediğimiz modeller z5 de çıkacak.

Xperia Z5, Xperia Z5 Compact ve Xperia Z5 Ultra modellerinin tanıtılmasını IFA 2015 de bekliyorum.

 

Gelelim Sony  Xperia z5 ne  zaman çıkar ?

Sony de bir gelenektir IFA fuarları bir başkadır sony bombaları IFA ‘da patlatır. eylül ilk haftası ifa 2015 berlin ‘de tanıtır bu modeli gibi geliyor .z3 plus amiral değil küçük dokunuşlar yaptığımız ara bir üründür demişlerdi.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)