Sap Security. Sap sistem güvenliği. Sap güvenlik. SAP GRC ile güvenlik. SAP GRC nedir ? Sap sistemleri Güvenlimi

Paylaş.

Merhabalar Arkadaşlar sap sistemlerinde güvenlik hakkında biraz ön bilgi vereceğim aslında bir modülden bahsedeceğim. (burada temel güvenlik olarak önermekteyim güvenlik çok kapsamlı bir  konu olduğundan şuanda detaya girmiyorum)

Sap sisteminiz dış dünyaya açık değilse sadece local kullanıcılara hizmet veren bir network yapısına sahip se size ilk başlangıçta GRC önereceğim.

Sapsisteminde özel geliştirilen. modüllerin güvenliğini analiz etmek için sap kendi modülü olan GRC kullanabilirsiniz.
 

GRC başlıca nedir ?  ne yapıbiliyor ?

 SAP Governance, Risk and Compliance (GRC) kısaltılmasıdır.

Sistemdeki (sap sistemi r3) tüm programların şirketiniz için tanımlı risk kriterlerine göre analizni yapıyor.

Authentication ile ilgili tüm risk analizlerini yapar ve raporlar.
Tüm kullanıcıların authority lerini kontrol edrek raporlama işlemlerini yapar.
PFCG  rol ve yetkilendirmede su01 kullanıcı yetki profillerini analiz eder.
Tüm Z li geliştirmelerdeki  ABAP programlaması ile geliştirilmiş programların source kodlarındaki  analizi yapar.
Obje bazlı analizler yapabilme yeteneğine sahiptir. 
GRC modülü sap güvenliği için şuan için yeterli bir güvenlik aracıdır.   GRC modülü ilk önceleri kendi üçüncü parti bir şirketin ürünüydü şuanda bu ürünü SAP satın almıştır.  Sap güvenliği yeni bir konudur. dünayda güvenliğin anlamlandığı bu günler sap güvenlik noktasını uutmamıştır.
 
SAP GRC ile başlıca özellikler ve versiyonlar

SAP BusinessObjects , Risk ve Uyumluluk (GRC), kurumsal yönetişim, risk yönetimi ve mevzuata uygunluk gibi konularda geniş bir yelpazede ele almak şirketler için çeşitli çözümler sunuyor.

SAP BusinessObjects GRC çeşitli bileşenlere bölünebilir :

SAP GRC Access Control 5.3 – confidentiy organizasyon ve kontrolü, aşırı erişim boyunca sahtekârlığı önlemek için organizasyon sağlayarak görev ayrımı (SOD) korumaya yardımcı olmak için etkili bir sürekli izleme çözümü sunar.

SAP GRC Proses Kontrol 3.0 – iç kontrol yönetimi, iç denetim vermek için bir çözüm ve anahtar iş süreçleri, ekiplerin daha iyi görünürlük kontrol ve mali tabloların doğruluğunu sağlamaya yardımcı olmak için.

SAP GRC Risk Yönetimi 3.0 – organizasyon görünürlük ve verimliliği artırmak ve etkinliği çözme stratejileri ile işletme genelinde, proaktif izleme, anahtar risk göstergeleri alighnment ve cross-sistem entegrasyonu en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak bir çözüm.

SAP GRC Global Trade Services 7.1 – Bu çözüm, karmaşık ihracat ve ithalat işlemleri düzene yasal gereksinimlere uymasına yardımcı olmak için, global, uluslararası ticaret anlaşmaları yararlanmak ve küresel işlemlerinin finansal riskini azaltmak için olanak sağlar.

SAP GRC Çevre, Sağlık ve Güvenlik (S & EH)

 -A örgütleri, tehlikeli madde, ürün güvenliği, iş sağlığı, atık yönetimi ve endüstriyel hijyen ve güvenlik dahil olmak üzere, işçi güvenliği ve çevre sorunları ele küresel çok uluslu düzenlemelere uymasına yardımcı olmak için bir çözümdür.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)