Nike kendi kendini bağlayan ayakkabı. Akıllı Ayakkabı

Nike kendi kendini bağlayan ayakkabı. Akıllı Ayakkabı

Ünlü spor ayakkabı üreticisi olan nike firması wireless teknolojisi ile kablosuz şarj olabilen ve kendi bağcığını kendi bağlayan bir ayakkabı üretti.

Geleceğe dönüş filmindeki bir sahneden esinlendiği fikrin çıkış noktası olduğunu biliyoruz.  Yine aynı filmdeki bir başka sahnede olan uçan kay kay üzerinde de ar-ge çalışmaları başka bir firma tarafından yapılıyor. Bu ayakkabının ilk versiyonu sanırım çocukluğumdaki  ışıklı spor ayakkabıydı 🙂 Son zamanlarda IOT (Internet of thinks) nesnelerin interneti yada başka bir deyiş ile internete bağlanan her şey yani akıllı cihazlar üzerine sürekli haberler okumaktayız. Giyilebilir teknolojilerde google glasss  akıllı elektronik gözlük ve tasarımı rengi değişebilen gözlük elbise yapma çalışmaları nano (günümüzdeki en küçük üretim teknolojisi) teknolojisindeki gelişmeler ile bu bilgi birikimleri birleştirilerek akıllı cihazların gelişmesini hızlandırmakta.

Bu tür ürünler giyilebilir teknolojik ürünler olarak kategorize edilmeye başlandı.  Bakalım hangi firma daha farklı nasıl bir fikir üretimi ile giyilebilir bir teknoloji ürünü ile karşımıza çıkacak.

Buradan hareket ile aklıma üretim yapan sektörel firmaların küreselleşen dünya ve üretim ve tüketimi teknolojik gelişmelerin hızlanması ile an ve an değişime uğrayan bir dünya olması münasebeti ile değişik fikirleri aklımda uyandırmıyor değil.

Misal bir spor ayakkabısı üreten firmanın bundan 30-40 yıl önceki üretim birimini (departmanını) incelersek modelistlerin stilistlerin ve tasarımcı diye adlandırılan tekstil ile alakalı üniversite mezunlarının dikiş diken makinecilerin ve bunun ile ilişkili ara elemanların çalıştığını hepimiz biliyoruz.

Bir teksitl üreten firmada üretim aşamasında elektronik mühendisi , mekanik , makine mühendisi ve bir bilgisayar mühendisinin çalışması zorunluluğu sanırım kimsenin aklına gelmezdi. Evet artık mekotronik mühendisliği tüm sektörlere girmmek zorunda dünya bu ivmede ilerlemekte, elektronik, elektrik, yazılım bilgisayar mühendisliği ve mekanik mühendisliğin olmadığı bir alan düşünemiyor tabiiki gelişen dünyada hızlı değişmelerden başka iş alanlarının gereksinimleri de kaçınılmaz olacaktır.

 

Farklı bakış açıları ile bir sonraki teknolojik, felsefi, tespitlerde görüşmek üzere esen kalın.

 

https://www.wired.com/tag/nike/

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Nike kendi kendini bağlayan ayakkabı. Akıllı Ayakkabı, 8.0 out of 10 based on 1 rating