NFC teknolojisi nedir ?

Paylaş.

NFC teknolojisi nedir ?

2002 yılının sonlarında Sony ve Philips ortaklığında geliştirilmiş ve ISO/IEC tarafından 8 Aralık 2003 tarihinde standart olarak kabul edilmiştir. 18 Mart 2004 tarihinde Nokia, Sony ve NXP tarafından NFC Forum, NFC teknolojisinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için kurulmuştur

YAİ – Yakın Alan İletişim  aslında ingilizcesi

Near Field Communication – NFC den gelmektedir. peki nedir bu NFC  ?

RFID radyo frekanslı tanıma  ve dokunmasız kart (contactlesscards) teknolojilerine dayalı mobil cihazlarla çalışan kablosuz, hızlı ve güvenli bir iletişimdir.

bu teknolojinin cep telefonuna entegre edilmiş hali düşünmemiz yeterli olacaktır.

zaten ep telefonu hayatımıza bir organ gibi girdi. artık bizim birer uzvumuz . ekstra kredi kartı taşımak gereksiz olur düşüncesi ile çıkmış bir teknoloji,  bankaların verdiği kredi kartlarının topluca birden fazla kart bilgilerini cep telefonumuzdaki bu chipe yükleyebileceğiz.

Bakalım ileriki günlerde bu teknoloji nekadar hayatımıza girecek.

ve daha fazlası …

NFC teknolojisi, kredi kartı, banka kartları, ulaşım kartları, üyelik kartları ve kurumsal kartlar ve giriş-çıkış kartları gibi uygulamaları olan dokunmasız/kablosuz çalışan akıllı kartların bu teknolojilerle uyumlu cep telefonlarına, el bilgisayarlarına  entegre edilmesi ve bu cep telefonlarının uygulamaya bağlı olarak (örneğin POS cihazına) ürüne ve insana yaklaştırılmasıyla iletişime geçerek çalışmaktadır. Kredi kartları, bankalar, GSM öperatörleri, cep telefonu üreticileri ve uygulama sahiplerini (belediyeler, işletmeciler, perakendeciler, organizatörler, reklamcılar, vd.) bir araya getiren iş modelleriyle dünyada hızla yaygınlaşmaktadır.  Aynı zamanda, çift yönlü haberleşme imkanı sayesinde cep telefonları arasında da farklı işlemler yapılmasına imkan tanımaktadır.

Yanın alan derken nekadar yakınımız da ?

Yakın mesafedeki (0-5 cm) elektronik cihazlar arasında çok kısa sürede (100 ms) iletişim kurarak güvenli bir temassız ara yüzden 424 kbps’e kadar hızlarda tüm dünyada boş olan 13.56 MHz frekansında çalışmaktadır. ISO 18092 ile standartlaştırılan NFC, mevcut temassız ödeme ve ISO 14443 standardına dayanan biletleme altyapılarıyla uyumludur.

NFC teknolojilerinin kullanılacağı bazı uygulama alanları

 • Mobil cüzdan (mobil ödeme sistemleri)

• Mobil ticaret (POS, mobil erişim noktaları, kiosklar veya akıllı ürünler üzerinden)

• E-biletler (ulaşım kartları, uçak, otobüs, konser ve maç biletleri)

• Elektronik tanıma (güvenli erişim/geçiş sistemleri, personel takip sistemleri)

• Elektronik anahtarlar (araba, ev, işyeri, otel odaları, garaj kapıları vb)

• Elektronik geçiş sistemleri (taşıt geçiş sistemleri, otopark sistemleri)

• Elektronik reklam, içerik, bilgilendirme , akıllı bilboard afişler

Benzer teknolojiler

Benzer kablosuz iletişim teknolojileri IrDA, Bluetooth, WiFi, ZigBee’den çok daha kısa mesafeli (2-4 santimetre kadar) bir menzile sahip olan teknoloji, Bluetooth ve WiFi gibi nispeten yeni iletişim teknolojilerinden daha düşük bir bant genişliği sunmaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)