Neden LPG li araç tercih edilmeli ? LPG araç kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ?

Merhabalar,

Neden LPG li araç tercih edilmeli ? LPG araç kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ? konusunu sizlere kendi tecrübelerim ile aktarmak istiyorum .

LPG candır parası çok olan bazı arkadaşlar eleştirir.  Adam alttan dolduruyor diye dalga geçiyor, sen mi dolduruyorsun  ne karizman mı çizildi egosu yüksek arkadaşın benzin deposunun yanına da takılır yer müsaitse cahil arkadaşlara duyurulur. (honda civic çift depolu fabrika çıkışlı )

ikinci elde LPG li araç alınmamalıya benim yorumum 100 bin km dizelde sınır 100 bin km deviren dizel çöptür bence 🙂 ikinci elde km düşük benzinli alınıp (akıbeti bilinmediği için yoksa benzinli bakımlı 400 bin km gider ) LPG takılıp kullanım her zaman ekonomiktir. 🙂 benzinli aracın bakımı hafif ve ağır bakımda ucuzdur .7-10 km yağ ve yakıt.filitre polen hava filitre değiştir binde dur.
dizelde ise bakımlar ağırdır, motor patladımı toplaması çok ciddi masraftor 5- 8 bin TL motor masrafı dizelde çıkabilir benzinli en kral motor 1500 -2000 tl toplanır. 🙂 mazot pompası yok enjeksiyonuydu derken sürekli dizel sorundur …. bilenler bilir ..

Mercedes bmw, audio, toyoto, gibi pahalı arabalara 0 km de bile LPG takarlar aptalmı bukadar insan ?🙂 Hondanın fabrika çıkışlı LPG araçları neden var dır ? 95 yılından beri kendini kanıtlamış bir teknoloji tek katıldığım dandik kit olayında performans ve kalitesilik den kaynaklı sorunlar olabilir, bir diğer sorunda benzin teknolojilerini her marka kendine göre çok çeşitli yapıyor, misal FSI ,TFSI , Vtec gibi gibi her seneye yakın yenbir benzinli motor teknolojisi, motora göre kit üretilmesi gerekiyor, buda adaptasyon sorununa yol açabilir, ama kit kalite usta iyi ise , ayarda düzgün ise sorun yok… hatta performans bile artırılabilir . benzinden daha hızlı seri LPG ayarı ile yapılabilir hız meraklıları için söylüyorum motoru yiyebilir diyenler valve care denilen motor yağlama sistemleri de mevcut takarsın aşınmayı engeller, benzinde dengesiz kullanımda aşınma olmuyormuymuş ? sıralı sistemlerde devir-dayim ısınana kadar benzinle çalışır benzinle çalışma süresi ayarla uzatılabilir kısaltılabilir. 5dk sonra geç dersin 5k benzinle çalışır . havayı kirletmiyor LPG kullananlar dizelcilere fazla vergi karbon salılımından en çok olmalı benzin biraz daha az LPG araçlarda ise vergi daha az olmalı , bu konuya neden deyinmiyorlar anlamam.
dizel araba ticaride fayda sağlar ama insana ve çevre zehirler bir sürü egzozundan önümde zehirli karbon salılımı yapan arabalar beni zehirliyor. duman ata ata gidenlerden bahsedilmiyor hane kedicikleri ve ağaçları seviyordunuz nerede bu çevreciler ? konuya birçok yönü ile değinmek gerekli bence . ben LPG li kullanıyorum tek eleştirim 20 yıldırda LPG göstergeleri stabil ölçen birşey yapamadılar sebebi de fizik ve kimya kuralları gaz olmasından ortam basıncına göre değişken ve benzin göstergesi gibi LPG göstergeleri stabil değildir . Bunun çözümü de ya fullersin (tam dolu depo)  full ne kadar gittiğini bildiğinden km sıfırlarsın zaten ne kadar gittiğinden ne kadar gideceğini bilirsin zaten yedek depo vardır gaz komple bitince öter ve bir sürüe sonra benzine otomatik geçer aslında LPG li araçalrda çift depo olmasıda avantajdır , trafikte benzini bitip rezillik yaşayan arkadaşlar çoktur neden ? çünkü benzin göstergesi yanında 30 km giderim der ama durkaklk trafikte 10 km benzin biter ve benzinciye gidemezsiniz rezil olursunuz LPG cilerde lpg bitse de benzin depon ile devam et 🙂

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Neden LPG li araç tercih edilmeli ? LPG araç kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ?, 10.0 out of 10 based on 1 rating