Microsoft windows 8 developer preview hakkında inceleme bir Burhan KARADERE yorumu ?

Microsoft windows 8 developer preview hakkında inceleme bir Burhan KARADERE yorumu ?

Microsoft 2012 Mart ayında yayınlıyacağı açıkladı.

Windows 8 kurup inceleme fırsatı buldum, İlk bakışta donanım olarak çok zorlayıcı olduğunu tespit ettim bellek tüketimi baya beni zorladı en az 4 gb ram gerekecek gibi….

Buda windows 8 geçmek isteyenlerin çok iyi bir bilgisayarları yoksa (donanımsal olarak) yatırım yaparacakları anlamına geliyor.  Windows 8 diğer windows 3.1 den gelen kültür devamlıığı , yani söylemek istediğim kullanım arayüzündeki devamlılık, kullanıcı alışkanlıklarının radikal bir kararla bayağı major bir değişime uğraması söz konusu.

Dünya pazarında büyük yüzdelere ulaşmış her bilgisayar kullanıcısının % 50 nerdeysi windows yüklü iken.  arayüzdeki böylesine bir değişiklik  çok büyük bir risktitr aslında office 2003 den sonra 2007 kullanıcılarbu menü değişimnde bile baya sıkıntı çekmiş ve şikayetçi olmuştu aynı bileşen yapısı tüm windowslara uygulanmış durumdan ribbon menü bileşeni her yerde .

En önemli bir major değişiklikse star yani başlanğıç menüsünde , herşey android ve ipad lerdeki toch menüleri gibi kutucuklarla menülendirilmiş, ençok kullanılabilecek menüler kısayol olarak bir araya getirilmiş büyük icon ve küçük ikon olması kullanıcı kararına bırakılmış.

ekran birden fazla parçalara bölünerek aynı program iki ayrı ölçüde ekranda kullanılabilir hale getirilebiliyor dsign tasarımcıları için başarılı bir opsiyon sunuyor.  ama bunu linux yıllardan beri yapıyordu windows direttiği multi desktop ‘geçmeme olayında yenik düşmüş görülüyor single desktop ta tablar arası geçiş yerine linux sistemlerde 1 …n tane desktop multi kullanım ve tab kullanımı herzaman kullanıcıya avantaş hızlı erişim compiz fisuon efect ile zevk verirken windows 8 bunu yaşamak için basit geçiş efekleri ile fade out fade in gibi geçişler yapmış windows vista ile gelen tab geçiş efekti gibi.  burada çok bariz dikaktimi çeken kısım single line desging kullanılmış start menü ile çağrılan ayrı bir desktop da sık kullanılan programlar witgetlar bşr yerde ve çok sade bir tasarım söz konusu, 3d göremedim. bu kadar sade ve single kullanım neden arka planda ram ve cpu ya ihtiyaç duyar anlamadım doğrusu.

bu hali son hali değil biliyorum ama optimizasyon çalışmalarından sonrada fazla hızlanacağını sanmıyorum.

windows 8 de benim gözlediklerim sanki bir meleniyum ve vista sendromu gibi geldi microsoft windows un kabuğunu değiştirmek isterken son kullanıcılara test yemi olarak windows 8 arada harcıyabilir.

sizlere tavsiyem vista çıktığındaki gibi hemen heycanlanmamanız ve windows geçmek için çaba sarfetmemenizdir.  windows8 çıktı sonra bir sürü

[youtube 1Hq95vtoS28]

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)