Linux Aşkı ve Ubuntu

Paylaş.

Merhaba arkadaşlar,

Sizlere benim hikayemi anlatacağım sıkıcı olmaz umarım. hızlı yazıryorum imlalara özür.

ilk linux türü ve türevi ile mandrake ile tanıştım.(simdi mandrive oldu) sürümü hatırlamıyom yıl 2000 .
mandrake ile interne’te girmek için C dilinde PCI internal modem derleme denemelerinde başarısız olmuştum.Linux ‘un tek sorunu desktek olmasından dolayı dirver sorunlarının olmasıydı. (internet yeniydi ve fazla kaynak yoktu).

Linux COM port girişli modemlerin hepsini direk tanıyormuş. buna istinaden Az-Tek COM modem aldığımı çok iyi hatırlıyom.  İşte linux aşkı budur .

linux mandrake de surf için modem alanlardanım 🙂
Belkide ozamanlar bu anti windows’çu kimliğim öne çukıyordu. Farklılığı seviyordum …. tüm linux dağıtımlarını neredeyse inceledim.

İkinci aşkım 2000 yılında sürümde Red Hat Linux 6.1 dir. redhat KDE ve gnome sürümleri beni etkilemişti ve baya bir süre redhat’çı oldum diyebilirim ozamanlar favorim KDE red hattı RPM manager çok etkilemişti beni. Red hat politikaları ve enterprise paralı olması ve fedoraya ısınamdan dolayı linux ‘dan biraz uzaklaktım diyebiliriz. taki ubuntu doğana kadar.
6.06 LTS Dapper Drake la tanıştım ve içindeki red hat yeniden doğmuştu ve KDE bıraktım. sonra tüm süürmleri takip ettim . şuanki bilgisayarım asus N10
9.04 Jaunty Jackalope  Teheme custum theme. compiz hayranıyım full kullanıyom.

Beklentilerim Compiz ile mac os görselliğini yakalayan yazılımlar….

kullanırken zevk vermeli ve kullandığım favori programları çalıştırabilmeliyim .

Evet dün akşam 1 TB bir disk aldım ve 10.04 LTS kurdum tabiki windows’tan kopmam müümkündeğil ama windowsu sömürgeci oalrak kullanıyorum.

ubuntu üzerinde virtualbox içinde windows 🙂

hep şunu söylerler linux çok güzel hatta bazıalrınız windowsa kızıp ben linux kullanacağım deyip kurar windows uygulamalrını bırakamadığından dolayı,  hevesle birakmak zorunda kalır ve son söz asla pes etmeyin…

Dün kurulum yaparken aklıma geldi kurulum sırasında internete girilebilen kaç işletim sistemi var ?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)