LG CES 2017 sunumu değerlendirmesi

Merhaba Teknoloji severler, bir fuar değerlendirmesi ile karşınızdayım aslında buna bir fuarlar değerlendirmesi de diyebiliriz 🙂

Her yıl Las vegas ta yapılan dünya elektronik fuarının da bu sene LG ‘yi yine mercek altına alıyorum ve tüm sunum notlarım ile karşınızdayım. LG de Samsung gibi IOT sisteminden bahsetti IOT artık tüm firmaların hedefi. Sony çamaşır , buzdolabı yapmadığından geri kalacak. Ama LG ile Samsung bu konuda ciddi kapışacak ve dünyada iyi pazar sahibi olacağa benziyor .

Car işine girdiğini de belirten LG rakibi samsunun peşinde birde ev için robot dedi ve akıllı robotunu tanıttı. Akıılı TV lerin de uzun süredir kendi geliştirdiği satın aldığı WEB OS ile yola devam diyor ve 3.5 versiyonunu tanıttı LG nin buzdolaplarında da WEB OS kullanması ciddi eko sistemi destekler gibi dokunmatik ekrana sahip olan dolabı mutfakta rahatlıkla kullana bileceksiniz ve eksik listesini tutabileceksiniz. Sunumu yapan adamı bir yerden gözüm ısırdı sonra bir baktım 17 yıl önce gelecekten yani bugünden bahseden akıllı dolapların fikrini atan adam çıkmaz mı bende bir şok oldu tabi adam biraz yaşlanmış olasa da LG adamı kapmış ve patenleride almış olmaliki 17 yıl sonra adamın hayali gerçek oldu 🙂  0 yıllar önce abi 3-5 yıla olur bunlar diyordu (yani 1998-99 lardi sanırım ) geç oldu biraz ama oldu abi haklı çıkmış ama tabiki şuanda şov gibi duruyor yani bence daha bir 10 yıl daha var bu eko sistemin oturmasını 🙂 Ben bu hikayeyi hep anlatırım kimsede inanmazdı yıllar yıllar önce. Bu abi o zamanlar eşin ve sen çalışırken hafta sonunu da alışverişe harcamaktan kurtaracak dolaplar gelecek diyordu, siz evde yokken dolap stok kontrolü yapacak anlaştığınız markete stok bilgisi yani eksik ürünleri adet adet yumurta kg dan domatesi, sütü ölçecek sensörlerle ip üzerinden marketle haberleşecek, yani aslında o zamanlar akıllı adını diyomiyor du işte çünkü akıllı dünya hiç yoktu internet bile yeni çıkmıştı… ipv6  anlatıyordu ki hala hayata geçemedi.. sonra marketten güvenli biri evinize girecek ve dolaptaki eksikleri dolduracak, galoşu ile tabiki 🙂  internet faturası gibi market aylık ödeme faturası ile çözeceksiniz, hafta sonu alış veriş market işini zamana çevirdiniz sevişin o zaman. LG ise amozondan bu servisin sağlanacağını söylüyor. yani abd de çalışır şimdilik.  bize bunu anlattığında klasik türk argosundaki  s ile başlayan bir tepki vermedik desek yalan olur. Bu adamı sunumda görünce yine bir s çektim. 🙂 LG robotlar ordusu tanıttı, evde akıllı evi yöneten gateway robot yapmış sesli komut felan ama fazla numarası yok gibi sadece music mi çalıyor yetişmemiş sanki dev bir üzerinde ekran olan hizmetçi robot var uçak bileti basıyor babamın biletlerden kurtulmak için aklıma yattı ama robot bozulsa yine beni çağıracak vaz geçtim 🙂  aslında bu bana başka bir fikri verdi akıllı konuşan printer- yazıcı fikri. yazıcı üreticileri için bedavaya fikir adama kartı bas diyecen basacak işte.

 

LG nin sunumu en kısa olanı ama en dolusu bence, CEO ‘sunun ingilizcesi bana hindistanlıları anımsatsa da tane tane bir çok şeyi anlattı. LG CES 2017 tam geçer not veriyorum. boş geçmemiş.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
LG CES 2017 sunumu değerlendirmesi, 10.0 out of 10 based on 1 rating