Korona (Covid 19) Ne Zaman Biter?

Covid 19 – Burhan_07

Merhabalar,

Dünya’ya yayılan salgın hastalık Korona (Covid 19) hakkında bu teorik yazıyı yazmaya bugün itibari ile karar verdim. (25.03.2020) Biliyorum sağlık uzmanı değilim herkesin bu konu hakkında bir fikri var, fakat 20 günlük yaptığım araştırmalar bir çok tartışma odaları grupları ile yaptığım fikir alışverişleri ile aklıma gelenleri yazıya dökme kararı aldım. Uzun soluklu bir yazı olabileceğini söyleyebilirim. Dayanabilecekler ile devam etme dileğim ile başlıyorum….

Bir mühendisin teknoloji uzmanın gözünden (matemeatik, fizik,olasılık, analitik bakış, istatistik, akli ilimler ve gözlem düşünce harmanı biri olduğumu söyleyebilirim 🙂 yazılarda çok farklı noktalardan hızlı ve yavaş yavaş geçişler yaşayabilirsiniz savrulmadan okumanızı emniyet kemerlerinizi ve bu aralar maskelerinizi takmanızı rica ederim.

Korona Ne Zaman Biter ?

Sevgili okuyucu/arkadaşlar/dostlar konuya direkt sonuç odaklı cevap vermeden önce ilk giriş mecburen yavaş yavaş, kademe kademe anlaya anlaya anlatmak icab eder. Bu sebep sonuç ilişkisine göstermiş olduğunuz sabır azminize müşekkirlerimi şimdiden teşekkür ederim.

Korona virüsü nedir ? ile başlayalım. Bu virüs Çin ülkesinin Wuhan kentinde bir yarasadan çinli bir insana geçen bir bulaşıcı yani yayılan salgın bir hastalık olarak hikayelendi ve tanımlandı. Tıpkı dünyanın geçmişindeki kolera, veba, zatürre, tifo ve bunun gibi bir çok insanların çaresini o zamanlarda da bulamadığı hastalıklar gibi… Ve ilerleyen zaman diliminde bu virüsün ciddi öldürücü etkileri olduğu bir çok insan ölmeye başlayınca, olayın ciddi bir boyutta ehemmiyet arz ettiği vuku buldu. Sonra virüs dünyanın globalleşmesinden istifade ederek her yerden, her yere göç eden insanoğlu ile dünyadaki diğer ülkelere seyahat etmeye başladı akabinde bir çok ülkye şehire kente kasabaya köye lokasyona ulaşıverdi. Buna mukabil, birçok ölümcül vakalar önce İran, İtalya Fransa A.B.D, Japonya, Almaya derken şuanda bu virüsten neredeyse dünayada ölenin olmadığı ülke yok denilecek kadar yok olan bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu yazıları klavyemin tuşlarını tepiklerken hala bir kalıcı çaresi bulunamadığından dolayı tüm dünyada can almaya devam etitiğini yazıyı ileriki zamanlarda okursunuz diye not ediyorum. Kim bilir şuadan bir dakikada kaç kişi daha öldü. Gün geçmiyor ki bir ülke’den 24 saat içinde Covid 19 kod adlı bu lanet olası Korana virüsünden vefat haberi gelmesin. Dünya nüfusunun 3 ‘de birlik kısımı evlere karantina sebebi ile adeta hapis olmuş durumda. Salgının bulaşmaması için karantina tedbirleri ülke devlet başkanları tarafında çok ciddi yasalar ile sokağa çıkma yasaklarına kadar önlemler alınıyor. Ama ölümler hata maalesef devam ediyor…..

Özet ile dünyadaki an itibari ile yaşanan hal bu şekilde durum vahimdir…

Milli vatanımız Türkiye’de bugün itibari ile bu Covid 19 ‘dan ölenlerin sayısı 59′a yükselmiş durumdadır. Bu acı bilgiyi paylaştığım için çok üzgünüm. 🙁 🙁 🙁

Bir yandan 7 / 24 dünya sağlık bilim adamları doktorlar bir çare bulmak için aşı ilaç ne var ise test ediyor deniliyor, acaba bir derman bulabilir miyiz ? Bu salgını kökten bitirebilir miyiz diye hunharca çalışmalar devam ettiğinden hiç şüphemiz yok.

Abilerim, ablalarım ve kardeşlerim bu salgın ile ilgili şu 20 günde o kadar çok teori üretildi ki bir çoğuna güldüm geçtim. Bazılarında biraz acabı mı ?dediğim de olmuş olabilir. Aklıma kazınanlardan bahsetmek istiyorum. Bloğumdaki politikalarım gereği olayın çokta siyasi yorumlarına girmeyeceğimi beyan eder. Eğer dayanamayıp girmem gerekir ise üstünü kapalı arz eder, örtüsünü kaldırdığınızda içinde mesajını zannımca bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Korona hakkında resmi kaynaklardan biraz daha bilgi sahibi olalım;

Covid 19 Nedir ?

Corona Virüs esasında virüs ailesinin genel adını temsil etmektedir . Geçmiş yıllarda büyük etkisi görülen SARS, MERS gibi hastalıklarda Corona Virüs çatısı altında. Şuan yaşadığımız salgın ise Covid kod adı ile adlandırılıyor. Aslında Corona Virüsü olarak konuştuğumuz ve adlandırdığımız virüs Covid ve bu virüsün yol açtığı hastalığın adı Covid 19 olarak isimlendiriliyor. Corona virüsü tarafından hasta olan kişilere Covid 19 deniyor. Bu virüs aslında 2004 den veri SARS MERS gibi türleri ile belirmiştir. aslında tam 56 tana fakrlı mutasyonlara uğramış versiyonu mevcuttur. Corona/Korona olarak adlandırılan bu 56 ‘cı versiyona 2019 yılında zuhur etmesinden dolayı kod adı olarak Covid 19 denmiştir. 19 burada 2019 temsil etmektedir.

Covid 19 Hikayesi ?

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüs’ün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

Beta-coronavirus ailesi içinde: SARS-CoV ve MERS-CoV da aynı aile içinde Fatalite hızı
SARS salgınında %11
MERS-CoV’da %35-50
SARS-CoV-2’de %3,8 (eldeki verilere göre)
Epidemiyoloji
31 Aralık 2019 DSÖ:
Çin Ülke Ofisi, Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde
Etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirimi
Wuhan Güney Çin Deniz Ürünleri Şehir Pazarında (farklı hayvan türleri satan bir toptan balık ve canlı hayvan pazarı) çalışanlarda kümelenme
13 Ocak 2020: İlk importe vaka- Tayland
7 Ocak 2020 Etkenin Tanımlanması:
Daha önce insanlarda tespit edilmemiş
Yeni bir coronavirus olarak tanımlanmış
Enfeksiyon Kaynağı
Henüz netlik kazanmamış
Henüz netlik kazanmamış
SARS-CoV-2’nin kökeni hala araştırılmakta
Eldeki veriler, Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında yasadışı olarak satılan vahşi hayvanları işaret etmektedir.

Covid 19 Nasıl Bulaşır ?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Covid 19 Belirtileri Nelerdir ?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Covid 19 ‘a Nasıl Tanı Konulur ?

Yeni Koronavirüs tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır.

Covid 19 ‘da Kimler Risk Altında

COVİD-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. 

 • Vakaların yüzde 80’i hastalığı hafif geçirmektedir.
 • Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
 • Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:

 • 60 yaş üstü olanlar
 • Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:
  • Kalp hastalığı
  • Hipertansiyon
  • Diyabet
  • Kronik Solunum yolu hastalığı
  • Kanser gibi
 • Sağlık Çalışanları

Çocuklar Risk Altında Mı?

Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir. 

Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.

Hamileler Risk Altında Mı?

COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. 

Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. 

Şu ana kadar COVID-19’un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Resmi bir Tedavi Yöntemi Var mıdır ?

Hastalığın virüse etkili bir tedavisi yoktur. Hastanın genel durumuna göre gerekli destek tedavisi uygulanmaktadır. Bazı ilaçların virüs üzerindeki etkinliği araştırılmaktadır. Ancak şu an için virüse etkili bir ilaç yoktur.

Daha fazla merak ettiğiniz sorularınız için : https://covid19.saglik.gov.tr/tr/sss/halka-yonelik.html inceleyebilirsiniz.

Corona 19 Virüsten Korunma Yolları Nedir?

Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir.  Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir: 

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;

 • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
 • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
 • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
 • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
 • Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
 • Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
 • Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
 • Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

Dünya da dolaşan komplo teorileri ;

5G Teorisi

5G mobile cep telefonu internet teknolojisinin radyasyon gücünden insanlığa sağlık sorununa sebep olan virüsü türetti teorisi 🙂

Teoriye göre 4G nin bir sonraki sürümü olan 5g nin wuhan kentinde ilk denemeleri yapıldı 5g nin radyoaktif radyasyon etkisi yüksek olduğundan wuhandaki çinlilerde bu virüs bu yüzden çıktı 🙂 bir kaç video ile destekleyeyim.

Fransızların Corona patenti aldığı teorisi

Dünyadaki Yaşlıları Azatlma Teorisi

Bu tür teoriler üzerine inanan insanların sayısının bir hayli fazla olduğunu gördüğümde aklıma benimde bir anti uydurma teori ile ironik bir cevap verme fikrim geldi ve şimdi sizlere bahsedeceğim teori ile cevap verebildiklerime verdim. Tabi kaç kişi anlayabildi anlamak istedi işine geldi orasını bilemem efendiler/hanımefendiler…

Avrupa ve tüm dünyadaki emekli insanlara belli bir yaş üstünde bağlanan emeklilik maaşı aslında özellik ile Avrupa ülkelerinde ekonomiye ciddi yük oluyordu. Ve genç nesilde çalışanlardan sistemin kitlenmeden dönebilmesi için sürekli vergi kesintileri artarak yapıyordu veya yapmak zorunda idi. Çalışan genç nüfus bundan şikayetçiydi. Aslında kendi yaşlılarını sevmiyor da diyebiliriz. Burda insanslık dışı görünebilen katil bir ruhlu teoriden bahsediyorda olabilirim ama üzgünüm. İnsan insana ne yapmadiki ? Affınıza sığınarak devam ediyorum. Böyle giderse bu sistem tümü ile kitlenecekti. Zaten kitlenmemesi için sürekli emeklilik yaşını çok ileri yaşlara ötelemişler. Bir çok ülkede 65 yaş ve üstü gibi örnekleri mevcuttur. İşte tamda burada bizim saçma teorimizi uydurmaya başlıyoruz . Bu Covid 19 kesinlik ile laboratuvar ortamında insanlar aracılığı ile yapay olarak kötülüğe hizmet eden bilim adamları ve onların finansörleri tarafından icat edilmiş aslında üretilmişti. Ve dünyaya salı verilmişti. Onlara ne lazım dı sorunu çözmek için fazla olan yaşlıların ölmesi gerekiyordu. Sadece genç ile yaşlıyı ayırabilen bir hastalık icat etmek nede güzel olurdu düşüncesi ile sadece belli bir yaş gurubuna tutunabilen ve hızlı bir şekikde akciğerine çoken ele geçiren bir kaç güne boğarak öldüren bir pislik icat etmek bu pis kirli katil guruhlu insanlık dışı mahlukatların işi değil ne ?

işte teori tıkır tıkır işliyor ve evet arada bir kaç orta gençde kaynayacak zaten ölmemesi gerekenlerde ilacıda kesin vardır dimi tabiiki vardır 🙂 Bunu yapan panzehirini yapmadan o şişenin kapağını açarda dışarı salar mı ? o virüsü ….

işin en kolay kısmı ise masal yazar gibi teori yazmak değil mi ? Şimdi virüsü sözde salanların masalıda nasıl çıktı virüs hikayesi de ekledik mi tamamdır. Abi/abla şimdi bir yarasa olsun sebep Nasıl mı ? Bir gün bir çinli kendine yiyecek almak için hayvan pazarına gider ve atıştırmalık bir kaç gram yarasa alır. Vay hayvan vay… Gerisini biliyorsunuz yer wuhan yandı tüm dünya ulan!

Pis çinliker yemedi pırasayı, yedi yrasayı, anasını ağlattı piyasayı… 🙂

Olayların ekonomik, sosyolojik, ve bir çok siyası dünyadaki sonuçlarına girmeden direkt pas geçiyorum…. Bknz. Tekno bio gibi vs savaş türleri. Belki bir teoride siz yazarsınız.

Şimdi gelelim esas bir hipotez’e aslında daha teori bile olmayabilir ama bu virüs nasıl ve ne zaman biter’e bir cevaben ürettiğim bir teori bu yazının asıl yazma amacım daki esas konuya….

Son kısıma geldik gibi işin ciddi teorisini yapıyorum, ve kanıtlayamayacağım için teoride kalır gibi ya tutarsa diyen rahmetli dedemiz Nasrettin hocaya yad ederiz. Bakalım tutacak mı ?

Teoriler hakkında düşünceler:

Bir kaç bilimsel tanımda anlaşmadan kavramları ve benim neyi ne manada anlatayamaycağımı düşündüğümden aşağıdaki sorular ile biraz ciddi bilgiler öğrenelim istedim. Bir birimizi anlayamıyoruz ve bir çok şeyi anlatamamızdaki en büyük sorun kavramlar terminoloji, teknik terim anlaşmazlığı, kısaca birinin a dan anladığının diğerinde b anlaşılması yada anlamak istememesindeki inadıdır. Çoğukez toplum aynı kelimelerden aynı anlamı çıkaramıyor ve anlaştılar gibi görünüp bambaşka dünyalara düşünce ile göç ediyorlar. Toplumuzdaki en kötü ve ivedi tedavi eidlmesi gereken bu hastalıktan bahsetmeden bir şey anlatmayı aklıma zahir gördüğümden bu paragrafı yazdım….

Hipotez nedir ?

Fransızcadan gelen bu kelime varsayım aslında bir öngörü demektir. Ansiklopedik tanımı ise Hipotez, bilimsel yöntemde olaylar arasında ilişkiler kurmak ve olayları bir nedene bağlamak üzere tasarlanan ve geçerli sayılan bir önermedir. Bilimsel bir ifadenin hipotez kabul edilebilmesi için sınanabilmesi gerekir aslında her aklınıza gelen fikirde Hipoz olarak bilim dünyasında kabul görmez. Bir hipotezin bile bilimsel bir dayanağı olması gerekir. Kısaca fikirdir diyebiliriz. Ama burada aklımıza gelen her fikir Hipotezdir dersek ortalık Hipotezden geçilmez. Dolayısı ile bizlimsel iknacı bir yaklaşımın ürünü olmalıdır. İlerideki bölümlerde bir örnek ile daha iyi anlatacağımı belirtmek isterim.

Teori Nedir ?

Yine fransızcadan gelen bu terim kuram demektir. ansiklopedik olarak ise Teori veya kuram, bilimde bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır. Teori, herhangi bir olayı, vakayı, görüngüyü açıklamak için kullanılan düşünce sistemidir. Genel anlamda, kuram, bir düşüncenin genel, soyut ve rasyonel olmasıdır.Bir Hipotezin bilimsel olarak ciddi kanıtlanmış daha ayakları yere basan halidir. Başka bir değil ile deneysel birden fazla örnekler ile gözlenmiş gözlenebilir sunulabilir somut çıktıları olan durumudur. Ama aksi yani olmadığı kanıtlana kadar fikir olarak hayatına devam edebilir. Yani bir teroinin herhangi bir aksi durumu sağlamaması o teorinin çökmesi demektir. Teorinin çökmesine bir örnek vermek gerekir ise deneysel bir çıktının o güne kadar olan sonucunun bir başka bilim insanı tarafından farklı çıktısı olduğu deneyi ile ispat edilir ve sonuç olarak ortaya konulur ise bir önceki teorinin çıkış deneylerinin aksi bir durum olduğundan teori çökmüştür. Çöken teorilerin aslında hayatının bitmesi demektir. Başka bir değiş ilede bilimsel olarak ne aksi durumu kanıtlanmış nede tüm durumları kanıtlanmadığından tamda Hipotez ile Kanun arasındadır diyebiliriz. Aslında Kanun nedir anladığınızda bu kısmı daha net anlayacaksınız.

Kanun Nedir?

………….

……………..

Örnekler ile anlamaya çalışalım.

Teorilerin, her nekadar akla mantığa aykırı olan türlerinde aksi kanıtlanmadığı sürece yaşamak gibi bir huyları vardır. Misal dinazorların nasıl yok olduğu hakkındaki tüm teoriler. Zaten nasıl oldukları veya olup olmadıkları da henüz kanun seviyesinde kanıtlanmadığından varlığının teori olduğu bir durumun yokluğununda teori olması ve hayatına devam etmesi iyi açıklamadır. Aslında alğıda İnsnalar burada benim teorileri dünyada iki temel türe çevirdiklerini inandığım bir görüşüm var. Siyasal sosyal teori ve sayısal yani bilimsel (Fizik,kimya, matematik ve matematik olmaz ise olmaz yine matematik.) olarak günlük hayatta ve bilimsel izehatlarda konuşan cümlelerde yerini almasıdır.

Sayısal ve Sözle Bilimlere Bakış Açım.

Arada böyle bir başlık ile ekstra bir fikrimide beyan etmek istedim. Yaşadığımız ortam dünya uzay evren galaxy bugüne kadar tanımlanan her nekadar maddesel oluşum var isede bunların nasıl oluştuğu hakkında bir çok inanç olabilir. Evrim teorisi tek tanrılı bir ilahi inanış vs. İşin bu kısmına çok girmeden bu işlere yılllardır kafa yormuş bir kişi olarak. İlk önce bunların tesadüfi bir oluşum olduğuna inandığımı söyleyeyim. Yani tüm madde ve canlı cansız herşeyin bir yaratıcısı olduğunu bilim ile uğraşan her insan keşfeder. Yani demek istediğim düm kainatın içindeki herşeyin bir yaratıcısı olduğu aşikar ve bu yaratıcı bunu bir düzen nizam içinde fizik matematik gibi kanunları ile ilişkilendirmiş ve insan oğlunada bu ilişkiyi keşfetmesi için akılı vermiş. Ama burada belirteyim sınırlı bir akıl yani yaratıcının aklına göre yaratılmışın küçük olmasından bahsediyorum. Aslında kainatın sonuna gidecek ömrümüzün yetmeyeceği kadarda bir büyük akılada sahibiz buradaki küçüklükten kastım yaratıcının bize verdiği sınır onun ise sınırsız kudrete sahip olduğuna en azından benim inancım bu yönlü diyebilirim.

Dolayısı ile insan oğlunun keşfettiği ilm konusu en temelde ikiye ayrılır. Bilim derken akla hep maddesel potif ilimler gelsede (fizik, kimya, matematik vs.) olayın birde somut olmayan yani soyut gözle görülmeyen duygusal olgular gibi bir ilimde sözkonusu yani demek istediğim odurki aşk, acı, sevinç gibi kavramlarda bir kanun içerisinde ilişki ile cerayan etmekte yaşamaktadır. Kafaları çokda yakmadan kısaca ilim/bilim ikiye ayrılır pozitif/akli/maddesel fen ilimler bir diğeride negatif/nakli/somut dinsel ilimler

Çok farklı konularda daldan dala giden bir makale boyutunda kaybolmaya başlıyoruz der gbisiniz farkındayım.

Bu fikir ve düşüncedeki teori tamamen olasılık, ihtimallerin matematik ve analitik bakış açısı ile mantık çerçevesindeki değerlendirmelerimin sonucunda vardığımı söyleyebilirim. Bu arada benim ile aynı fikirde olan salgının korona Covid 19 ‘un kendi kendine biteceğini söyleyen doktorlar ve bilim adamlarına araştırmalarımda rastladım ama ben burada ekstra sebebini de bilimsel sayısal mantık çerçevesinde anlatmaya çalışacağım.

Covid 19 Ne Zaman Biter ? Teorisi – Burhan_07

Yani demek istediğim odur ki , Bu virüsün ilk çıktığında atomik yapısında bir güç göstergesi var diyelimki bu gösterge bir milyon birim her insandan insana sıçradığında bu gücünde bir birimlik bir azalma oluyor. Buradaki örneklerde verdiğim sayılar gerçek dışı konuyu anlamanız için seçtiğim rakamlardır. Virüs yani covid 19 ilk canlı nesli en güçlü hali ile wuhan’daki ilk abiye bulaştığında abinin proteinlerine tutunduğunda ilk kai olması sebebi ile engüçlü ölümcül etkisi ile saldırıyordu sonra abinin ikinci temas ettiği kişiler üçüncü ondan sonrakilerin sonrakiler ile temasında sürekli zıplaya zıplaya giderken her insan zıplamasında gücünü -1 birim azalttığını düşünüyorum işte tamda burada benim teorim devereye giriyor. Yani bu virüsün ölümcü etkisinin olduğu atom gücünün ölümcülük etisini kaybedeceği bulaşması gereken insan sayısı var. bu sayıya ulaşınca virüs varlığını yok edecektir Aslında sonra gücü azala azala 0 oktasına gitmeye çalışacaktır fizik kurallarığı ve atom gereği İnsan oğlu hiç bir ilaç ve aşı bulamadan. Burada tek bilmediğimiz kaç insan sorusunun cevabda bu vürüsü benim inancıma göre herşeyi yaratan Allahda gizlidir. Bir gün insan oğlu virüslerin kaç insandan sonra etkisini atom ve Kuantum bilim ve ilimlerinde ilerledikçe bulabilmesi de muhtemeldir.

Virüs’ün Ülkemize geç girmesi ciddi bir avantaj hem benim öne sürdüğüm virüsün ne zaman kaybolacak teorisi için hemde dünyada nelerin yaşandığını görerek tedbirlerin nasıl alınması gerektiğine önceden fikir üretebilme imkanını yani bize zaman kazandırdı. En bariz İtalya ve İspanyada yaşananları önceden görmemizi söyleyebilirim.

Asparagas tedavi iddiaları :

Sumak bitkisi iyi gelir iddiası : https://www.sabah.com.tr/saglik/2019/03/30/sumak-nedir-sumagin-faydalari-nelerdir

Sarımsak iyi gelir iddiası : https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/sarimsagin-faydalari-nelerdir-sarimsak-neye-iyi-gelir-40674823

Soğan iyi gelir iddiası : https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/soganin-faydalari-nelerdir-sogan-neye-iyi-gelir-szcu8/

Tuzlu su %30 önler : https://www.youtube.com/watch?v=e7TGsBkRSqg

C vitamını teorisi :

Bu yazıda bazı başlıkları atacağım ama içeriğini blog politikalarımdaki sözüm gereği boş bırakacağım.

Covid 19 Allah’ın bir Uyarısı Mı ?

……………………………………………..

Covid 19 Belası İnsanlığa Nasıl Bir Mesaj Veriyor ?

……………………………………………..

Covid 19 Dua ile Biter Mi ?

……………………………………………..

Kaynaklar :

https://www.coronatracker.com/

https://www.coronatracker.com/country/tr

https://covidtracking.com/

https://www.bing.com/covid

https://app.developer.here.com/coronavirus/

https://experience.arcgis.com/experience/685d0ace521648f8a5beeeee1b9125cd

https://extranet.who.int/publicemergency

Kendi karantina başlangıcım’ ın 7. gününden saygı, sevgi ve sağlık dolu muhabbet esenlikler dilerim.

Yazı Sürüm Geçmişi:

25.03.2020 Versiyon 1.0.0 : Yazıya başlangıç yapıldı.

26.03.2020 Versiyon 1.0.1 : Makale detaylandırılıyor taslak çalışma devam ediyor. Saat 22:42

05.04.2020 Versiyon 1.0.2 : Makalede kendi uydurma teorimi detaylandırdım saat 00:16 olmuş bugünlük bukadar yeter.

11.06.2020 Versiyon 1.0.3 : Hipotez, Teori ve Kanun Nedir açıklaması eklendi.

Yer : Avrupa/İstanbul / Türkiye

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)