.ist ve .istanbul uzantıları nedir ?

.ist ve .istanbul uzantıları nedir ? Satın almaya gerek var mı ?

Merhabalar nic.istnabul yani orta doğu üniversitesi kontrolü ile satışa başlayan .ist ve .istanbul internet alan adları projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi nin bir projesidir.  yani isminiz.ist veya isminizveyasirketadiniz.istanbul  şeklinde bir web sitesi isim hakkı alıp yayına başlayabilirsiniz.

Peki ne oldu com ve net ve diğer uzantılara. bu uzantılar sona ulaştığından dünya da bu işi yöneten uyanıklar yeni uzantılar üretmeye başladı alan adı (domain) sektorüne yeni uzantı icatları ile hareketlilik getirmek istiyorlar. bunları .TV .info gibi diğer isimlerin çıkmasında gördük sonra bu da yetmedi amerikadaki büyük şehirler (metropoller) kendi beldeleri ile WY wyomink CA california NY webyork  gibi eyaletlere münhasır uzantılar ürettiler. sadece bu şehirde faaliyet gösterenlere hitaben insanlara satabilir miyiz şeklide bir fikir ürünüdür.

Alan adı uzantılarını nic.istanbul adresini ziyaret ederek kademe kademe hangi tarihlerde önceliklerine göre kimlere satışa nasıl kaç paraya nerelerden satın alma işlemlerini gerçekleştireceklerinin bilgisi verilmektedir. Not : bir alan adının alma politikalarını o alan adının satan en tepe yazman belirlemektedir. bu politika işlemlerinde alan adını ilk kim alabilir koşulları nelerdir belge gerekli midir. aldıktan sonra ne kadar daha uzatılabilir ilk alımda kaç yıl alınabilir. transfer etmek isterse nasıl bir koşulla transfer edilebilir ödemesi gelip süresi dolan alan adlarının tekrar satışa sunulması gibi ve diğer teknik konuların konulmasından bahsediyorum.

Bizim  konumuz olan .ist ve .istanbul daki proje de zaten dünyadaki tüm metropollerin deki, belediyelerinden alıntıdır.Bizim Türkler kendi kafasından fikir proje bir şey üretemez giderler Amerikandaki veya diğer devlerdeki belediye fuarına oradan fikri alır gelirler 🙂  Sonra bunu yaptık şunu yaptık diye hava atarlar. Reklam yaparlar, şahsi fikrim dünyanın bizi örnek alacağı işler yapması güdümünde olması sebebi ile bu eleştiriyi rahatlıkla yapıyorum.

Birde işin diğer algı operasyonu var onuda anlatacağım. Nedir alan Adı ? ile başlayalım.

alan adı bir internet adresinin teknik adıdır.  www. dan sonraki kısmı alan adı dır örnek www.hasanabimnerede.com  daki hasanabimnerede.com alan adıdır. .com ise company temsilen üretilen soyadıdır bu sistenin faaliyet konusunu etiketlemek için bu felsefe çıktı ama illaki birşrket olması gerek yok çıkış noktasından farklı faaliyetlerde com uzantılar olabilir .net ise network faaliyetleri için üretilmişti bunlar ilk internetin doğuşunda düşünülen uzantılardı yani internet adreslerinin bel kemiği uzantıları nelerdir dersek .com. .net .org. sonra .gov. .mil gibi devletsel derken .tv. info gibi… alan adları aslında bir bilgisayardaki yüklü dosyaları bize açar internet dediğimiz sayfa gezinme olayı teknik olarak budur. ama hangi bilgisayara hangi dosyaya nasıl gideceğimizin bilinmesi için hedefi bilmek gerekir bunun için her bilgisayarın bir ip adresi denilen yer bildirim adresi vardır bu sayısal ipv4 denilen bir protokol dünyada kullanılan en yaygın teknolojidir. aslında bilgisayarın adresi herkesin erişimine açık 31.6.58.56  4 bloktan oluşan en fazla bir blokta 0-255 arası rakamların olduğu her blokun  nokta . işareti ile ayrılan ve bu kombinasyona göre yaklaşık 5 milyar adres üretilen protokol teknolojisine IPV4 denir yani açılımı internet provider version four .internet sağlayıcı protokolü verisyon 4. bu adreslerin rakamsal olması ve ezberlenmesi kolay olmadığından www.alanadi.com olarak isimlendirilip arka planda ilgili adrese bilgisayarın teknik olarak erişip ilgili dosyaları açma fikri ile www. doğmuştur. yani alan adı ihtiyaçtan icat edilmiştir. DNS  de denile bir diğer ismi domain name server veya service olarak

birde ülke menşeyi var mesela .com.tr ise türkiyede faaliyet gösteren bir şirket websitesi olduğunu anlammamız için üretilen mantık.

hasanabimalmanyada.de ise alan  yani ünlü markaları ve isim hakkı olan şahısları bir nevi gaza getirip .ist ve .istanbul almaları gerektiğinde bir piskolojik algı oluşturulacak ve satış yapılacak . ve zaten normal alan adlarına göre de .ist ve .istanbul ucuda değil şuanda $ cinsinden 25$ dolar gibi pahalı bir fiyat . yani her yıl ödeneceğini düşünürseniz. bir .com uzantısı 6$ iken neden 25$ vereyim.

kimlere gerek var büyük markalar dünya markalarının her uzantıyı alama gibi prestij amaçlı felsefeleri var ben bunada gereksi harcama diyorum ama bunlar alacaktır alırlar mantıklı olabilir ama sürekli uzantı çıkmaya başladı sürekli bu uzantıların alınması bence gereksiz kirlilik. tehti unauruda birinin eline geçer markamızı karalayan siteye yapar yada illegal olmayan yada legal bir cinsel içerikli site ile marka isim değerimizi tehtit etmesinler için geliştirilen bir taktiktir. mantık ilk gelen alır mantığında olduğundan çoğu uzantılarda başkalarının eline geçebilir.

 

.ist ve .istanbul alınmalı faydalı mı dır satın almaya ne kadar ihtiyaç var  ?  Kimler almalı ?

alan adı olanların kobilerin (küçük işletme) ve şahısların almasına gerek yoktur

trajik komik olan ise .ist ve .istanbul ile bir şehirde kısıtlı olan adımız oldu ama hala .tr adı bizim türkiyeyi temsil eden daha kısa plakamızın alan adı yok .jp japonya .tw tayvan .de almanya .fr fransa gibi bir çok ülkenin var bizim kisi ikinci alt kısımda com.tr olarak hem uzun hemde sadece com altına sığınmacı şekli var. birileri ülke için proje yapacak ise bunu halletsinler küçük menfaatler ile büyük büyük düşünmeyi unutanların yaptıkları budur 🙂

.tr ile ülkemizin  global yeni dünya düzeninde gelişen internet ve iletişim teknolojisinde .tr ile daha iyi temsil edileceğine inanıyorum.  hala satışta olmamasını da esefle kınıyorum 🙂

.ank ve .ankara  istanbul da gibi diğer belediyelerde taklit edecektir.  .antalya gibi memleket sevdalılarını bunlar ile kandırırlar.

ilk önce meraklı milletimiz alacak ve ilk sene ciddi bir yüksek satış yapacaktır ama sonra gerisi gelmeyecek tir kanaatindeyim.

 

Daha önce ki aylarda .tc diye uyanık bir iş adamı girişimcisi başka bir ülke adasının plakasını alıp .tc sanki Türkiye Cumhuriyeti uzantısıymış gibi insanları resmen kandırarak bilimsel gerçeklik dışında bir satıl yaptı buda ihtiyaç olmayan satışı yapma, çöp kirlilik projesidir sonra nic.tr nin türkçe karkaterli alan adları satışı ise aslında diğer trajik komik girişimdir.  .ist ve .istanbul belki şehir içindeki birkaç fikir internet sitesi için mantıklı olabilir ama fiyatları bahalı olması yine eleştirdiğim bir husu mesela metropol sitesi için mekan.istanbul gibi bir uznatı ile şehrin mekanlarını anlatan fikirler bu fikirlerde 3-5 geçmeyeceğinden yine kendi fikrimce balon bir projedir onlarda varsa bizde neden yok olayıdır gaza gelip kendi firmanızın uzantısını alıp gereksiz milli hasılat harcaması yapmayın o kadar zengin bir ülke değiliz. bence .com. veya .com.tr varsa sorunyok hem daha prestijli bakın karadere.com 🙂

http://www.karadere.com/blog/turkce-karakterde-alan-adi-turkce-domain-alinabilir-mi.html  türkçe alan adının neden balon bir proje olduğunu anlatmıştım bu makalemi de ayrıca okuyabilir siniz.

ASCII = American Standard Code for Information Interchange (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ascii)   karakter setine inşa edilmiş olan bilgisayar mimarisinde Türkçe karakterler yer almadığı için bir mühendis olarak teknik anlamda tabiri caizse çakma deninen bir çözümle türkçe alan adı çözümlemesi e-posta  gönderme ve her bilgisyar da çalışmama ve yabancı dillerdeki sistemlerde sorun oluşturacağını söyleyeli nerede ise 5 yıl oldu 🙂 

tüm alan adları için linki tıklayınız

https://iwantmyname.com/domains/domain-name-registration-list-of-extensions

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Internet_top-level_domains

neden .TR alan adımız yok sorusunu internet ‘te araştırınca aşağıdaki kaynakları buldum direkt paylaşıyorum. kesin bir nedenini bulamadım ama satılmaması çok garip nic.tr var ama tsk.tr var ama diğerleri yok yani neden satışta değil asıl sorumuz ? 

http://bahaddinyazici.com/76_icerik-neden–tr-uzantili-bir-alan-adimiz-yok.aspx

http://www.r10.net/domain-genel/804500-turkiye-neden-kendi-uzantisini-kullanmiyor.html

İnternete ilgi duyan arkadaşlarım ve duyarlı müşterilerim bu soruyu sıkça sormaktalar. Örneğin Almanya .de, İngiltere .co.uk, Amerika .us, Kazakistan .kz, Fas .ma domain uzantısını kullanmakta. Türkiye ise .com.tr uzantılı alan adını seçmiş durumda. Rusya vd. ülkelerde .com.ru, .com.az .com.ua gibi isimler mevcut. Bizde neden her iki isim yok diyeceksiniz. Bu konuda dedikodu nevinden birçok  yorum mevcut. Bunlardan en doğrusu Türkiyenin 1990 yılında TÜVAKA’ya (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı) yapılan başvuru sonucunda ikinci düzey alt alan adını benimsemiş olması.

Türkiye de .com.tr alan adının tescili için birçok belge talep edilmekte. Bu alanda da devletimizin engelleyici, prosüdürel yapısı karşımıza çıkmakta. Oysaki birçok ülke hatta Moldova, Ermenistan, İsrail gibi ülkeler bile ülkesine ait alan adı uzantısının yurt içi ve yurtdışı satışını teşvik etmekteler.  Bu durumu ülkeleri açısından bir tanıtım aracı ve gelir kapısı olarak görmekteler.

Peki .tr alan adının avantajı ne olacak?

.tr alan adı kısa olmasından dolayı kullanıcıya yazım kolaylığı sağlayacaktır. Ayrıca internet adres satırına yazılan internet adresinin kısa olması arama motorları tarafından yapılan aramalarda ilgili site verilerinin indekslenmesi noktasında artı bir değer oluşturmaktadır. .tr alan adı .de, .ru, .ma, .az, .kz, .uz, .kg, .cn, .gr, .ir vb diğer ülke uzantılarında olduğu gibi tüm dünyaya hem Türk firmaları hem de akredite olacak diğer yabancı firmalar tarafından satılabilecektir. İlgili satış ülkemize döviz girişi kazandıracaktır. Ülkemizin uzantısı olan .com.tr ile birlikte .tr Türkiyeyi temsil etmesi dolayısıyla ülkemizin adının yaygınlaşmasına vesile olacaktır. Bunu bir nevi internet bazlı kültür ihracı olarak değerlendirebiliriz. Örneğin Doğu Afrika da  küçük bir ülke olan Cibuti (Djibouti) .dj uzantısı ile dünyaya adını duyurmuş 800.000 nüfuslu küçük bir ülkedir. Yavru vatan Kıbrısımıza gelecek olursak Dünyada cy – Kıbrıs uzantısını kullanım yetkisini Güney Kıbrıs eline bulundurmakta olup, Kuzey Kıbrısa ait herhangi bir uzantı mevcut değildir. Ülkemizde sıkça satın alınan .cc  – Cocos Adalarına ait, .co – Kolombiyaya ait, .tc Turks & Ciacos adalarına ve .tv Tuvaluya ait uzantılardır.

Bu konuda yaşanan ayrı bir handikap alan adlarının uzantı açıklamalarının Türkçe olmaması. Devlet Ticaret Odasına kayıt yaptırırken yabancı isimleri kabul etmiyor (bunu sonuna kadar destekliyorum) fakat domain satışına gelince “.com”. İngilizce “commercial” sonuna .tr ekleyerek neden kendi alan adını piyasaya dayattığını,Türkiyenin uluslararası tanımı olan .tr kısaltmasını kullanmak varken neden .com.tr de ısrar edildiğini domain hosting sektörüne yıllarını vermiş birisi olarak henüz anlamış değilim. .com.tr uzantısında bu sorun devam ederken .gov.tr (goverment), .edu.tr (education), .k12.tr (kolej manasında Amerikada zorunlu eğitimin 12 yıl olmasından dolayı bu şekilde ifade ediliyor), .org.tr (organization) vb. domain uzantılarında ingilizce uzantılar kullanılmakta ve zihinlere yerleştirilmekte. Bununla birlikte av.tr ve bel.tr gibi uzantılarımız gösteriyor ki istenirse Türkçe uzantılar çok rahat ülkemizde kullanılabilinir.

Konuya dair .com.tr alan adı tescil yetkilisi www.nic.tr ye bilgi edinme hakkımızı kullanarak başvuruda bulundum. Başvuru sonucu gecikmeden dolayı özür dilenerek yaklaşık 5-6 hafta sonra telefonla geldi. Telefondaki yetkili kanuni cevap zorunluluğunu konuyu yuvarlayarak yerine getirdi. Doğrusu yetkilinin verdiği cevap beni tatmin etmedi. Beni ilgilendiren konu ülkemiz adına .tr olarak kısa bir isim kullanıp kullanamamak. .tr alan adının ulusal ve uluslararası satışının gerçekleştirilmesi.

Evet sevgili dostlar .tr demek tanıtım demek, döviz demek, kolay kulanım demektir. Umarım sesimize bir kulak veren olur.

tünyadaki şuan için tüm alan adları henüz bu listeye .is ve .istanbul girmemiş 🙁 

Domain extension USD / year Description
.COM

Commercial

$14.90 The most registered domain extension on the planet.
.CO 41% off!

Colombia

$17.50then $29.90/year It’s .com without the m.
.NET

Network

$15.50 Think garage startups, beards before they were cool, and hobbyist tinkering.
.ORG

Organization

$16.30 For organizations that aren’t companies (or are… who are we to judge).
.CLUB

Club

$19.90 Make da club your own.
.DESIGN

Generic

$69.00 It’s the square hole for your square peg.
.WEBSITE

Generic

$39.00 If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck…
.PHOTOGRAPHY

Generic

$29.00 Where pictures transmogrify into photographs.
.TIPS

How-To

$29.00 People need help.
.IO 16% off!

British Indian Ocean Territory

$49.00then $59.00/year The going definition of nerd-cool.
.ME 40% off!

Montenegro

$14.90then $24.90/year It’s not you, it’s me.
.US 47% off!

USA

$9.90then $19.00/year Hey USA, you have a ccTLD!
.CA

Canada

$19.00 O Canada, we have a domain extension for thee.
.ASIA

Asia

$24.90 Asia’s a big place, and this covers all of it.
.EU

Europe

$12.50 Blanket the European Union with your presence.
.AC

Ascension Island

$59.00 The country code top-level domain (ccTLD) for Ascension Island.
.ACADEMY

Education

$39.00 Where people come to learn and train.
.ACCOUNTANT 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year The place to maximize your firm’s ROI.
.ACCOUNTANTS

Generic

$149.00 It’s like .accountant, but plural.
.ACTOR

Generic

$49.00 The domain extension for actors and the greater acting community.
.ADULT

Generic

$129.00 It’s the domain extension for adults… for adult things, like buying real estate and raising children.
.AE.ORG

United Arab Emirates

$39.00 A second-level domain alternative for the United Arab Emirates.
.AE

United Arab Emirates

$69.00 The country code top-level domain (ccTLD) for the United Arab Emirates.
.AF

Afghanistan

$125.00 .AF post-registration instructions
.AG

Antigua and Barbuda

$119.00 The country code top-level domain (ccTLD) for Antigua and Barbuda.
.AGENCY

Agency

$29.00 Every agency needs a website.
.AM

Armenia

$99.00 The country code top-level domain (ccTLD) for Armenia.
.APARTMENTS

Generic

$69.00 A domain for the realestate industry
.AR.COM

Argentina

$39.00 The Argentinean domain for everyone.
.COM.AR

Argentina

$99.00 The second-level domain for Argentina.
.ARCHI

Generic

$119.00 Architecture for minimalists.
.AS

American Samoa

$99.00 The country code top-level domain (ccTLD) for American Samoa.
.ASSOCIATES

Generic

$39.00 You’re in the inner circle now.
.AT

Austria

$29.00 Where you at? Austria, clearly.
.ATTORNEY

Generic

$49.00 Attorneys need websites too.
.COM.AU

Australia

$24.90 Australia’s most popular web address.
.ID.AU

Australia

$24.90 Australia’s home for basic, instinctual drives (at least that’s what Freud would say).
.NET.AU

Australia

$24.90 Australia’s web address for internet related topics.
.ORG.AU

Australia

$24.90 Domains for organizations down unduh.
.AUCTION

Generic

$39.00 A dedicated web address for auctions
.AUDIO

Generic

$19.90 High-fidelity domains.
.BAND

Generic

$29.00 A web address for bands
.BAR

Generic

$99.00 Your digital drinking establishment.
.BARGAINS

Bargains

$39.00 This is why the internet was created.
.BAYERN

Generic

$59.00 German for Bavaria (you probably knew that already).
.BE

Belgium

$19.00 The .be, or not to .be?
.BEER

Generic

$39.00 “Milk are for babies, when you get older you drink beer.” – Arnold
.BERLIN

Berlin

$69.00 The city domain for Berliners.
.BEST

Reviews

$139.00 Possibly the best thing you’ll buy today.
.BET

Generic

$24.90
.BID 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year You don’t have to bid for these domains.
.BIKE

Biking

$39.00 I want to ride my bicycle. I want to ride my bike.
.BINGO

Generic

$69.00 You clearly came here to win.
.BIO

Generic

$99.00 Write your story before someone else does.
.BIZ

Business

$19.90 Business with a Z is serious.
.BLACK 85% off!

Generic

$9.90then $69.00/year Black is the new black.
.BLACKFRIDAY

Generic

$59.00 When two dudes will inevitably fight over a sweet TV.
.BLUE 50% off!

Blue

$9.90then $19.90/year Blue like websites.
.BOUTIQUE

Boutique

$39.00 The home independent fashion and craft creations.
.BR.COM

Brazil

$59.00 A second-level domain substitute for all things Brazil.
.BRUSSELS

Generic

$59.00 Home to the EU, NATO, and perhaps the world’s best waffle.
.BUILD

Construction

$99.00 Make something great.
.BUILDERS

Generic

$39.00 For builders who build things.
.BUSINESS

Generic

$29.00 Let’s get down to business.
.BUZZ

Marketing

$49.00 Like a bee, or a really short hair cut.
.BZ

Belize

$39.00 The country code top-level domain (ccTLD) for Belize.
.CAB

Transportation

$39.00 It’ll get you to your destination.
.CAFE

Generic

$39.00 Eat, drink, and be merry.
.CAMERA

Camera

$39.00 RAW? Is that going to make me sick?
.CAMP

Generic

$39.00 Better than keeping the kids home all summer.
.CAPETOWN

Generic

$39.00 A domain for Capetown residents and businesses.
.CAPITAL

Generic

$69.00 Not to be confused with capitol.
.CARDS

Generic

$39.00 Probably for Digimon card websites.
.CARE

Generic

$39.00 Sharing is caring (but don’t share your personal information online).
.CAREER

Generic

$149.00 Because the internet is one big Career Day.
.CAREERS

Jobs

$59.00 So many opportunities!
.CASA

Generic

$39.00 It’s house in Spanish.
.CASH

Generic

$39.00 Sometimes you just need some cash money.
.CASINO

Generic

$199.00 “In the casino, the cardinal rule is to keep them playing and to keep them coming back.”
.CATERING

Generic

$39.00 Food service for the web community (we’re all hungry).
.CC

Cocos (Keeling) Islands

$19.90 Does it get more exotic than the Cocos (Keeling) Islands?
.CENTER

Centers

$29.00 It’s the nucleus of the web’s core.
.CH

Switzerland

$24.90 CH, for Switzerland’s Latin name, Confoederatio Helvetica.
.CHAT

Generic

$39.00 Sometimes the internet is sooooooo chatty.
.CHEAP

Cheap

$39.00 For cheap stuff, but in a good way.
.CHRISTMAS

Generic

$39.00 Give me all your eggnog.
.CHURCH

Generic

$39.00 Where the internet comes to pray.
.CITY

Generic

$29.00 There may or may not be 2,162,373 cities on Earth.
.CL

Chile

$79.00 The country code top-level domain (ccTLD) for Chile.
.CLAIMS

Generic

$69.00 *Claim* your newest domain name. (See what we did there?)
.CLEANING

Generic

$39.00 Because cleanliness is next to Godliness.
.CLICK

Generic

$12.50 Click. Click. Clickclick. Clickclickclickclickclick. Bingo.
.CLINIC

Generic

$64.00 Clinical domain registration precision.
.CLOTHING

Clothes

$39.00 Wear your clothes. Don’t let them wear you.
.CLOUD 59% off!

Generic

$15.90then $39.00/year Our cloud has 3.5x more cloud than your cloud.
.CM

Cameroon

$149.00 The country code top-level domain (ccTLD) for Cameroon.
.CN.COM

China

$39.00 If you can’t get .CN, get .CN.COM.
.CO.UK

United Kingdom

$12.50 Remember when .UK wasn’t a thing?
.COACH

Generic

$69.00 A special web address for coaches
.CODES

Codes

$69.00 Online spaces for codes and stuff.
.COFFEE

Generic

$39.00 The stuff that wakes the world up.
.COLLEGE

Generic

$99.00 A college degree is worth its weight in gold (are degrees heavy?).
.COLOGNE

Generic

$19.00 It’s meant for the city, not the smell-good spray.
.COMMUNITY

Generic

$39.00 Find your place in the world.
.COMPANY

Companies

$29.00 Get your TPS reports ready.
.COMPUTER

Tech

$39.00 You’re on a computer, writing about computers. Inception!
.CONDOS

Generic

$69.00 They’re like houses, but attached and stacked.
.CONSTRUCTION

Generic

$39.00 Hire people. Buy materials. Make things.
.CONSULTING

Generic

$39.00 Brand your services with this business-specific TLD
.CONTRACTORS

Generic

$39.00 Some jobs are meant for specialists.
.COOKING

Generic

$39.00 The best (and most delicious) way to impress someone.
.COOL

Cool

$39.00 Immerse yourself in the cool.
.COUNTRY

Generic

$39.00 Sometimes you just need cheap beer and a truck.
.COUPONS

Generic

$69.00 Some say the internet is for knowledge—others say it’s for amazing online coupons.
.COURSES

Generic

$59.00 Give the gift of knowledge.
.CREDIT

Generic

$149.00 Good credit is definitely better than bad credit.
.CRICKET 90% off!

Generic

$9.90then $99.00/year A domain for the cricket community
.CRUISES

Generic

$69.00 Not just a cruise, but multiple cruises.
.CX

Christmas Island

$119.00then $79.00/year The country code top-level domain (ccTLD) for Christmas Island.
.CZ

Czech Republic

$19.00 The country code top-level domain (ccTLD) for Czech Republic.
.DANCE

Dance

$29.00 A web address for the dance community
.DATE 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year Is there a more noble task than helping someone find a date? (Person or delicious fruit of the date palm…both are worth the effort.)
.DATING

Generic

$69.00 Dating as a service.
.DE

Germany

$12.50 The country code top-level domain (ccTLD) for Germany.
.DEALS

Generic

$39.00 “I’ll make him an offer he can’t refuse” – Michael Corleone
.DEGREE

Generic

$59.00 C’s get degrees.
.DELIVERY

Generic

$69.00 A domain for delivery services
.DEMOCRAT

Democrat

$39.00 A domain for democratic parties and organizations
.DENTAL

Generic

$69.00 9 out of 10 dentists agree that you need a website.
.DENTIST

Generic

$49.00 A new branding opportunity for dentists and dental practices
.DIAMONDS

Jewelry

$59.00 Make the web sparkle.
.DIET

Generic

$29.00 Are we not eating carbs anymore?
.DIGITAL

Generic

$39.00 Ones and zeroes. Ones and zeroes.
.DIRECT

Generic

$39.00 Get from point A to C without all the B.
.DIRECTORY

Generic

$29.00 Find all the things, without all the searching.
.DISCOUNT

Generic

$39.00 It’s more of a philosophy at this point.
.DK

Denmark

$19.00 The country code top-level domain (ccTLD) for Denmark.
.DOG

Generic

$39.00 Who let these websites out? Woof, woof, woof, woof.
.DOMAINS

Web

$39.00 Domains for domains! FTW!
.DOWNLOAD 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year Serve up all the files the internet will ever need with a .DOWNLOAD domain.
.DURBAN

Generic

$39.00 The domain of South Africa’s second largest metro area.
.EARTH

Generic

$39.00 I’m not from a country. I’m from the Earth, mannnnn.
.EC

Ecuador

$99.00 The country code top-level domain (ccTLD) for Ecuador.
.EDUCATION

Generic

$29.00 “We don’t need no education. We don’t need no thought control.”
.EMAIL

Generic

$29.00 Let’s do more with that mess.
.ENERGY

Generic

$149.00 A domain for the energy world
.ENGINEER

Generic

$39.00 The web address for all engineers
.ENGINEERING

Generic

$69.00 How many engineers does it take to screw in a lightbulb?
.ENTERPRISES

Business

$39.00 How many Enterprises has the Star Trek crew destroyed?
.EQUIPMENT

Generic

$29.00 Get your gear in order.
.ES

Spain

$19.00 The country code top-level domain (ccTLD) for Spain.
.ESTATE

Generic

$39.00 Pioneering the art of the .estate sale.
.EU.COM

European Union

$29.00 It’s EU, with a side of com.
.EVENTS

Generic

$39.00 Where every event is a special event.
.EXCHANGE

Generic

$39.00 Swap, trade, bid, or buy everything.
.EXPERT

Expert

$69.00 Are you the person with all the answers?
.EXPOSED

Exposed

$29.00 Secrets can only stay quiet for so long on the internet.
.EXPRESS

Generic

$39.00 For those who need things fast.
.FAIL

Generic

$39.00 A fun web address alternative
.FAITH 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year Because I gotta have faith // I gotta have faith // Because I got to have faith, faith // I gotta have faith, faith, faith
.FAMILY

Generic

$29.00 A domain name for families worldwide
.FANS

Generic

$99.00
.FARM

Farm

$39.00 Do you grow crops for a living? Have an abnormal love for plaid and overalls? .FARM is definitely the domain extension for you.
.FASHION

Generic

$39.00 A web address for fashionistas
.FINANCE

Generic

$69.00 The online namespace for banking, planning and money management
.FINANCIAL

Generic

$69.00 Brand your domain as a financial service with this descriptive extension
.FISH

Generic

$39.00 Grow your presence in the fishing community with the fish top-level domain
.FISHING

Generic

$39.00 The web address for the fishing community
.FIT

Generic

$39.00 A domain for the fitness industry
.FITNESS

Generic

$39.00 A domain for the global fitness community
.FLIGHTS

Generic

$69.00 The TLD for travel deals, flight information and amazing getaways
.FLORIST

Generic

$39.00 The domain extension for florists
.FLOWERS

Generic

$39.00 A web address for the florist industry
.FM

Federated States of Micronesia

$99.00 Brought to you by the Federated States of Micronesia
.FOOTBALL

Generic

$29.00 A domain for the football community
.FORSALE

Generic

$39.00 A domain for selling goods and services
.FOUNDATION

Foundation

$39.00 A branding must for non-profits, think tanks and organizations
.FR

France

$49.00 The French country code top-level domain (ccTLD)
.FUND

Generic

$69.00 A web address for financial services
.FURNITURE

Generic

$69.00 A web address for the furniture industry
.FUTBOL

Generic

$19.00 A domain for the football community
.FYI

Generic

$29.00 A new internet namespace
.GALLERY

Generic

$29.00 A domain name for galleries
.GAME

Generic

$49.00 A domain for the (video) game industry
.GARDEN

Generic

$39.00 A domain for the gardening industry
.GB.COM

Great Britain

$99.00 Web address substitute for the United Kingdom (Great Britain)
.GD

Grenada

$59.00 Top-level domain name suffix of Grenada in the Caribbean
.GG

Guernsey

$149.00 The country code suffix of Guernsey
.GIFT

Ecommerce

$29.00 A unique web address for everyone
.GIFTS

Generic

$39.00 What does .GIFTS stand for?
.GIVES

Generic

$39.00 Giving back now has its own place on the web
.GL

Greenland

$89.00 Official web address extension of Greenland
.GLASS

Generic

$39.00 A web address for the glass industry
.GLOBAL

Generic

$99.00 Take your brand worldwide, and let it be known
.GOLD

Generic

$149.00 I love gooooooold.
.GOLF

Generic

$69.00 A domain for the golf community
.GR

Greece

$39.00 Country code top-level domain (ccTLD) of Greece
.GRAPHICS

Generic

$29.00 A web address for graphic designers
.GRATIS

Generic

$29.00 A website address alternative
.GREEN 90% off!

Generic

$9.90then $99.00/year A greener web address for the environment
.GRIPE

Generic

$39.00 A web address for service reviews
.GROUP

Generic

$34.90 A new web address alternative
.GS

South Georgia and the South Sandwich Islands

$39.00 Domain suffix of South Georgia and the South Sandwich Islands.
.GUIDE

Generic

$39.00 A special web address for guides
.GUITARS

Music

$39.00 A web address for the guitar community
.GURU

Experts

$39.00 A creative web address for experts
.GY

Guyana

$49.00 Country code top-level domain (ccTLD) of Guyana
.HAMBURG

Generic

$69.00 For businesses and invididuals in the German city of Hamburg
.HAUS

Generic

$39.00 The German top-level domain for the housing industry
.HEALTHCARE

Generic

$79.00
.HELP

Generic

$29.00 Show visitors that you care!
.HIPHOP

Generic

$29.00 Break away from the establishment with hip-hop’s true domain extension
.HN

Honduras

$99.00 Register the Honduran country domain name
.HOCKEY

Generic

$69.00 The perfect domain extension for checking, slashing, boarding, and fighting.
.HOLDINGS

Holdings

$69.00 Assemble your portfolio online with the .HOLDINGS domain extension.
.HOLIDAY

Holiday

$69.00 From the happiest days of the year direct to your digital domain
.HORSE

Generic

$39.00 The domain extension for the wide world of horses
.HOST

Generic

$149.00 A web address for hosting services
.HOSTING

Generic

$39.00 A domain for the hosting industry
.HOUSE

Generic

$39.00 A web address (not only) for house music fans
.HOW

Generic

$39.00 A domain for knowledge websites
.HT

Haiti

$129.00 Haitian internet country top-level domain name extension
.HU.COM

Hungary

$59.00 International second-level alternative to Hungary’s .HU extension.
.IM

Isle of Man

$29.00 Another personal domain for your blog, website or email address
.IMMO

Generic

$39.00 A domain extension for real estate services
.IMMOBILIEN

Generic

$39.00 Germany’s real estate web address
.IN

India

$24.90 Get the Indian country code suffix, one of Asia’s emerging giants
.INDUSTRIES

Generic

$39.00 For companies and production sectors of all sizes
.INFO 40% off!

Information

$9.90then $16.50/year Purchase a .INFO domain for informational websites
.INK

Generic

$39.00 Perfect for when you’re in the black—or in the red
.INSTITUTE

Generic

$29.00 The domain alternative for institutes
.INSURE

Generic

$69.00 A new extension for sites providing insurance and related services
.INTERNATIONAL

Generic

$29.00 A global web address alternative
.INVESTMENTS

Generic

$149.00 Invest your money wisely in this descriptive top-level domain
.IS

Iceland

$99.00 Icelandic country code top-level domain (ccTLD)
.IT

Italy

$34.90 The official Italian domain name extension
.JE

Jersey

$149.00 Country code top-level domain (ccTLD) of Jersey
.JETZT

Generic

$29.00 Register your .jetzt (German for “now”) domain
.JEWELRY

Generic

$69.00 The perfect gift for the distinguished iwantmynamer.
.JOBURG

Generic

$39.00 A domain for the city of Johannesburg
.JP

Japan

$69.00 Secure your name in the official Japanese top-level domain
.JPN.COM

Japan

$59.00 A more affordable international alternative to the .JP TLD from Japan
.JUEGOS

Generic

$19.90 The Spanish domain extension for games and gaming
.KAUFEN

Generic

$39.00 A domain for ecommerce services
.KIM 50% off!

Kim

$9.90then $19.90/year A domain for individuals with the surname Kim
.KITCHEN

Generic

$39.00 A domain for the kitchen industry
.KIWI

New Zealand

$35.90 The personal web address for Kiwis
.KOELN

Generic

$19.00 A new online identity for Köln
.KR.COM

Korea

$59.00 .KR.COM is a substitute choice for the Korea’s .KR internet address
.KYOTO

Generic

$109.00
.LA

Laos

$49.00 Official country domain suffix of Laos, also used in Los Angeles
.LAND

Generic

$39.00 A web address for everyone
.LAWYER

Generic

$49.00 A web address for lawyers
.LC

Saint Lucia

$49.00 Domain extension of the Caribbean island Saint Lucia
.LEASE

Generic

$69.00 A web address for the leasing industry
.LEGAL

Generic

$69.00 A domain for legal services
.LGBT 83% off!

Generic

$9.90then $59.00/year It’s the extension for lesbian, gay, bisexual, and transgender (LGBT) causes.
.LI

Liechtenstein

$24.90 ccTLD of the European Principality of Liechtenstein
.LIFE

Generic

$39.00 If you need a new domain name, choose one that’ll be good for life
.LIGHTING

Lighting

$29.00 A web address for the lighting industry
.LIMITED

Generic

$39.00 A domain alternative for companies
.LIMO

Transportation

$59.00 A new web address alternative
.LINK

General

$15.50 The missing web address on the internet
.LIVE

Generic

$34.90 A domain for live concerts and performances
.LOAN 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year Lend the internet a hand with a new .LOAN domain.
.LOANS

Generic

$149.00 Brand your business as a place for loans with this domain extension
.LOL

Generic

$39.00 A fun web address alternative
.LONDON

Generic

$69.00 A web address for Londoners
.LOVE

Generic

$39.00 Show your love with a domain!
.LT

Lithuania

$29.00 Buy the Lithuanian internet web address
.LU

Luxembourg

$39.00 Dedicated country code domain extension of Luxembourg
.LV

Latvia

$39.00 Country code top-level domain (ccTLD) of Latvia
.MAISON

Generic

$69.00 An elegant French word meaning “house”
.MANAGEMENT

Business

$29.00 A web address for managers
.MARKET

Generic

$39.00 A domain for markets online and offline
.MARKETING

Marketing

$39.00 A domain for the marketing industry
.MBA

Generic

$49.00
.MEDIA

Generic

$39.00 A generic web address alternative
.MELBOURNE

Generic

$89.00 A domain for the city of Melbourne
.MEMORIAL

Generic

$69.00 Remember loved ones with a special domain
.MEN 79% off!

Generic

$9.90then $49.00/year
.MENU

Menus

$49.00 A truly unique web address
.MIAMI

Generic

$29.00
.MN

Mongolia

$79.00 The Mongolian country internet address or Minnesota domain
.MOBI

Mobile

$24.90 Reserve your own .MOBI domain name For all things mobile
.MODA

Generic

$39.00 A domain for the fashion industry
.MOE

Japan

$29.00 Japanese for fictional characters described as adorable
.MOM

Generic

$59.00 A fun web address alternative
.MONEY

Generic

$39.00 A domain for the finance community
.MORTGAGE

Generic

$69.00 A domain extension for the mortgage and home loan market
.MS

Montserrat

$49.00 ccTLD of the British Oversea Territory Montserrat
.MU

Mauritius

$119.00 Get the Mauritian country code top-level domain (ccTLD)
.MX

Mexico

$59.00 Protect your identity with the Mexican country code TLD
.MY

Malaysia

$149.00 Country code top-level domain (ccTLD) of Malaysia
.NAGOYA

Generic

$29.00 A geographic web address for Nagoya
.NAME

Names

$14.90 Express yourself with an exquisit personal domain name
.NETWORK

Generic

$29.00 A new alternative to the .NET domain extension
.NEWS

Generic

$34.90 A web address for news organizations
.NGO

Generic

$69.00 A domain for Non-Governmental Organizations (NGOs)
.NINJA

Generic

$24.90 A fun web address for geeks
.NL

Netherlands

$14.90 The Dutch domain suffix is the preferred choice in the Netherlands
.NO.COM

Norway

$59.00 Take this domain extension as an alternative web address for Norway
.NU

Niue

$39.00 ccTLD (country code top-level domain) for the island state of Niue
.NYC

Generic

$49.00 The city web address for New Yorkers
.AC.NZ

New Zealand

$19.00 Domain extension for educational institutions
.ORG.NZ

New Zealand

$19.00 Get the .ORG.NZ web address for your website in New Zealand
.KIWI.NZ

New Zealand

$19.00 Get the personal web address for New Zealanders
.NET.NZ

New Zealand

$19.00 Second-level domain of New Zealand for networks
.SCHOOL.NZ

New Zealand

$19.00 For schools and educational institutions in New Zealand
.GEN.NZ

New Zealand

$19.00 General domain extension for all Kiwi peeps
.GEEK.NZ

New Zealand

$19.00 THE domain name for all Kiwi geeks is sweet as!
.NZ

New Zealand

$19.00 Get ready to drop the ‘co’ from your ‘co.nz’!
.CO.NZ

New Zealand

$19.00 New Zealand’s domain extension is the main choice for Kiwis
.MAORI.NZ

New Zealand

$19.00 Indigenous second-level domain
.OKINAWA

Generic

$24.90 A geographic web address
.ONE

Generic

$16.90 A .com domain alternative for your website
.ONLINE

Generic

$69.00 An alternative domain for your website
.OSAKA 49% off!

Generic

$29.90then $59.00/year A Japanese web address alternative
.PARIS

Generic

$79.00 Special registration requirements
.PARTNERS

Generic

$69.00 A popular business-name ending for collaborative entities
.PARTS

Generic

$39.00 The destination for parts of all shapes and sizes
.PARTY 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year A domain for your special event
.PE

Peru

$99.00 The official internet address suffix of Peru
.PH

Philippines

$49.00 Domain name extension of the Republic of the Philippines
.PHOTO

Photography

$39.00 The TLD for digital photography and your best captured moments
.PHOTOS

Photography

$29.00 A web address for photo services
.PICS

Photography

$29.00 The shortest TLD for online photos and albums
.PICTURES

Generic

$15.50 A web address for photography
.PINK 50% off!

Pink

$9.90then $19.90/year A memorable domain alternative
.PIZZA

Generic

$69.00 A web address for Pizzerias
.PL

Poland

$29.00 Polish country code top-level domain suffix
.PLACE

Generic

$39.00 The dedicated place for your site on the web
.PLUMBING

Plumbers

$39.00 A web address for plumbers
.PLUS

Generic

$39.00 A web address alternative
.PM

Saint Pierre and Miquelon

$49.00 Domain suffix of Saint Pierre and Miquelon
.POKER 83% off!

Generic

$9.90then $59.00/year A web address for the Poker community
.PORN

Generic

$129.00 It’s for porn sites. Let’s not beat around the bush.
.PRESS

Generic

$99.00 A unique online identity
.PRO 60% off!

Professional

$9.90then $24.90/year
.PRODUCTIONS

Generic

$39.00 For media studios and storytelling industries
.PROPERTIES

Generic

$39.00 The TLD for real estate agents and property managers
.PROPERTY

Generic

$39.00 A domain for the real estate industry
.PT

Portugal

$49.00 Country code top-level domain (ccTLD) of Portugal
.PUB

Generic

$39.00 The domain extension for pubs and meeting places
.PW

Palau

$14.90 Domain extension of the island nation Palau
.QA

Qatar

$59.00 Country code top-level domain (ccTLD) of Qatar
.QC.COM

Quebec

$39.00 QC.COM domains may be used for the province of Quebec in Canada
.QPON

Generic

$24.90 An alternative namespace for coupon sites and blogs
.QUEBEC

Generic

$59.00 The new domain extension for the Canadian province of Quebec
.RACING 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year A domain for the racing industry
.RE

Reunion

$49.00 Get Reunion’s top-level domain extension
.RECIPES

Recipes

$59.00 A web address for recipe sites
.RED 50% off!

Red

$9.90then $19.90/year A very special web address
.REHAB

Generic

$39.00 Make your rehab information and locations easier to find
.REISE

Generic

$189.00 A domain for the German travel industry
.REISEN

Generic

$29.00 A domain for the German travel industry
.RENT

Generic

$99.00
.RENTALS

Generic

$39.00 For websites dealing with real estate or rented goods
.REPAIR

Generic

$39.00 The top-level domain for repair shops
.REPORT

Generic

$29.00 A domain extension for online reports and analysis
.REPUBLICAN

Generic

$39.00 A domain for the Republican Party
.REST

Generic

$49.00 Catch up on your Z’s with this relaxing top-level domain
.RESTAURANT

Generic

$79.00 A web address for restaurants
.REVIEW 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year A special domain for online reviews
.REVIEWS

Generic

$29.00 A domain for review services
.RIP

Generic

$24.90 For digital memorial pages and Halloween enthusiasts
.ROCKS

Generic

$19.00 From rocks to awesomeness, give your site the name it needs
.RODEO

Generic

$39.00 A domain alternative for rodeos
.RU.COM

Russian Federation

$59.00 An international web address alternative for the Russian Federation
.RUN

Generic

$29.00 Joggers, sprinters, and marathon racers now have a TLD to keep the sport moving.
.RYUKYU

Generic

$19.90 The domain extension for Japan’s volcanic Ryukyu islands
.SA.COM

Saudi Arabia

$69.00 Anybody interested in Saudi Arabia can register .SA.COM domains
.SALE

Generic

$39.00 A web address for selling goods
.SALON

Generic

$89.00 A unique web address for salons
.SARL

Generic

$39.00 A web address for companies
.COM.SB

Solomon Islands

$99.00 This is the domain name extension of the Solomon Islands
.SC

Seychelles

$119.00 From the Seychelles islands in the Indian Ocean comes this domain extension
.SCHOOL

Generic

$39.00 A dedicated web address for schools
.SCHULE

Generic

$29.00 A domain for educational institutions
.SCIENCE 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year A web address dedicated to science and research
.SCOT

Scotland

$69.00 A web address for the Scottish community
.SE

Sweden

$39.00 The Swedish top-level domain extension
.SERVICES

Generic

$39.00 The perfect domain extension for online and offline services
.SEXY

People

$29.00 .SEXY is a new web address alternative
.SG

Singapore

$59.00 Singaporean country code top-level domain (ccTLD)
.COM.SG

Singapore

$59.00 Singaporean TLD for businesses
.SH

Saint Helena

$59.00 Official ccTLD of the British Overseas Territory Saint Helena
.SHIKSHA 50% off!

Shiksha

$9.90then $19.90/year A domain for educational institutions
.SHOES

Shoes

$39.00 A domain for the shoe industry
.SHOW

Generic

$39.00 There’s no biz like .showbiz!
.SINGLES

Dating

$39.00 The web address for dating sites
.SITE

Generic

$39.00 A dedicated domain for your website
.SKI

Generic

$69.00 A web address for the ski industry
.SOCCER

Generic

$29.00 A domain for the Soccer community
.SOCIAL

Generic

$39.00 A new web address alternative
.SOFTWARE

Generic

$39.00 A domain alternative for your applications
.SOLAR

Generic

$39.00 A domain for the solar industry
.SOLUTIONS

Generic

$29.00 A web address alternative
.SOY

Generic

$39.00 A domain for the Spanish language community
.SPACE

Generic

$14.90 A next generation internet namespace
.STORE

Generic

$99.00 A domain for ecommerce sites
.STUDIO

Generic

$34.90
.STUDY

Generic

$59.00
.STYLE

Generic

$39.00 A very stylish domain alternative
.SUPPLIES

Generic

$29.00 A domain for suppliers
.SUPPLY

Generic

$29.00 A new domain alternative
.SUPPORT

Generic

$29.00 An alternative web address for helping people
.SURF

Surf

$39.00 The web address for all things surfing
.SURGERY

Generic

$69.00 A domain for the medical industry
.SX

Sint Maarten

$49.00 Country code top-level domain (ccTLD) of Saint Maarten
.SYDNEY

Generic

$89.00 Sydney’s own top-level domain name
.SYSTEMS

Technology

$29.00 A domain for tech companies
.TATTOO

Artists

$39.00 A web address for the tattoo community
.TAX

Generic

$69.00 A web address for accountants
.TAXI

Generic

$69.00 Transportation is going digital with the new .TAXI domain extension.
.TC

Turks and Caicos Islands

$119.00 Country code domain of the Turks and Caicos Islands
.TEAM

Generic

$39.00 A domain name for teams worldwide
.TECH

Generic

$99.00 Your web address for the digital age
.TECHNOLOGY

Generic

$29.00 A web address for the tech industry
.TENNIS

Generic

$69.00 A web address for the tennis community
.TF

French Southern Territories

$49.00 Country code domain extension of French Southern Territories
.THEATER

Generic

$69.00 A domain for theaters around the globe
.TIENDA

Generic

$69.00 Spanish for shop, .TIENDA is the TLD for latin e-commerce
.TIRES

Generic

$139.00 A domain for the tire industry
.TK

Tokelau

$19.00 The domain name extension of Tokelau in the Pacific Ocean
.TL

Timor-Leste

$119.00then $79.00/year .TL is the ccTLD of the Asian country Timor-Leste (East Timor)
.TO

Tonga

$99.00 Country code top-level domain (ccTLD) of Tonga
.TODAY

Generic

$29.00 A web address alternative
.TOKYO

Generic

$24.90 A city web address for Japan
.TOOLS

Generic

$39.00 Become the destination for builders and creators
.TOP 47% off!

Generic

$9.90then $19.00/year A web address for rankings
.TOURS

Generic

$69.00 You know what makes a tour good? Samples. Remember that when you’re making your website.
.TOWN

Generic

$39.00 A domain alternative for towns
.TOYS

Generic

$39.00 A web address for the toy industry
.TRADE 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year A web address for financial services
.TRADING

Generic

$119.00 A web address for the trading community
.TRAINING

Generic

$39.00 A top-level domain for trainers, coaches and educators
.TV

Tuvalu

$39.00 Buy the .TV web address for your video site or blog
.TW

Taiwan

$49.00 Taiwanese internet address and perfect for all things Twitter
.ORG.UK

United Kingdom

$12.50 Not only for organisations, nonprofits and open source projects in the United Kingdom
.ME.UK

United Kingdom

$12.50 Register your personal domain name with the .ME.UK suffix
.UK

United Kingdom

$12.50 The second level extension for the United Kingdom
.UK.COM

United Kingdom

$59.00 International domain for websites related to the United Kingdom
.UNIVERSITY

Generic

$69.00 A domain for universities
.UNO

Spanish

$24.90 A new domain for the Spanish-speaking internet
.US.COM

United States of America

$29.00 Get a .US.COM domain to show your affiliation with the United States
.UY.COM

Uruguay

$59.00 Serves as an international substitute to the Uruguayan .UY TLD (top-level domain)
.VACATIONS

Generic

$39.00 “I need a vacation” – Terminator
.VC

Saint Vincent and the Grenadines

$59.00 Saint Vincent and the Grenadines uses the .VC domain extension
.VEGAS

Generic

$79.00 What happens in Vegas, stays in Vegas—and on your website
.VENTURES

Businesses

$59.00 Give your venture a unique web address
.VET

Generic

$39.00 A domain for veterinary service providers
.VG

British Virgin Islands

$49.00 Purchase the .VG country domain of the British Virgin Islands
.VIAJES

Viajes

$69.00 A web address for the travel industry
.VIDEO

Generic

$29.00 A domain extension for video services
.VILLAS

Generic

$69.00 Part country house, part European palace, villas mean luxury
.VIN

Generic

$69.00 A web address the wine industry
.VIP

Generic

$49.90 The web address VIPs and events
.VISION

Generic

$39.00 A multi-use domain for the photography and optometry industries
.VLAANDEREN

Generic

$59.00 Grab a digital slice of Vlaanderen (also called Flanders), the Dutch-speaking portion of Belgium.
.VODKA

Generic

$39.00 A web address alternative
.VOTE

Generic

$99.00 Reach voters on an extension built for activism
.VOTING

Generic

$89.00 A domain for elections of any kind
.VOYAGE

Travel

$59.00 A web address for travelers
.WANG

Generic

$15.50 New top-level domain for all websites
.WATCH

Watch

$39.00 Timepieces, clocks and watches get a targeted Top-Level Domain
.WEBCAM 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year A domain for webcam services
.WEDDING

Generic

$39.00 A unique web address for your wedding!
.WF

Wallis and Futuna

$49.00 Register Wallis and Futuna’s top-level domain
.WIEN

Generic

$69.00 The city domain extension of Vienna (Austria)
.WIKI

Generic

$39.00 The unique web address for wikis
.WIN 74% off!

Generic

$9.90then $39.00/year Some come to play, others come to .WIN.
.WINE

Generic

$69.00 A domain for the wine industry
.WORK

Generic

$7.50 A domain for the working world
.WORKS

Works

$39.00 Motor works, collected works, making things work—.WORKS means production
.WORLD

Generic

$39.00 A global domain extension for any kind of website
.WS 57% off!

Western Samoa

$14.90then $34.90/year .WS is the ccTLD of Western Samoa and short for WebSite
.WTF

Generic

$39.00 Single out the absurd with the WTF domain extension
.在线

China

$49.00 A domain for the Chinese internet
.移动 50% off!

China

$9.90then $19.90/year A domain for Chinese businesses and organizations
.ОРГ

Russian Federation

$19.00 A web address for organizations
.中文网

China

$49.00 A domain for the Chinese web community
.संगठन

India

$19.00 A domain for organizations and institutions
.机构

China

$19.00 Chinese web address for organizations
.みんな

Japan

$19.00 A web address for everyone!
.世界 74% off!

China

$14.90then $59.00/year Chinese web address meaning world, globe, universe (or similar)
.XYZ

Generic

$19.00 No ending is more memorable than the end of the alphabet
.YOGA

Generic

$39.00 A domain for the Yoga community
.YOKOHAMA

Generic

$24.90 City top-level domain of Yokohama (Japan)
.YT

Mayotte

$49.00 Country code top-level domain (ccTLD) of Mayotte
.CO.ZA

South Africa

$12.50 The official web address suffix of South Africa
.ZA.COM

South Africa

$59.00 .ZA.COM is an international web address alternative for South Africa
.ZONE

Zone

$39.00 The destination for digital files and important destinations
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)