IPV6 Neden Hayata Geçirilemedi ?

Merhaba teknoloji severler,

İnternet icat olalı neredeyse 30 yılı devirmek üzereyiz. En popüler internet kullanımı dünyada 1996 yıllarında ciddi bir yaygınlaşma kat etti ve 2000’li yıllarda hızlı bir iveme ile milyarlarca ev, iş kullanıcısına ulaşıyor iken, mobil cihazların (cep telefonların) birer mini bilgisayara dönüşmesi ile de büyümeye devam (günümüz) ediyor…

Tamda bu zamanlarda “Dijital Çağ” konuşulmakta… Her şey dijitalleşecek mi ?

Evet asıl konumuza giriş yapmak gerekir ise WWW – World Wide Web ‘in icat edilmesi ile beraber bir çok internet teknoloji standart’ı icat edilmek zorunda kaldı. HTTPS protokolü ve TCP ve iki birlikte TCP/IP bir başka özetleme yapmak gerekir ise IP yani Internet Protocol internet protokolü ile bir den fazla en az iki olmak üzere bir çok bilgisayarın telefon alt yapısı kullanılarak (santral ve kablolama alt yapısı) analog hat üzerindeki mekanizmadan yararlanma fikri ile fax modem cihazlara icat edildi yani iki bilgisayar dijital (sayısal binary 1 veya 0) bir veriyi fax/modem cihaz ile analog’a çevirip analog santrallerden dünyanın çok uç bir notasındaki diğer bilgisayarın fax/modemi ile anolog’dan dijitale tersine bir dönüşüm ile ilk uluslar arası bağlantı ağı (network ) kuruldu. Ve işte biz buna İnternet diyoruz . Yani terminolojik adı ile WLAN – Wide Area Network. IP ise tamda burada devreye giriyor .

İnternetin yaygınlaşması ile beraber IPV4 denilen bir standart kullanmaya başladık. Bu standartta 4.2 milyar tekil ip üretilebiliyor. İnternet kullanıcıları ilk dial up modem (56k fax/modem cihazları) bağlantılarında tekil ip alıyordu. İnternetin büyümesi ve kullanıcıların artmasının ileride bu tekil ip’nin biteceği yetmeyeceği beklentisi ile. IPV4 mimarisi aslında 1998 yılı itibari ile hazırdı burada hexedecimal (16 lık sayısal) bir mimari ile 10 üzeri 35 gibi ciddi sonsuza yakın bir tekil ip mimarisini destekleyecek şekilde tasarlandı. Bu tasarıma geline kadar test ortamlarında IPv5 arada feda edilen bir mimaridir test mimarisi gibide düşünülebilir. (labrador ortamına kurban gitmiştir)

IPV4 ün 4 Oktet (kısım/bölüm) denilen aralarında nokta (.) ile ayrılan 1 ile 255 her bir kısım ondalık ifade ile sayı alabiliyor buda ikilik sistemde 1 veya 0 kodlaması ile (binary) 2 üzerinden 32 bit lik bir sisteme karşılık geliyor. IPV6 128 bitlik bir mimariye sahiptir. IPV4 ‘de bir örnek ip adresi yazmak gerekir ise 192.168.2.1 verilebilir. İnternetin ve IP protokolünün son 30 yıldır ciddi network cihazlarında ve sistem yöneticileri (admin/administrator) kullanmaktadır. Yapılandırma (configuration) anlamında teknik çalışanlar içinde kolay yönetilebilen bir mimariye sahip olan IPV4 ilk olması sebebi ile de 30 yılı aşkındır dünya bilgi sistemleri yöneticileri (administrator) tarafından benimsenmiştir. IPV6 hala hayata geçememesinde ilk zamanlar tüm internet network cihazlarındaki (HUB, Switch, Router, Modem vs.) al yapının (Infrastructure) IPV4 mimarisini protokolünü tüm dünyadaki internet ağ yapısının desteklenmemesi ve cihazların değişmesi için gereken süreydi bunu 15 yıl önce haklı bir sebep olarak gösteriyorlardı. Teorik bir geçişten ziyada uygulama katmanında gerçekleşecek ve internetin tamamını bir günde anahtar çevirmesi gibi kontak aç kapa gibi bir anda IPV4 hadi tüm dünyadaki iş ve ev kullanıcıları IPV6 geçiyoruz diyemezlerdi. Birde unutmadan yazılımların özellik ile network tabanlı yazılımlarında IPV6 mimarisi ile sorunsuz bir uyum içinde desteklemesi gerekiyordu. Örneğin OS (Operating Sistemler) Router yazılımları (Firmware Sowftware) ve herhangi bir işletim sisteminde çalışan Görsel bir yazılım (Visual Apllication). Yıllar yılları devirdi ve yıl 2021 dijital teknolojiler özellik ile 2015 yani son beş yıla yakın bir zamanda ciddi teknolojik donanımsal yazılımsal ve mimari felsefesi teorisi olarak hızla gelişmekte. Bunlara yapay zekalar robotlar insan mı? olacak artırılmış gerçeklik 3D (üç boyutlu) gözlükler , IOT ve bir sürü sensör teknolojileri görüntü teknolojileri sayabiliriz. Her şey artık bilgisayara dönüşüyor yani dijital dönüşüm ile davranışlar ve psikolojiler insan beklentilerinin de değişmekte olduğu bir çağdayız.

Ama hala IPV4 ya geçemedik!. IPV6 başarısız bir mimari midir ?

Psikolojik etkisi sistem yöneticilerin IP adreslerini yapılandırırken akılda kolay kalan bir biçimde (formatta) olması ilk olmanın ve basitliği verdiği IPV4 okta yapısı en birincil sebeplerden biridir diyebilirim. Örnek ile açıklamak gerekir ise IPV4 bir bilgisayarın IP ‘si 192.56.12.2 olarak ayarlanmaktadır. IPV6 da ise bu ifade 16 lık sayı sistem ile dönüştürüldüğünde 0000:0000:0000:0000:0000:ffff:c038:0c02 ile ifade edilmektedir IPV4 göre oldukça uzun ve karmaşık akılda tutulması ver yapılandırmada hata payı yüksek bir biçim (format) ifadesi.

IPV6 Compressed:::ffff:c038:c02
IPV6 Expanded (Shortened):0:0:0:0:0:ffff:c038:0c02
IPV6 Expanded:0000:0000:0000:0000:0000:ffff:c038:0c02

Bu problemi aşmak için sürekli daha kısa nasıl yazarız şeklinde bir çok metot geliştirilmiştir. yukarıdaki tabloda biraz önceki örneğimin tekrar eden sıfırlı bloklar : ile kısaltılmış ve sıkıştırılmış bir ifade ile sistem desteklenmiştir. Bu üç girişi de yazılım yapılandırmada okuyarak IPV6 mimarisini çalıştırtmaktadır. Ama ne var ki yılların verdiği alışkanlıkları değiştirmek o kadar kolay değildi. Sitem yöneticileri bu formata (biçime) hiç ısınamadı diyebilirim. Aslında sadece tek sorun da bu değil diğer en önemli sorunda biraz önce biraz bahsettiğim geçiş süreci bir anda olması imkansız bazı firmalar geçecek bazı sistemler geçemeyecek ve bu bir paralel geçiş süreci ile mümkün olacak bir büyük bir operasyon. Bu işlemin iki mimarinin aynı anda çalışacağı belli bir zaman dilimi de olması gerekiyor. Şöyle ki bir LAN veya WLAN intra veya internet ağı olsun hem IPV4 ve hem IPV6 cihazların aynı ağda sorunsuz ağ iletişimi protokollerini çalıştırıyor olması gerekiyor. Sistem network yöneticilerin yapmış olduğu bir çok özellik ile intranet yani lokal iç network ‘lerinde gerek serverlar arasında geren PC ler arasında IPV6 devre alama projelerin çoğu paralel IPV4 ile uyumsuz bir çok sorunun çıkması ile başarısız olduğu bir fail proje olması da aslında ikisin birbiri ile uyumsuz olduğu bir çok teknik sorunları çıkardığı, en temel sorun diyebilirim. Bu iki neden şuanda en temel neden gibi görünüyor.

Kullanmakta olduğunuz İnternet’in IPv6 olup olmadığını yani teknolojinin geçişinin olup olmadığını

https://whatismyipaddress.com/ adresinden veya https://test-ipv6.com adresinden kontrol edebilirsiniz.

Bakalım gelişen yapay zeka mimarisi ve diğer yeni teknolojiler IPV6 geçişine bir çözüm üretebilecek mi ?

Yada komple bu işten vaz mı geçildi IPV6 havlumu attı ? Zaten IPV4 geniş ağı WLAN NAT ve PAT mimari ile çözdük mü ? diyeceğiz. Yeni gelişmeler ile ileriki bir dijital zaman diliminde görüşmek üzere esen kalın teknolojisiz kalmayın 🙂

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)