HDMI ile Display Port nedir farkları nedir?

Paylaş.

Bildiğiniz üzere HDMI artık hayatımıza girmiş durumda nedir HDMI ?

yeni nesil görüntü aktarım standart soket tipi dersem,  biraz teknik bir tanım olur. O zaman biraz açayım,  VGA nın yeni veliahtı HDMI . VGA neydi pc deki görüntüyü TV ye projeksiyona harici bir ekrana görüntü aktarma soketiydi. aslında her soket bir protokoldür.  sonra yerini DVI aldı, ama burada görüntü sadece aktarılıyordu  ve yanına sesde aktarma özellği katılarak VGA dan bir çıta yükseldi. ve çok yüksek  HD 1080 p bir görüntü burdan aktarılıyordu . DVI bunu kısmen becerdi.  DVI ın geliş miş hali küçültülmüş pinlisi HDMI dır diyebiliriz.

DisplayPort‘un desteklediği 17,28 GB/saniye aktarım hızı

HDMI  sokette ise 10,2 GB/saniye bant genişliğinde kalmaktadır.

DisplayPort daha hızlıdır. nerede  ise iki katı.

DisplayPort un  en baba özelliği bence  Direct Drive  özelliğidir. Bu özellik pc  den projeksiyona VGA veya HDMI dan görüntüyü aktarırken işletim seviyesinde aktarma yapmaktadır yani FN tuşlarındaki bir kombinasyonla geçiş işlemini tetiklersiniz görüntü bu şekilde OS seviyesinde aktarılır ama DisplayPort ile görüntü ekran kartı seviyesinde hiç bir tuşa basmadan direkt olarak paralel  aktarım sağlanır. Bios daki görüntü bile harici ekranda görünür işte yıllardır beklediğim özellik 🙂

DisplayPort arayüzünün bir diğer artısı, tek kablo üzerinden çok sayıda monitörü destekleye bilmesidir.  1080p çözünürlükteki 4 monitörü, tek bir kablodan bağlamak mümkündür. yüksek hızda olmasından 4 ekranı desteklemesi gayet doğaldır.

Ama yinede Bu şavaşı kazanan HDMI olacaktır ?

Ancak evinizin odaları arasında görüntü aktarımı yapmak isterseniz, kazanan bu kez HDMI olacaktır. Zira DisplayPort arayüzü, bakır kablolarla en fazla 3 metreyi desteklerken, HDMI kesin bir sınıra sahip değildir ve 15 metre mesafeye, sinyal yükselticiye ihtiyaç duymaksızın erişebilir.

DisplayPort arayüzü ile 10 metrelik mesafeye görüntü aktarmak istediğinizde fiberoptik kablo kullanmanız gerekecek.

Bu durumda karşılaşacağınız fatura 500 $ seviyesinde bir maliyet olacaktır. HDMI ise aynı mesafeye, bakır kablolarla erişebileceği için daha ucuz maliyetlerle çözüm üretecek ve HDMI kullanımı daha yaygın olacaktır. Zatende durum bu şekilde.

özetlemek gerekirse.

uzun mesefade ses ve görüntüde kaliteli aktarım HDMI

kısa mesafede daha çok avantaşlı olan ise displayport tur diyebiliriz.

beni ençok cezbeden displayporttaki direkt görüntü aktarımı. (ekran kartı seviyesinde çalışması)

Bu soketlerin mini versiyonlarıda mevcuttur mini HDMI mini displayport gibi.

HDMI  örnek kablo

 

Display port  bakınız bir tarafı düzleştirilmiş HDMI çok benzer.

DVI örnek bir görsel

VGA  en eski klasik görüntü standartı.

 

bu kadar soket ve bukadar karmaşa  der gibisiniz . 🙂

evet şimdi de bunların bir birlerine dönüşümleri ni gerçekleştiren dönüştürücü cevirici ara parçaların kombinasyonunu düşünün.

VGA to HDMI

HDMI to VGA

mini HDMI to HDMI

Displayport to HDMI

Displayport to VGA

Displayport to DVI

mini Displayport to HDMI

mini Displayport to VGA

mini Displayport to DVI

ve bu masal bu şekilde sürer gider bakalım gelecekte hayatımıza fiber kablolu görüntü aktarımları ne zaman standart olacak .

 

yada kablosuz görüntü aktarım teknolojisi senkron çalışırsa kablolardan kurtulalım artık .

 

Parasal  yatırımı zorlayan hareketler ?

Evet sürekli hayatımıza bu tür giren yenilikler sürekli para harcamamızı zorluyor zaten teknolojiyi bu sebepten üretiyorlar .

Ekran kartın HDMI çıkışa sahiptir, monitorun bozulmamıştır, ama girişi VGA dır, hopba hiç gerenk yok iken yeni bir monitör satın al.

TV niz HDMI desteklemiyor mu ?  işte bütün mesele bu alamka yada almamak. hayatımız kolaylaşırken cebiniz yanabilir . dikkatli olun.

Özetlersem HDMI kablo girişini iki tarafında yarım ücgen bir kesik vardır. Display Port da ise bir tarafı düz bir tarafında içgen kesik fiziksel olarak anlamamız gereken farklardır diyebilirim.

Display Port > büyüktür HDMI  diyebiliriz.  İkisininde dişi ve erkek yuvaları farklıdır bir birlerine uymazlar . Uydurmak için birer dönüştürücü kullanmanız gerekmektedir.

Bir başka bakış açısılı yazıda görüşmek üzere …

 

Yazı Versiyon geçmişi : 

26.11.2018  –  Donanımsal farkların nasıl anlaşılacağı eklendi.

28.11.2018  –  Donanımsal farkların nasıl olduğu hakkında video ile anlatım eklendi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.8/10 (30 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 8 votes)
HDMI ile Display Port nedir farkları nedir?, 8.8 out of 10 based on 30 ratings