HANA Nedir?

HANA = Database’dir. Yani bir veri tabanıdır. Bilgisayar teknolojisinde yazılımların bilgilerinin saklandığı warehouse/depo dur. Veri tabanlarına genellik ile çok veri saklamak için ihtiyaç duyur.

HANA : SAP ERP çözümlerinde kullanılmak üzere SAP SE alman menşeyli firma tarafından geliştirilen, in memory (bellek) üzerinde çalışan performans odaklı bir veri tabanıdır.

Biraz açmak gerekir ise ms-sql ne ise hana da odur diyebiliriz . Tek fark, farklı bir veri tabanı mimarisine sahiptir direk memoride veri tutarak ve işleyerek normal disk ile okuma performans kaybnı ortadan kaldıran bir teknolojiye sahiptir . Böylelik ile veri tabanınınzdaki milyonlarca kayıt içinden veri okuma çok daha hızlı olmaktadır. IBM ‘in in base memory teknolojiside buna benzer mimaride en büyük rakibidir. Access , my sql, Oracle gibi bir veri tabanı formatıdır diyebiliriz. bu veri tabanının yani HANA ‘nın memory özelliklerini kullanmak için alt yapıda özel bir server donanımıda kullandığını belirtmek gerekir bu performans öelliklerini en verimli kullanmak için ama normal bir diske sahip server da veri tabanı olarak kullanabilirsiniz.

SAP firmasının kendi ürettiği ERP çözümleri için geliştirdiği bir veri tabanıdır . Üçüncü tekil firmaların veri tabanı çözümleri için veritabanı ürünü olarak geliştirilmemiştir diyebilirim.

Bir başka deyiş ile , SAP ‘nin open source/açık kaynaklı max db veritabanında veri tabanı geliştirme tecrübelerinin nihai hali HANA dır diyebilirim. Bir programlama dillerinde veri tabanı ihtiyacınız için kullanılan temel veri tabanı ihtiyacı için üretilmemiştir. yani daha büyük verilerin analizlerini karşılamak. farklı rapor analizlerinde hızlı sorgular için geliştirilmiştir dersek daha uygun olur.

Big data kavramı ve ihtiyaçlarının tıkandığı performans ihtiyacı için geliştirilmiştir daha doğru bir tabirdir. bu performans ile beraber cloud/bulut teknolojileri için ideal bir çözümdür de doğru olacaktır. Real time Analytics – yani gerçek zamanlı analizler anlık binlerce işleminin veri tabanındaki bir analizini yapıp sonucu görmek gibi işlemler doğru bir örnektir.

Binlerce satış noktanız var ve tek bir issteme tüm satılan siparişler akıyor anlık zaman diliminde grafik olarak satışlarınızı görmek istiyorsunuz  işte hana gbi bir memory de çalışan veritabanı sistemine sahip olmalısınız.

Wiki pedia tanımı ile :

HANA, SAP SE tarafından geliştirilen ve pazarlanan, bellek içi, sütun tabanlı, ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemidir. Bir veritabanı sunucusu olarak birincil işlevi, uygulamalar tarafından talep edilen verileri depolamak ve almaktır. Buna ek olarak, gelişmiş analitik (öngörü analitiği, mekansal veri işleme, metin analizi, metin arama, akış analizi, grafik veri işleme) gerçekleştirir ve bir uygulama sunucusu ile birlikte ETL yeteneklerini içerir.

SAP firmasının kendi tanımı ile :

Verilerinizin gücünden yararlanın ve tek bir veri kopyası üzerinde gerçek zamanlı kararlar ve eylemler için akıllı ve canlı çözümler geliştirerek güvenilir sonuç odaklı yeniliği hızlandırın. Yeni nesil işlemsel ve analitik işlemeyi geniş bir dizi gelişmiş analitik ile destekleyin – karma ve çok ortamlı ortamlarda güvenli bir şekilde çalıştırın.

  • Bulut, şirket içi ve karma dağıtımlar
  • Güvenli, geleceğe hazır bellek içi veri platformu
  • Hızlı veri işleme ile canlı zeka
  • Tek bir veri kopyasında birleştirilmiş OLAP ve OLTP işleme ile geniş ve gelişmiş analitik

Bellek içi veri platformu
Akıllı şirketler için işiniz boyunca veri odaklı analizler sunmak ve gerçek zamanlı sonuçları öngörmek için bir iş modeli ile verileri platformun da çalıştırın.

https://www.sap.com/docs/download/2015/04/9629f881-217c-0010-82c7-eda71af511fa.pdf

Hana veritabanı mimarisi performans çözümü olunca kendi içinde bir katmanda veritabanının çok daha detaylı yönetim işletim sistemi alt katmanına yazılımsal ihtiyacıda olduğu bir gerçek ama bu veri tabanı yazılımdan ve donanımdan güç alarak bu performans işini yapabiliyor.

Bu konu hakkında bir kaç örnek ile ver teknolojilerin gelişimindeki zaman içinde yolculuk ile anlamaya çalışalım.

Veri tabanı nedir ? ile başlamak gerekir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
HANA Nedir?, 9.0 out of 10 based on 2 ratings