ClearForce , Force touch, 3d Touch ,Synaptics touch Android içinde gelecek.

Paylaş.

Merhabalar,

Aplle yeni IOS 9 tanıtımında yeni bir donanımsal özellik olan 3d touch tanıtmıştı. bu özellik yeni dokunmatik ekranlarda artık gelecek diyebiliriz.

Android içinde samsung un yeni bir tanıtım videosundan anlaşıldığı gibi samsung bir sonraki modelde yani S7 de kullanabilir dedikoduları başladı bile. bakalım gelecekte android dünyasında varsayılan donanım gelişmeleri neler olacak.

Peki nedir bu 3d touch ve force touch teknolojosi ?

Dokunmatik ekranlara yeni eklenen bir donanımsal sensör aslında diyebiliriz bu sensör ile ekrana parmağınız ile yaptığınız baskının şiddetini dijital olarak ölçüyorlar yani biraz uzun biraz şiddetli basmaya göre farklı menüler yazılımsal olarak tespit edilip çıkartılabilecek demek.

bir resmin üzerine basılı tutunca kopyala biraz daha baskılı basılı tutunca ise paylaşım butonun çıkması gibi kullanıcı dostu daha hızlı ve akıllı bir kullanıma olanak sağlayacak akıllı telefonlarımız bu teknoloji ile dahada akıllanacak diyebiliriz.

ekranların yeni teknoloji olması maliyeti de etkileyecektir çok azda olsa yeni telefonlar bu özelliğe sahip modellerde fiyat artışı söz konusu olur.

Bu özellikle beraber akıllı uygulamaların yeni yetenekleri kazanması söz konusu yani tüm akıllı uygulamalar 3d için yeniden güncellenecek diyebiliriz.

Bizi en çok rahatsız edende bu güncellemeler evet ama bunun çözümü de yok mantık olarak yapacak bir şey yok hep yenilik hep bir güncelleme demek bugünkü yazımda donanımsal bir güncelleme ile etkileşen yazılımsal güncellemeden bahsettim. Ben felsefe olarak donanım yazılımsız yazılımda donanımsız olmaz ilkesine inanırım.

https://www.youtube.com/watch?v=g9lcaL-UqIk

 

Bir sonraki teknolojik haberde görüşmek üzere esen kalın….. bir anda TRT spikeri gibi hissettim kendimi 🙂

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)