Çılgın Proje Google Moduler Phone – Modüllü Telefon – LEGO Telefonlar geliyor

Paylaş.

Merhabalar yine ilginç mobil bir teknoloji haberi ile beraberiz. Ben bile çok şaşırdım diyebilirim.

Aşağıda konu ile hayalinizdeki parçaları birleştiren çok güzel resimler ile anlatmaya çalıştım.

Resimlerde de gördüğünüz gibi donanım özellikleri pc lerdeki gibi yükseltilebilen telefonlardan bahsediyoruz.

Ram ve dahili hafızası artırılabilir telefonları neden yapmıyorları tartışıyordum ama bu kadarını ben de hayal edemezdim.

Proje sahibi Google ve yine fikir uçuk pc platformunda bile olmayacak kadar modüler bir yapıda kullanıcı dostu uzmanlık istemeden telefonunuzun donanımsal bir çok özelliğini değiştirebilecek siniz.

Evet bataryasını güncelleme RAM güncelleme CPU güncelleme sensör özelliklerini güncelleme kamera MP özelliğini güncelleme. hafıza kartını güncellemeden bahsediyorum.

Yani temel kasayı bir kere alıp gelişen teknolojik donanımsal gelişmelere adaptasyon ve geri kalmamak için sürekli 1 yılda bir telefon alma ihtiyacı hissedenlerin cebini biraz daha koruyacak eko bir sistem diyebiliriz.

Telefonun mimarisi modüler bir LEGO mantığında çıkartılan donanımsal birimlerden oluşuyor her bir donanım lego parçası gibi standart bir socket  bağlantısı ile çıkartılıp yenisi ile kolayca hiç bir uzmanlık gerektirmeden değiştirilebiliyor.

Telefonun kapak gibi tarz değişikliklerinden hoşlananlar için kendi modüllerindeki tasarımlarla kendi tarzlarını oluşturabilecekler.

Peki yazılım bu konuda kendini nasıl adapte edecek ?

modül değiştirdikten sonra yazılım güncellemesi yapmak pekte zor olmayacaktır çünkü işletim sistemleri daha önceden ileriki bir kapasitedeki, özelliği önceden destekleyebilir örnek vermek gerekir ise RAM diyelim 2 gb ramini var ama işletim sisteminiz şuanda 12 GB ram destekleyecek yazılım seviyesinde.

teknik olarak ram takamadığımızdan 2 gb kalıyoruz bu pc dünyasında Ram yükseltme imkanı olduğundan, zaten yaptığımız bir şey burada yazılımdan çok ana kartın ana ksa kartının desteklediği ram değeri aslında yazılımdan çok bağlayıcı unsur. ama modüler telefonda CPU da değişebildiğinden bununda önü açılıyor yani PC mimarisindekin den bir üst mimari gibi düşünebiliriz belkide pc lerde bu felsefe ile modüler PC akımı başlar 🙂

Donanım uzmanı olmadan PC lerini upgrade edebilecekleri bir sistem bence bu çok yakında çıkar 🙂

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Çılgın Proje Google Moduler Phone - Modüllü Telefon - LEGO Telefonlar geliyor, 7.0 out of 10 based on 1 rating