BitCoin Prensipleri ! En az risk ile yatırım notlarım ?

Merhaba teknoloji severler;

Uzun süredir bu yazıyı yazmak istiyordum.

Son 5 yılın en popüler ekonomi dijital teknoloji konusu BitCoin hakkında biraz tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

BitCoin 15 yıl önce sanal ortamda oyun satın alma için düşünülen bir fikir olarak başladı diyebiliriz.

Not : 1 yıllık BitCoin tecrübelerim ile edindiğim prensip notlarımı sizler ile paylaşmak istiyorum.

BitCoin Presnsipleri ;

  • Belirli bir sermaye belirlemek
  • Sermaye cinsini USDT ye çevirmek. (dolar cinsinden bitcoin almak satmak)
  • Kripto para piyasasını son 1 yılını iyi analiz etmek. Yatırım yapılacak para veya paralara karar vermek.
  • Sermayeyi en az üçe bölerek yönetmek
  • Pozisyon almak ve üçte birine yatırım veya yatırımlar yapmak.
  • Satış için limitli talimatlar vermek.
  • Değer kayıplarında asla panik yaparak zardan satış yapmamak.
  • Değer kayıplarında yatırım yapılan para ve paralarına 3 de 1 kadar yine yatırım yapmak.
  • Beklemek. Sabretmek.

Örnek :

10,000 TL bir sermayemiz olduğunu varsayalım.

Bu sermayeyi kullandığınız kripto para piyasasının cüzdanına yani kasasına TL cinsinden gönderdikten sonra (Türkiye için BTC Pro veya Paribu gibi İngiltere CoinBase gibi.) USTD/TRY kripto parasına satın alma işlemi yapınız burada da dikkat etmeniz gereken husus USDT ‘nin düşük olduğu zaman diliminde karlı bir alım yani TL kripto para borsasında USDT/TRY döndürmek olmalıdır.

Bu işlemin sebebi bir sonraki kripto para yatırımlarının hepsini de xxx/USTD cinsinden alım yapmak ve bu cinsten takip etmek olacaktır. Bir örnek vermek gerekirse Ripple adındaki Kripto paranın XRP teknik kısa adıdır. Yani Short Name.

Ripple almak istediğinizde XRP/USTD alış ve satış fiyatlarını takip etmelisiniz.

Şimdi örneğimizdeki varsayılan 10,000 TL yatırımımızın USTD cinsinden 999 USDT olduğunu varsayalım örnek kurdan bu değer düz olsun diye söyledim.

Sermayeyi en az üçe bölmek. yani 999 USTD miz var ve hepsi ile yatırım yapmayacağız. İlk önce iyi bir analiz şart. Analiz işleminden sonra son 1 yıllık durumlarına göre para veya paraların bir birimindeki alım değerlerine karar vermek. Örneğime tek bir para birimi ile devam etmek istiyorum anlatım iyice karışmasın diye. Ripple yani XRP ye karar verdiğiniz fiyattan kasadaki 999 USDT nin 333 USDT si ile alım yapmak. daha sonra satım için hedef belirlediğiniz fiyata satış talimatı vermek ve beklemek. Eğer tahminleriniz ve analizlerinizin sonucunda satmayı düşündüğünüz XRP birim fiyatı pozisyonunuz gerçekleşecek ise otomatik talimat ile karlı bir satış yapmış olacaksınız. Eğer satmayı hedeflediğiniz satış birim fiyatının altına ciddi değerler kaybediyor ise asla panik yapıp zararlı satış yapmayacağız. yedekte duran 2 sermayenizden biri ile yatırım yaptığınız para veya para birimlerinden eşit miktarda veya daha fazla alabilirsiniz. Bizim örneğimizdeki XRP den 333 USDT kadar daha alarak ilk alış fiyatımızdaki ortalamayı yarıya çektik ve yine beklemeye sabretmeye devam edeceğiz.

Bu hareketimiz bize uzun vadede ter değer kayıplarında daha az zaman beklememize olanak sağlayacak. Şimdi önümüzde iki ihtimal daha var ya yükselecek yada yine aşağıya gitmeye devam edecek. eğer ciddi aşağıya doğru değer kaybı var ise optimum seviyeyi analiz edip beklemeye devam edeceğiz ve son kalan kasadaki 333 USDT ile de yine iki alımımızdaki zararımızı da aritmetik ortalama ile aşağıya çekmek olacak. Bekleyeceğiz ve son ortalamamıza göre satış için yeni pozisyonlar ve otomatik talimatlarımızda değişiklikler yapabiliriz. Karlı bir pozisyona yatırım yaptığımız XRP hala gelmedi ise asla panik yapmayacağız ve zarına satmayacağız beklemeye devam edeceğiz.

Bu kavrama finans terminolojisinde DCA – Dollar Cost Averaging denmektedir.

ben bu mekanizmayı otomatik olarak Limit alış ve Limit satış işlemleri yönetmekteyim. Duruma göre alışlarda daha ciddi düşüşler var ise manuel gözlemleyip analizler sonucunda en iyi alım noktası pozisyonunda (spekilasyon) alış yapmak daha az risk demektir.

Kaynaklar :

https://www.gate.io/

https://coinmarketcap.com/

https://www.coingecko.com/en

https://www.tradingview.com/

Versiyon Geçmişi :

01.10.2021 – Başlangıç yazısı.

10.11.2021 – Prensiplerin açıklaması eklendi.

02.12.2021 – DCA terminolojisi eklendi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)