Sony Wh-H910n Kulaklık Detaylı İnceleme

Merhaba teknoloji severler;

Uzun yıllardır beni takip edenler Sony fun hayranlığımı bilir, evet yine bir Sony marka ürün aldım bu sefer yine wirless (kablosuz) bir kulaklık aslında Sony olarak düşünmemiştim ANC kablolu ve kablosuz Hi-Res modellerinde ciddi bir marka model araştırmasına giriştim tüm analizlerde Sony çıktı kalp kalbi severmiş. Birde Sony’nin 1000MX 3 ve 4 diye giden bir serisi var ama malum ekonomik zamlar ve euro’daki çıkıştan fiyatları çok yüksek olduğundan bir alt segment de aradığım özelliklerde WH-H910N modelinde karar kıldım. Sizlere aşağıdaki iki video anlatımı ile hem ürün incelemesi hem de uzun süre kullanıcı detayı ile tüm özellikleri anlatan videolarımı paylaşmak isterim. Takipçilerimden sıkça aldığım sorulara da biraz cevap vermek istedim.

Neden bu Kulaklık ?

Hi res ve ANC teknolojileri birinci tercihlerimdi.

Birde Wirless/kablosuz ve aynı anda piller biterse 3.5mm jack desteği ile de ilerde kablolu kullanabilmek istedim.

LDAC protokolünü desteklemesi ve Flac gibi yüksek kalite de müzik dosyalarını kayıpsız çalabilmesi yani kaliteli bir müzik dinlemek için. Aslında Dijital müzik desteği var diyebiliriz.

Hi-Res Müzikleri Nasıl Bulurum ?

Burada flac formatında mp3 göre sıkıştırılmamış direkt stüdyo kayıt kam halini bir Hi-Res destekli player ile çalmanız gerekiyor yada bir Hi-Res müzük dinletebilen bir bulut uygulamasına üye olmanız gerekiyor Deezer Hi-wfi üzerinden kablosuz bunu deneyimleyebilirsiniz. Hi-Res ile Hi-Wi aynı terminolojidir bazı firmalar Hi-Wifi diyor Hi-Res ise Sony’nin kendi patentli terimi.

Hi-Res veya Hi-Wifi Nedir ?

Flac gibi kayıpsız formatları bluetooth gibi kablosuz iletişim teknolojisinde aktarmayı sağlayan LDAC protokolünü destekleyen Sony firmasının patentli Hi-Res (High-Resolution Audio baş harflerinin kısaltılmış bir teknolojik terim) yüksek kalitede ses teknolojisidir. Diğer firmalarında bu teknolojiyi taklit etmesi ve Sony patentinden dolayı Hi-Wi high Wifi tüksek data aktarımını destekleyen bluetooth teknolojisi diyebiliriz. Aslında aynı şeylerdir.

Flac Nedir ?

Kayıpsız müzik dosya formatıdır. Mp3 aksine sıkıştırma olmadan daha fazla disk / depolama alanında yer kaplayan stüdyo kalitesinde ses dosyalarıdır diyebiliriz.

LDAC Nedir ?

Flac dosya formatını kablosuz bluetooth üzerinden aktarmaya yarayan protokolün adı LDAC tır. Yani flac için üretilmiş bluetooth codeğidirde diyebiliriz.

Daha anlaşılır olması için daha önceki makalemi okuyabilirsiniz. Güzel bir hikaye ile anlatılmıştır 🙂

Flac ile LDAC arasındaki farklar nelerdir ?

Flac bir müüzik soya uzantısıdır formatıdır. LDAC ise flac formatını sıkıştırarak bluetooth üzerinden aktarılacak hale getiren bir codec protokolüdür. Her ikisi de Sony firmasının lisanslı birer teknolojisidir.

Bass Kalitesi Nasıl ?

Bass kalitesi standar tsony bass özelliği donanımsal olarak destekleyen modellerde Extra Bas logosu ve özelliğine vurgu vardır. Ben çok bass kulak üstü kulaklıklarda uzun dinlemede kulağa zarar verdiğini bariz yaşayan biriyim. Bu neden ile sağlıklı bulmuyorum bu özellik olsa da olmasada benim için çok farketmedi kriterlerimde yoktu zaten. XB910n modelinde ise Extra Bass var ama Hi-Res yok 🙂

360 Sound Desteği Nedir ?

Hi-Res teknolojisini desteklediği için şarkıların yüksek çözünürlüklerini destekliyor. 360 ise bir konserde veya bir sahnede kayıt altına alınan şarkı formatını sanki siz o konserde veya sahnede siniz gibi size hissettiren bir teknoloji . Bunun için şarkıların 360 kayıtlarına ihtiyacınız var. Deezer 360 soun uyguaması ile bunu test ettim gayet başarılı.

ANC Nedir ?

Aktif Gürültü Kontrolü veya Aktif Gürültü Önleme olan Active Noise Control/Cancellation kelimelerinin kısaltmasıdır. ANC, ses aygıtlarında arka plandan gelen gürültüleri önlemeye veya azalmaya yarayan teknolojik bir özelliktir. Müzik dinlerken ANC devreye aldığınızda bulunduğunuz ortamdaki neredeyse hiç bir sesi duymazsınız. Yani çok gürültülü bir ortamda ANC teknolojisine sahip bir kulaklık ile ortamdan koparcasına yani soyutlarcasına sadece orada siz var gibi müzik dinleyebilmenizi sağlayan bir teknolojidir.

Sony Wh-H910n Kutu Açılışı

Sony Wh-H910n Detaylı Özellik Anlatımı

Daha önceki Sony kulaklıklarım ;

MDR XB600 kablolu Kulaklık

Versiyon Geçmişi:

18.04.2022 : Takipçiler ‘den gelen sorulara cevaplar eklendi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)