Google Servisleri ve Erişimi Hakkında

Merhabalar,

Google ile gündeme bomba gibi düşen bir haber bir kaç gündür teknoloji gündemini meşgul ediyor…

İş yoğunluğumdan dolayı bu konu hakkında ancak vakit bulabildiğim için yazabiliyorum.

Bugün Google arama motoru ve birçok google servislerine erişim ülkemizde sorun oldu. Tüm kullanıcılar 404 hatası gibi hiç erişimin olmadığı uzun bir zaman yaşadı.

Şimdi ilk önce konunun en başına dönelim . Türkiyedeki rekabet kurulu Google’a haksız rekabetten dolayı ceza kesmişti ve Google bunu reddeden bir savunma ile Türkiyedeki tüm google hizmetlerini durdururuz gibi tehtit vari açıklamalar yapmıştı , aynı şekilde rekabet kurulu yeniden bizim kararımız kesindir şartları yerine getirsinler şeklinde misilleme açıklamalar yaptı kısaca iki tarafta kapışmalı açıklamalar ile gidip gelmeye devam ediyor 🙁

Peki rekabet kurulu neyi haksız rekabet olarak tanımlamıştı ?

İlk önce bundan biraz bahsedelim. Google bildiğiniz üzere android işletim cep telefonu yazılımın sahibi ve bu yazılımın üzerinde bütün google eko sistemi hizmetleri geliyor google arama, sesli cevaplama servisleri, hava durumu, e-posta gmail servisleri, youtube video resim servisleri, google plus gibi sosyal ağlar, google drive bulut hizmetleri ve bir sürü popüler hizmet. Tüm dünyada çoğunlukla kabul görmüş kullanılan hizmetler.

Daha önce google huawei yaptırımını konuşmuştuk ilgili yazıma aşağıdan erişebilirsiniz .

Android telefon üreticilerinin cep telefonu modellerinde android yazılımı ile bu servisler direkt geliyor işte rekabet kuruluda tam burada neden sadece google geliyor arama motoru , neden ? diğer yahoo, bing, yandex gibi alternatiflere fırsat verilmeyen tekelleşme mevcut gibi bir bahane ile günlük ciddi para cezaları kesti. Benim yorumum bu çok saçma ve basit bir bahane gibi duruyor. Yıllardır android var rekabet kurulunun yeni mi ? aklına gelmiş diye sorular kafalarda mevcut kaldı. Ne ise devlete karşı boynumuz kıldan ince . Google ‘a yaptırım yapıp para almak için bir bahane lazımdı bu mantıksız bahane yapıldı ceza kesildi. Devlet resmi kurum ve kuruluşlarında bu işler böyle işler. A.B.D. de google huawei erişimi kes dedi kestiler. Kısaca resmi bir kurum ceza kesmeye karar verdimi keser bir de bahane bulur. İşte buda bahanesi ….

Benim blog’a da ceza gelmeden bunu burada bırakıyorum 🙂

Şimdi bugün ne oldu google yıllardan beri ilk defa ciddi bir kesinti yaşadı.

İnternete bir çok kişi bu kesintinin rekabet kurulu ile yaşanan didişmeden kaynaklanmadığını söylesede, olayın teknik olduğunu savunsada ben bunun böyle olmadığını düşünüyorum. Google ciddi kasti servileri belirli bir süre kesti ve aslında bize dediki Türkiye bak benim servisler olamdan sizin kullanıcılar ne yaşıyor bir similasyon yapalım hadi biraz oyun oynayalım. Teknolojik anlamda nelerden etkileniyorsunuz canlı canlı bir görün ha ona göre evet kısaca aba altından sopa gösterdi .

Google da bize mahkum aslında ciddi reklam gelirleri var . Ben bir şekilde bu itilafın çözüleceğini düşünüyorum . Yoksa her iki tarafında ciddi mağduriyetleri olacak. En çokta bizim gibi son ütketici kullanıcıları mağdur olur. Bakalım bu teknolojik savaşlar kapışmasında ilerliyen zaman da nasıl gelişmeler olacak. Takip etmeye devam edip siz değerli okuyucuları bilgilendireceğiz.

Bu işten kim zararlı çıkar ?

Türkiyedeki servisler kapanırsa huawei yaptırımın tüm android telefonlara yapıldığı anlamına geliyor gibi düşünebilirsiniz . Yani özet ile tüm android kullanıcıları mağdur olur. Yotuberlar gmail kullanıcıları google yazılım ürünü kullanan para kazanan işini halleden tüm kullanıcılar demek en doğrusu.

Son gelişmeler 19.12.2019 saat 18:05

Google açıklaması şu şekilde;

“Google’ın Bulgaristan’daki ağı üzerinde yönlendirilmiş olan trafikte yaşanan birden fazla eşzamanlı fiber kesintisi sorunu, etkilenen tüm kullanıcılar için Türkiye Saati ile 13:36 (ABD / Pasifik zamanı ile 19 Aralık 2019 02:36) itibarı ile tamamen çözülmüştür. Bu süre içinde, Google hizmetlerine Bulgaristan ağ bağlantı noktamız üzerinden erişen kullanıcılar, sözkonusu Google hizmetlerine ulaşamamıştır.

Sorunun çözümüne kadar geçen sürede gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz.  Sorunun temel nedenini belirlemiş ve etkilenen trafiği, ağımızın sorundan etkilenmiş olan kısımlarının etrafına yönlendirmiş durumdayız. Konuyla ilgili dahili bir araştırma sürdürüyoruz. İleriki bir tarihte ayrıntılı bir olay özetini de paylaşmış olacağız. ”

Bu açıklamadan sonrada benim fikrimde bir değişiklik yok. Koca denizde kopan fiber 1.5 saate tamir nasıl edilir diye aklımda hücreler birbirini yiyor 🙂 kopan fiberin yedeği yok muymuş 🙂 neyse çok uzatmaya gerenk yok zaten teknik bir sebepten kaynaklı bir mazeret açıklaması gayet normal beklediğimiz bir açıklamaydı .

Önemli olan Google olmayınca aslında neler oluyor herkes anlamış oldu. Ben 1.5 saat kadar maillerime erişemedim benim için bu sürenin uzun sürmesi ciddi problem. Yeni gelişmeler oldukça bu yazıdan güncellemeler ile yazmaya devam edeceğim. Takipte kalın 🙂

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Google Servisleri ve Erişimi Hakkında, 10.0 out of 10 based on 1 rating